5 TOP wskazówek dla początkującego inwestora

Imponujące wzrosty oraz niesamowite historie znajomych, którzy zarobili na GPW kokosy i spektakularne debiuty publiczne. Tak właśnie wygląda hossa na giełdzie. To wtedy właśnie wzrasta zainteresowanie inwestowaniem w akcje wśród ludzi, którzy nie mieli do czynienia nigdy z giełdą.

Pięć wskazówek dla początkującego inwestora

Niestety sukces na giełdzie jest bardzo trudny do osiągnięcia. Poniżej pięć prostych wskazówek. Powinien poznać je każdy początkujący inwestor.

Zasada numer 1: gramy tylko tym, co możemy stracić

Gdy uda nam się załatwić w domu maklerskim wszelkie formalności, to musimy przelać trochę gotówki na rachunek maklerski. Powinniśmy grać tylko za oszczędności, które jesteśmy gotów stracić. Nie myślmy absolutnie o braniu pożyczki pod kupno akcji. Nie ma tutaj znaczenia, jak wydaje się wspaniały biznes spółki oraz jakim „pewniakiem” jest konkretna spółka. Musimy pamiętać, że jesteśmy tutaj amatorami.

Zasada numer 2: chcesz zarabiać? To musisz się nauczyć

Gdy po przeczytaniu kilku wpisów na forum bez żadnej wiedzy zabrałbyś się do naprawy silnika, to poniósłbyś spora porażkę. Okazuje się, że są osoby, które bez rozpoznania inwestują oszczędności życia w konkretną spółkę. Jest to przerażające. Nie bądźmy jednymi z nich.

Zasada ta jest bardzo prosta. Jeśli chcemy odnosić na giełdzie sukcesy, to musimy duży czytać, analizować oraz zbierać doświadczeń. Inwestowanie skuteczne to rzemiosło jak każde inne. Nie da się tego przeskoczyć.

Zasada numer 3: inwestowanie może być ciekawe

Ta zasada jest po części związana z poprzednią. Chodzi o to, aby się cały czas dokształcać oraz poświęcać długie godziny na giełdę. Konieczna jest motywacja. Warto do giełdy podejść jako do super przygody. Są to prawdziwe oraz często bardzo duże biznesy, tysiące ludzi oraz ich praca, plany strategiczne oraz również tragiczne porażki. Nieważne jak będziemy chcieli inwestować czy to technicznie czy też fundamentalnie. Dostrzegać powinniśmy za tabelkami biznes realny oraz pasjonować się rozwojem jego. Giełdę powinniśmy postrzegać jako coś bardzo ciekawego, a pochłanianie informacji nam przyjdzie z dużą łatwością.

Zasada numer 4: zachowajmy chłodną głowę

Kim jesteśmy dla rynku? Niestety odpowiedź brzmi nikim. Rynku nie interesuje kompletnie czy zyskamy czy stracimy. Wykres ani drgnie pod wpływem naszego smutku, radości czy też gniewu. Gdy inwestujemy w akcję, to uczmy się odrzucania myśli, które będą nas stawiały w centrum. To jak się czujemy, co myślimy oraz jakie emocje przeżywamy, dla rynku nie ma kompletnie żadnego znaczenia. Podejmować powinniśmy decyzję z chłodną głową, a wszelkie emocje należy odkładać na bok.

Zasada numer 5: bądźmy cierpliwi

Nie od dzisiaj wiadomo, że inwestowanie wymaga cierpliwości. W swojej inwestycyjnej karierze będzie zyskiwali oraz tracili. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że się to stanie właśnie w takie kolejności. Obecnie znajdujemy się w okresie oczywistej hossy, ale zwykłe hossy mają to do siebie, że dosyć szybko oraz brutalnie się kończą. Musimy zatem być przygotowani, że prędzej czy też później zobaczymy indeksy spadające na łeb i na szyję. Najczęściej dzieje się to o wiele prędzej niż się tego spodziewamy.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *