Akcje Biomass Energy w dół nawet o 25%

Inwestorzy Biomassu mogą czuć się rozczarowani. Firma bowiem opublikowała raport za ostatni kwartał. Notowania spółki i jej zyski niestety znacząco spadły.

Akcje Biomassu w dół

Poniedziałkowe przedpołudnie było naprawdę złym czasem dla Biomassu. Jego akcje staniały nawet o 20%, a sama spółka stała się najsłabszym ogniwem NCIndeksu, który wszedł w nowy tydzień pozytywnie. Akcje Biomassu w przeciwieństwie do innych spółek z małej giełdy poleciały w dół.

Bardzo mocne spadki są prawdopodobnie reakcją inwestorów na ostatni raport finansowy. Ten został opublikowany w piątek. Publikacja nie odbyła się bez problemów. Pierwsza próba publikacji okazała się nieudana. Inwestorzy otrzymali bowiem dokument w trybie recenzji. Kilka minut później, już w sobotę, opublikowano prawidłowy plik, który umieszczony został w raporcie korygującym. Piątkowy błąd to prawdopodobnie efekt pośpiechu, ponieważ spółka miała czas na publikację do 24:00. Komunikat zaś pojawił się minutę przed północą. Co jednak dziwne, spółka miała ponad miesiąc na stworzenie i opublikowanie raportu, ponieważ dotyczył on okresu, który koniec miał w czerwcu.

Rozczarowujące wyniki

Styl publikacji raportu to jednak nie jest główny problem firmy. Tym są wyniki, które są dużym rozczarowaniem. II kwartał 2020 roku przyniósł firmie 245 tys. zł przychodów do 405 tys. zł z II kwartału 2019 roku. Podobnie jak przychody spadły również zyski netto firmy. W zeszłym roku wynosiły one 140 tys. zł, a w tym to już tylko 56 tys zł. Firma wykazała także ujemne przepływy pieniężne. Te zmniejszyły posiadane przez spółkę środki pieniężne do 302 tys. zł, z czego prawie 180 tys. ma ograniczoną dysponowalność.

Warto jednak zaznaczyć, że kapitalizacja spółki po wzrostach z końca lipca sięgała aż 191 mln zł.

Prezes Biomassu Jerzy Drożniewski tłumaczył, że spadek przychodów i zysków netto to wina zamrożenia gospodarki w kwietniu i maju, co było spowodowane epidemią. Prezes zaznacza jednak, że w czerwcu firma odczuła poprawę sytuacji i wzrost obrotów.

Zarabianie na wirusie

Co ciekawe, Biomass na aktualnej sytuacji chce jednak zarobić. Firma planuje zareagować na koronawirusa i podjąć działania, które pozwolą jej włączyć się w walkę z pandemią i ograniczyć jej skutki. Firma nawet przestawiła część swojego potencjału badawczego na analizowanie oraz opracowanie produktów, które pomogą w profilaktyce i leczeniu ofiar koronawirusa. Firma prowadzi także prace powiązane z elektro mobilnością oraz kontynuuje prace badawcze i rozwojowe powiązane z odnawialnymi źródłami energii, magazynowaniem pochodzącej z fotowoltaiki energii, banków energii na bazie ogniw litowych oraz baterii do samochodów elektrycznych.

Spółka opracowała oraz zbudowała także szpital modułowy dla osób, które są zakażone wirusem, ale także testy i preparaty do dezynfekcji. Aktualnie nie można powiedzieć, jak działania te wpłyną na wyniki z aktualnego kwartału. Koronawirus w II kwartale okazał się przeszkodą dla Biomassu. Czy w III kwartale może być rampą do sukcesu?

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *