Program Mieszkanie dla Młodych, który umożliwił wielu rodzinom zakup własnego mieszkania dobiegł końca w 2018 roku. Przez cztery lata młodzi Polacy mogli korzystać z pomocy państwa i kupować nieruchomości na własnych warunkach.
Wystarczyło spełniać określone w programie wymagania, aby otrzymać pomoc w postaci dopłaty do wkładu własnego. Dla wielu beneficjentów była to jedyna szansa na zakup własnego lokum. Teraz kiedy program MDM dobiegł końca, jakich alternatyw mogą poszukiwać młodzi Polacy?
Na czym polegał program Mieszkanie dla Młodych?
Program Mieszanie dla Młodych, znany powszechnie jako MDM funkcjonował w latach 2014 – 2018. Proponował on młodym ludziom pomoc ze strony państwa w postaci dofinansowania wkładu własnego. Odpowiedni wniosek wystarczyło złożyć podczas składania papierów o kredyt hipoteczny.
Ustawa z dnia 27 września 2013 roku stanowiła o pomocy państwa w nabyciu pierwszego własnego mieszkania przez młodych ludzi. W czasie trwania projektu skorzystały z niego tysiące osób, a ostatnią pulę środków – 380 milionów – rozdysponowano między beneficjentów w styczniu 2018 roku.
Jakie alternatywy dla programy MDM w 2020 roku?
Wraz z zakończeniem programu Mieszanie dla Młodych w 2020 roku, zakładano pojawienie się nowego projektu, który wspierałby młodych Polaków w kupowaniu mieszkań. Niestety rok 2019 nie przyniósł na tym polu żadnych nowych propozycji.
Nadzieje rozbudzał program Mieszkanie Plus, który nie wspiera jednak w żaden sposób w kupowaniu własnych nieruchomości, proponuje zaś jedynie pomoc w wynajmie. Politycy nie oferują żadnych konkretnych programów dotyczących kupowania mieszkania na własność. Do tej pory zbudowano jedynie około 860 mieszkań z niższymi czynszami, które rząd obiecał w ramach programu Mieszkanie Plus. Drugie tyle jest w planach.
Istnieje jeszcze tak zwany program Mieszkanie na Start, który zakładał dopłaty do czynszów wynajmowanych mieszkań. Proponowana kwota wynosi tylko nieco więcej niż 500 zł. Program może dotyczyć zarówno budownictwa społecznego, jak i deweloperskiego, jednak tylko w momencie, kiedy deweloper podpisze stosowną umowę z gminą. Aby wziąć udział w programie Mieszkanie na Start, należy spełniać kryterium dochodowe. Dopłaty przysługują beneficjentom maksymalnie na piętnaście lat.
Wiemy już, że osoby, które poszukują mieszkania na własność nie mogą starać się o dofinansowanie wkładu własnego. Za pewnego rodzaju alternatywę może być uznana tak zwana ulga termomodernizacyjna. Warto jednak pamiętać o tym, że program Mieszkanie dla Młodych znacząco zmienił kształt rynku mieszkaniowego w Polsce. Przede wszystkim zwiększył się popyt, a co za tym idzie mieszkania zdrożały. Ciężko obecnie przewidywać jak sytuacja będzie się dalej kształtowała.
Czy i kiedy można wynająć lub sprzedać mieszkanie z MDM?
Z programu Mieszkanie dla Młodych skorzystały tysiące osób. Niestety, udział w projekcie nałożył na nie pewne ograniczenia. Przekonały się o tym szczególnie osoby, które planowały kupić mieszkanie pod inwestycję. Według ustawy mieszkania kupionego w ramach MDM nie możemy wynająć. Nowelizacja ustawy z 2015 roku zakłada, że mieszkania ani jego części nie można wynająć przed upływem pięciu lat od sfinalizowania transakcji. Warto jednak pamiętać, że okres ten liczy się od następującego po zakupie roku kalendarzowego. W praktyce może oznaczać to okres nawet sześciu lat.
A co ze sprzedażą nieruchomości kupionej w ramach programu Mieszkanie dla Młodych? W tym wypadku sytuacja przedstawia się podobnie. Mieszkania nie możemy sprzedać przed upływem pięciu lat od jego zakupu. Co więcej, warto zaznaczyć, że wcześniejsza spłata kredytu również nie jest w tym przypadku tak prosta. W tym przypadku również obowiązuje bowiem okres pięciu lat od daty zakupu i skorzystania z dotacji Banku Gospodarstwa Krajowego.
Program Mieszkanie dla Młodych kosztował budżet państwa około 3 miliardów złotych. Wpłynął on na cały rynek mieszkaniowy, uniemożliwiając samo regulowanie się cen. Warto zaznaczyć, że około 70% dotacji trafiło do singli i bezdzietnych par.