Wejście Amazona na polski rynek stało się bodźcem do rozwoju rodzimego giganta, Allegro. Ostatnie zyski, które uległy podwojeniu pozwalają zwiększyć liczbę pracowników o 50% oraz przeprowadzić inne inwestycje. Postawiono na szybki rozwój, nastawiony na zysk i obronienie pozycji lidera branży e-commerce przed światowym hegemonem.
W planach na 2021 rok widnieje zatrudnienie około 1500 osób. To spory wzrost, gdyż na koniec 2020 roku umową z Allegro mogło pochwalić się niewiele ponad 3000 pracowników. Połowę nowej kadry mają stanowić inżynierowie, oferujący kontrahentom wsparcie sprzedażowe. Przedsiębiorstwo nieustannie wspiera małe i średnie firmy.
Allegro w 2020 roku
Skąd te możliwości? Wszystko dzięki publikacji sprawozdania finansowego za 2020 rok. Wynika z niego, że tylko w ostatnim kwartale spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 260 milionów złotych, co stanowi wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem o 50%. Ten wynik jest efektem gwałtownego wzrostu sprzedaży. Nie dość, że okres październik-grudzień jest najważniejszy dla branży handlowej ze względu na święta Bożego Narodzenia, to jeszcze doszło do tego zamknięcie galerii i pozostałe skutki pandemii koronawirusa.
Zyski Allegro przekładają się także na zyski kontrahentów, którzy podwoili sprzedaż na tej platformie. Ogólnie w 2020 roku spółka zarobiła niespełna pół miliarda złotych. To wzrost o 25 milionów złotych w porównaniu z ubiegłym rokiem. Sumaryczna wartość sprzedanych przedmiotów wyniosła prawie 4 miliardy złotych.
Inwestycje w 2021 roku
Allegro liczy się z ciągłym wzrostem sprzedaży. Stąd pomysł zatrudnienia kolejnych pracowników. Dodatkowa kadra ma przynieść zwiększenie zysków o około 20%. Nie obędzie się jednak bez uprzednich inwestycji, których wartość ma oscylować w granicach 600 milionów złotych. W 2020 roku wydano na innowacje „tylko” 230 milionów złotych. Jednym z planów jest umożliwienie polskim firm eksportu do innych państw.
W komunikacie, opublikowanym przez spółkę, można przeczytać, że wzrost nakładów na inwestycje wiąże się z rozwojem platformy i stworzeniem nowych rozwiązań logistycznych. Kolejnym rozwiązaniem ma być stworzenie własnej sieci paczkomatów.