Amerykańskie firmy technologiczne kupują coraz więcej własnych akcji

Financial Times trafnie stwierdził, że amerykańskie firmy nie potrafią pozbyć się nawyku odkupywania swoich akcji nawet wówczas, gdy Stany Zjednoczone znalazły się w stanie najgorszej recesji od dziesięcioleci.

Mimo tego że oczekuje się, ogólnego spadku wykupu akcji w tym roku, ponieważ kryzys związany z koronawirusem spowodował osłabienie zysków przedsiębiorstw, to spółki z indeksu S&P 500, które odnotowały zyski w drugim kwartale, zmniejszyły swoje pozostające w obrocie akcje średnio o 0,3%. w poprzednim kwartale. Oznacza to, że wówczas, gdy każdy zarobiony dolar jest niezwykle cenny, firmy skupiają się na kupowaniu własnych akcje zamiast planować i rozwijać nowe inwestycje w sieci dystrybucji, produkować lub dzielić się zyskami z udziałowcami.

Ponadto przeprowadzenie dokładniej analizy wykazało, że część z największych koncernów międzynarodowych w Stanach Zjednoczonych nadal kupuje własne akcje lub nawet przyspiesza transakcje. W żadnym innym sektorze te działania nie są tak rozpowszechnione jak w przypadku sektora przedsiębiorstw technologicznych.

Królowie zakupów, a wśród nich najbardziej znane przedsiębiorstwa

Przyjrzyjmy się firmie Alphabet. Jest to przedsiębiorstwo macierzyste Google, która w tym kwartale przeznaczyła aż 6,9 miliarda dolarów na zakup własnych akcji. To o 92% więcej niż zaobserwowaliśmy w ubiegłym roku. Informacje te są zaczerpnięte z dokumentów, które zostały opublikowane przez samą firmę.

Microsoft, jedna z największych amerykańskich firm technologicznych notowanych na giełdzie, na zakup swoich własnych akcji przeznaczyła 5,8 miliarda dolarów w okresie sprawozdawczym. To o 25% więcej niż rok wcześniej. Prawdopodobnie jest to jedną z głównych przyczyn ogromnego wzrostu zasobów firmy.

Przedsiębiorstwo Biogen wydało 2,8 miliarda dolarów na odkupienie swoich własnych akcji. Jest to o 17% więcej niż podczas ubiegłego roku.

Ubezpieczyciel WR Berkley nie wykupił żadnych swoich akcji podczas trwania drugiego kwartału ubiegłego roku. Wydał natomiast 97 milionów dolarów na kupno swoich udziałów w ostatnim kwartale.

Celanese zwiększył budżet przeznaczony na planowane wykupy na ten rok. Planowo ma to być od 500 mln USD do 1,5 mld USD.

Największe źródło wykupu swoich własnych akcji stanowi oczywiście powtórnie firma Apple, która w drugim kwartale odkupiła akcje za 16 miliardów dolarów, co jest równoznaczne ze spadkiem o 6% w stosunku do poprzedniego roku, chociaż i tak był to zdecydowanie największy wykup akcji S&P 500 jaki odnotowano w ostatnich latach.

Skupujące sektory

Przeanalizujmy jak wygląda skup akcji własnych według sektorów. Firmy technologiczne z S&P 500 dokonały zakupów, których wartość jest równa prawie 700 milionów dolarów. Problemem nie jest to, że firmy wydają swoje pieniądze do woli. Jedynym aspektem powodującym zmartwienie jest fakt, że poprzez ograniczenie miejsc pracy, uzasadniają potrzeby cięcia kosztów, kupując własne akcje za miliardy dolarów.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *