Jako początkujący inwestor na pewno spotkasz się z dwoma pojęciami – analiza techniczna i analiza fundamentalna. Choć obie techniki są metodami, które mają docelowo pomóc inwestorom w zrozumieniu rynku, to jednak sporo je różni. Czym cechują się te sposoby przewidywania trendów rynkowych? Sprawdź.
Analiza fundamentalna
Badanie fundamentów, czyli czynników, które mają wpływ na wartość danego rynku czy instrumentu finansowego – oto istota analizy fundamentalnej. To podejście dość klasyczne, a przy tym nastawione zwykle na długi termin. Wycena odbywa się na podstawie dostępnych danych. W przypadku spółek ważnymi zmiennymi będą np. stabilność finansowa, szanse i zagrożenia danego biznesu, a nawet doświadczenie zarządu.
Dzięki takiemu „przebadaniu” można próbować oceniać, a przede wszystkim wyceniać, daną spółkę. Kiedy akcje danego biznesu są najprawdopodobniej warte zakupu? Gdy ich wartość oszacowana przez nas przekracza obecną wycenę giełdową. Warto wiedzieć, że analiza fundamentalna może odnosić się nie tylko do spółek, ale i np. do rynku Forex. Wtedy należy przyjrzeć się sytuacji obu walut z danej pary walutowej, a także ich otoczeniu makroekonomicznemu.
Analiza techniczna
Drugi rodzaj badania rynku to analiza techniczna. To działanie polega na analizowaniu sytuacji rynkowej na podstawie wykresów. Zmieniające się na przestrzeni czasu dane wykresowe są porównywane, sprawdzane pod różnym kątem i analizowane. Ważną kwestią jest tutaj m.in. historyczna wycena danych aktywów. Technicznie można analizować papiery wartościowe, waluty, surowce, indeksy czy kryptowaluty.
Warto zapamiętać, że to podejście ma trzy główne idee:
- Pierwsza to założenie, że rynek dyskontuje wszystko, co oznacza, że wszystkie dostępne informacje są już ujęte w aktualnej cenie. Nazywa się to hipotezą rynku efektywnego (efficient market hypothesis).
- Druga kwestia – ceny podlegają trendom. Zadaniem analityków jest więc wychwycenie kierunków, w których podążają wyceny.
- Trzecie hasło mówi, że historia się powtarza. Zawsze można więc wyodrębnić konkretne wzory czy formacje.
Jak analizować rynek?
Choć analiza fundamentalna i techniczna są z pozoru całkowitymi przeciwieństwami, to jednak wielu inwestorów decyduje się łączyć oba podejścia. Dlaczego? Ponieważ mimo różnic obie analizy świetnie się uzupełniają. W końcu w jednym podejściu można przeanalizować twarde dane gospodarcze i rynkowe (analiza fundamentalna), a w drugim – skupić się na zależnościach wynikających z historycznych wykresów (analiza techniczna).
Aby lepiej poznać niuanse obu technik, a także pogłębić wiedzę odnośnie do rynku, warto skorzystać ze sprawdzonych źródeł wiedzy. Przykładem jest projekt AvaTrade School, do którego możesz dołączyć bezpłatnie. W ramach AvaTrade School przyszli inwestorzy zyskują dostęp do specjalnej platformy e-learningowej, a także mogą zapoznać się z mnóstwem materiałów poświęconych inwestycjom.
Analiza techniczna czy fundamentalna? Wybór należy do Ciebie. Oba podejścia mają swoje zalety i nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z nich jednocześnie. Pamiętaj jednak, że nawet najlepiej przeprowadzona analiza nie eliminuje w 100% ryzyka związanego z tradingiem.