Nowe badanie przeprowadzone na zlecenie eToro – platformy inwestycyjnej ze zróżnicowanymi aktywami finansowymi – wskazało, że 80% Polaków w wieku od 18 do 34 lat chciałoby zainwestować swoje pieniądze i poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą tego, jak i gdzie to zrobić. W związku z ogromnym zainteresowaniem, jakim cieszy się aktualnie inwestowanie
na całym świecie, eToro planuje wzmocnić swoje zaangażowanie w relacje z polskimi inwestorami, aby pomóc im złapać inwestycyjnego byka za rogi.
Z ankiety eToro, przeprowadzonej we współpracy z IPSOS, wynika, że wśród Polaków rośnie chęć inwestowania, ale obecnie robi to tylko 40% ankietowanych. Ponadto, 45% respondentów stwierdziło, że byłoby zainteresowanych wykorzystaniem platformy internetowej w celu poszerzenia wiedzy na ten temat. Ponad połowa (53%) stwierdziła natomiast, że byłaby zainteresowana uzyskaniemdodatkowych informacji o nowych metodach inwestowania, jak copy trading oraz o różnych rodzajach aktywów, jak np. akcje i kryptowaluty.
Polacy mogą inwestować na platformie eToro od momentu jej uruchomienia w 2007 roku, a od maja 2019 roku mogą kupować i sprzedawać akcje bez płacenia prowizji. Rok 2020 przyniósł ogromny wzrost liczby inwestorów detalicznych na całym świecie i Polska nie jest wyjątkiem: tylko w tym roku liczba polskich klientów korzystających z eToro wzrosła o ponad 90% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Świadomi globalnej pandemii, rosnącej inflacji i bardzo niskich odsetek z oszczędności bankowych, przedsiębiorczy Polacy szukają sposobów zabezpieczenia i powiększania swojego kapitału.
Platforma eToro zapewnia prosty, bezpieczny i efektywny kosztowo dostęp do globalnych rynków finansowych. Ta ostatnia cecha jest szczególnie istotna, ponieważ badanie wykazało, że jedną z barier powstrzymującą Polaków przed inwestowaniem są finanse – 55% respondentów uważa, że nie posiada wystarczająco dużo środków, aby rozpocząć działalność na globalnych rynkach. eToro nie pobiera prowizji od obrotów akcjami. Ponadto, platforma oferuje zakup akcji cząstkowych, czyli możliwość nabycia zaledwie 0,001 udziału w wybranej firmie za minimum 50 dolarów.
Oznacza to, że Polacy mogą zacząć kupować najpopularniejsze zagraniczne akcje za jedyne ok. 200 złotych za cząstkę, nie narażając się na wysokie koszty nabycia 100% akcji.
Yoni Assia, współzałożyciel i dyrektor generalny eToro, jest przekonany, że teraz jest właściwy moment, aby platforma umocniła swoją obecność na polskim rynku: „eToro zostało założone w 2007 roku z wizją otwarcia rynków globalnych, aby każdy mógł handlować i inwestować w prosty i przejrzysty sposób. Od ponad dekady eToro jest liderem globalnej rewolucji fintech i dziś możemy się pochwalić 16 milionami zarejestrowanych użytkowników. Teraz nadszedł czas, aby eToro szerzej podzieliło się swoją wiedzą i globalnym doświadczeniem z polskimi inwestorami, aby mogli oni stać się częścią cyfrowej rewolucji inwestycyjnej”.
eToro działa jak sieć społecznościowa dla inwestorów, w której mogą oni od siebie wzajemnie się uczyć, obserwować jakie ruchy na rynkach wykonują inni, śledzić wybrane profile, rozmawiać ze sobą i kopiować w czasie rzeczywistym strategie inwestorów odnoszących największe sukcesy. Aż 30% nowych użytkowników eToro w Polsce, wybiera platformę, w celu korzystania z opcji copytradingu.
Dostęp do wiedzy na temat inwestowania jest znacznie prostszy, niż się wydaje – wystarczy kilka kliknięć. Dzięki aplikacji mobilnej eToro inwestorzy mogą kupować, przechowywać i sprzedawać swoje aktywa, monitorować swoje portfele w czasie rzeczywistym i dokonywać transakcji w dowolnym momencie. Platforma eToro jest zawsze pod ręką, obok najważniejszych aplikacji.
Badanie zostało przeprowadzone online dla eToro na platformie IPSOS Digital, w dniach 13-16 listopada na próbie 1 000 Polaków w wieku 18 – 55 lat.