WHO, IBM i Oracle zacieśniają współpracę w stworzeniu otwartej bazy źródłowej o koronawirusie. Baza ma powstać na blockchainie i wesprzeć w zwalczaniu groźnej pandemii SARS-COV-2, która w ostatnim czasie wstrząsnęła światem.
Blockchain przystępuje do walki z pandemią koronawirusa
MiPasa ma być narzędziem dla zbierania informacji o COVID-19 – jak podaje CEO Hacera, spółka uczestnicząca w budowaniu tego projektu. W platformę zaangażują się również IBM, Oracle i Microsoft. MiPasa, która została budowana na Hyperledger Fabric, będzie bazą dla narzędzi analitycznych. Dzięki nim możliwe będzie testowanie pozyskiwanych informacji, które mogą istotnie przyczynić się do zidentyfikowania miejsc infekcji SARS-COV-2.
Stworzenie takich projektów w przypadku IBM wymaga większej ilości czasu, jednak wszystkie środki i zespoły, które zaangażowały się w tworzenie tej bazy, zorganizowały się bardzo szybko, m.in. Microsoft, Chińska Komisja Zdrowia, Uniwersytet Johns Hopkins. Sytuacja na świecie w związku z szerzeniem się koronowirusa jest napięta, co zapewne przyśpieszyło proces zorganizowania się podmiotów w budowaniu tego projektu.
CTO IBM Blockchain, Gari Singh, stwierdził, że kluczową sprawą było powołanie konsorcjum podmiotów w możliwie najkrótszym czasie. Z jego wypowiedzi wynika, że wszystko rozpoczęło się od burzy mózgów, w jaki sposób pozyskiwać i weryfikować informacje o koronawirusie, a następnie udostępniać je i wykorzystywać. Replikując dane, trzeba mieć pewność, że pochodzą one z wiarygodnego źródła i nie ma możliwości ich zafałszowania.
Inicjatywa Call for Code
IBM przy okazji uczestnictwa w budowania bazy informacji o koronawirusie na blockchainie, uruchamia jeszcze jedną inicjatywę Call for Code (z ang. – wezwanie do kodu). Chce w jej ramach rozwijać narzędzia, które będą mogły przyczynić się do ograniczenia kryzysu. W najbliższym czasie – w ciągu kilku tygodni będzie można testować na tej platformie dane o SARS-COV-2.
Jak stwierdził Levi, bardzo dużo ludzi oraz instytucji z wielkim zaangażowaniem wchodzi w ten projekt. Najciekawsze i najważniejsze jest to, że nikt z nich nie wiąże z nim sukcesu finansowego. Tempo prac jest zadowalające, co daje bardzo dobre rokowania, że już wkrótce narzędzie analityczne będzie gotowe, co umożliwi zbieranie i analizę danych na temat pandemii koronawirusa.
To szlachetne przedsięwzięcie i zaangażowanie świata technologicznego w sprawy powiązane blockchainem cieszy i napawa optymizmem.
Umiejętność weryfikacja i rozumienia informacji o SARS – COV2
Stworzenie transparentnej bazy danych o koronawirusie jest bardzo ważne, w czasach natłoku informacji. Nie wszystkie z nich są rzetelne i czasem trudno jest odróżnić, które z nich są prawdziwe i sprawdzone, a które fałszują rzeczywistość.
Trzeba pamiętać i o tym, że problem może leżeć nie tylko w źródle, z którego pozyskuje się informacje, ale również w tym, w jaki sposób przedstawia się pewne fakty o koronawirusie. Trzeba nauczyć się prawidłowo je interpretować i wyciągnąć z nich rzetelne wnioski. Nie da się pominąć pewnego wysiłku intelektualnego, umiejętności rozumienie całego kontekstu informacyjnego (treści, sposobu przekazu).