Bazy informacji Oracle, WHO i IBM o koronawirusie na blockchainie

WHO, IBM i Oracle zacieśniają współpracę w stworzeniu otwartej bazy źródłowej o koronawirusie. Baza ma powstać na blockchainie i wesprzeć w zwalczaniu groźnej pandemii SARS-COV-2, która w ostatnim czasie wstrząsnęła światem.

Blockchain przystępuje do walki z pandemią koronawirusa

MiPasa ma być narzędziem dla zbierania informacji o COVID-19 – jak podaje CEO Hacera, spółka uczestnicząca w budowaniu tego projektu. W platformę zaangażują się również IBM, Oracle i Microsoft. MiPasa, która została budowana na Hyperledger Fabric, będzie bazą dla narzędzi analitycznych. Dzięki nim możliwe będzie testowanie pozyskiwanych informacji, które mogą istotnie przyczynić się do zidentyfikowania miejsc infekcji  SARS-COV-2.

Stworzenie takich projektów w przypadku IBM wymaga większej ilości czasu, jednak wszystkie środki i zespoły, które zaangażowały się w tworzenie tej bazy, zorganizowały się bardzo szybko, m.in. Microsoft, Chińska Komisja Zdrowia, Uniwersytet Johns Hopkins. Sytuacja na świecie w związku z szerzeniem się koronowirusa jest napięta, co zapewne przyśpieszyło proces zorganizowania się podmiotów w budowaniu tego projektu.

CTO IBM Blockchain, Gari Singh, stwierdził, że kluczową sprawą było powołanie konsorcjum podmiotów w możliwie najkrótszym czasie. Z jego wypowiedzi wynika, że wszystko rozpoczęło się od burzy mózgów, w jaki sposób pozyskiwać i weryfikować informacje o koronawirusie, a następnie udostępniać je i wykorzystywać. Replikując dane, trzeba mieć pewność, że pochodzą one z wiarygodnego źródła i nie ma możliwości ich zafałszowania.

Inicjatywa Call for Code

IBM przy okazji uczestnictwa w budowania bazy informacji o koronawirusie na blockchainie, uruchamia jeszcze jedną inicjatywę Call for Code (z ang. – wezwanie do kodu). Chce w jej ramach rozwijać narzędzia, które będą mogły przyczynić się do ograniczenia kryzysu. W najbliższym czasie – w ciągu kilku tygodni będzie można testować na tej platformie dane o SARS-COV-2.

Jak stwierdził Levi, bardzo dużo ludzi oraz instytucji z wielkim zaangażowaniem wchodzi w ten projekt. Najciekawsze i najważniejsze jest to, że nikt z nich nie wiąże z nim sukcesu finansowego. Tempo prac jest zadowalające, co daje bardzo dobre rokowania, że już wkrótce narzędzie analityczne będzie gotowe, co umożliwi zbieranie i analizę danych na temat pandemii koronawirusa.

To szlachetne przedsięwzięcie i  zaangażowanie świata technologicznego w  sprawy powiązane  blockchainem cieszy i napawa optymizmem.

Umiejętność weryfikacja i rozumienia informacji o SARS – COV2

Stworzenie transparentnej bazy danych o koronawirusie jest bardzo ważne, w czasach natłoku informacji. Nie wszystkie z nich są rzetelne i czasem trudno jest odróżnić, które z nich są prawdziwe i sprawdzone, a które fałszują rzeczywistość.

Trzeba pamiętać i o tym, że problem może leżeć nie tylko w źródle, z którego pozyskuje się informacje, ale również w tym, w jaki sposób przedstawia się pewne fakty o koronawirusie. Trzeba nauczyć się prawidłowo je interpretować i wyciągnąć z nich rzetelne wnioski. Nie da się pominąć pewnego wysiłku intelektualnego, umiejętności rozumienie całego kontekstu informacyjnego (treści, sposobu przekazu).

Show More

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *