Będą nowe emerytury 2020 – Duża zmiana w emeryturach?

Coraz częściej słychać o dużych zmianach w obszarze emerytur. Nie tylko waloryzacja emerytur wchodzi w życie, a dodatkowo Prezydent postanowił podpisać porozumienie obejmujące stażowe emerytury? Co to oznacza? Zgodnie z zapewnieniami Polacy będą mogli przejść na emeryturę nawet po 50 roku życia. Jakie szczegóły przewiduje porozumienie? Jak będzie wyglądała waloryzacja emerytur w przyszłości? Co jeszcze zmieni się w obszarze polityki społecznej w Polsce?

Czy emerytury stażowe staną się faktem?

Zgodnie z oświadczeniem z ostatnich dni, Andrzej Duda przyjął propozycję Solidarności, która od kilku lat już zabiega o polepszenie sytuacji emerytów. Prezydent stwierdził, że w Polskim społeczeństwie brakuje takiego świadczenia, jakim jest emerytura stażowa, czyli taka, na którą pracownik może przejść wraz z przekroczeniem 50 roku życia. Szczegóły postanowienia oraz projektu przedstawionego przez Solidarność zakładają, iż mężczyzna będzie mógł przejść na emeryturę wraz z przepracowaniem 40 lat a kobieta po 35 latach pracy. Jest to istotna zmiana, szczególnie dla tych wszystkich osób, które rozpoczęły swoją aktywność zawodową we wczesnym wieku.

Zgodnie z planem, mężczyzna rozpoczynający pracę wraz z osiągnięciem pełnoletności będzie mógł na emeryturę w wieku 58 lat. W kwestii kobiet, które zaczęły aktywność zawodową, 53 rok życia to ten, w którym kobieta przeszłaby na emeryturę. Wiele osób czekało od lat na taką zmianę i w końcu istnieją duże przesłanki ku temu, by emerytury stażowe stały się faktem.

Waloryzacja emerytur kolejną doskonałą wiadomością dla emerytur

Oprócz planów związanych z emeryturą stażową, bardzo duża zmiana czeka emerytów w kwestii samej wysokości Zgodnie z propozycją zawartą w Tarczy Kryzysowej 3.0, która zmienia zasadę, zgodnie z którą w przypadku decyzji o waloryzacji wartość emerytury może być znacznie mniejsza.

Zgodnie więc z postanowieniami nowej odsłony tarczy antykryzysowej i oświadczeniem Premiera Mateusza Morawieckiego, zmiany na rynku pracy, które są pokłosiem epidemii koronawirusa, sprawiają, że pracownicy osiągający wiek emerytalny będą musiały podjąć decyzje o przejściu na emeryturę zamiast kontynuacji aktywności zawodowej. Jednak w celu ochrony wszystkich, przechodząc na emeryturę już w czerwcu, nikt nie będzie tracić.

Inne zapewnienia dotyczące polityki społecznej w Polsce

Na konferencji prasowej Prezydent, Andrzej Duda dodatkowo odniósł się do innych obszarów związanych z polityką społeczną. Oprócz zapewnienia o dbania o los emerytów Prezydent zapewnił że wszelkie świadczenia społeczne, w tym 500 plus, będzie wypłacane na dotychczasowych zasadach zgodnie z wcześniejszymi planami.

Zgodnie z zapewnieniami rządu, budżet jest tak zaplanowany, że nie ma potrzeby na wdrażanie jakichkolwiek cięć w kwestii społecznych. Co więcej, rząd prezentując projekt kolejnej tarczy antykryzysowej, będzie pompował w gospodarkę kolejne miliardy złotych, których celem jest wsparcie przedsiębiorców oraz utrzymywanie miejsc pracy na odpowiednim poziomie.

Show More

3 komentarzy

 • Ryszard
  Ryszard

  100% poparcia dla ustawy o emeryturach stażowych .Należy się szacunek dla ludzi z tak długim stażem i proszę się nie martwić że to będą głodowe emerytury czy świadczenie przedemerytalne jest wyższe nie róbcie z nas idiotów.Panie Premierze ten temat trzeba pozytywnie załatwić jak najszybciej.Pozdrawiamy Ryszard

  Odpowiedz
 • Andrzej Witek

  Na ile wierzyć panu prezydentowi, bo jego wypowiedzi są bez pokrycia.

  Odpowiedz
 • Kazimierz
  Kazimierz

  Pracę zawodową rozpocząłem w 16-tym roku życia. Dziś mam 64 lata i gdybym na wskutek wypalenia zawodowego nie miał sił do wykonywania jakiekolwiek czynności, pozostałbym bez środków do życia. Czy w państwie Prawa i Sprawiedliwości jest takie coś jak godność człowieka?

  Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *