Będą nowe emerytury 2020 – Duża zmiana w emeryturach?

Coraz częściej słychać o dużych zmianach w obszarze emerytur. Nie tylko waloryzacja emerytur wchodzi w życie, a dodatkowo Prezydent postanowił podpisać porozumienie obejmujące stażowe emerytury? Co to oznacza? Zgodnie z zapewnieniami Polacy będą mogli przejść na emeryturę nawet po 50 roku życia. Jakie szczegóły przewiduje porozumienie? Jak będzie wyglądała waloryzacja emerytur w przyszłości? Co jeszcze zmieni się w obszarze polityki społecznej w Polsce?

Czy emerytury stażowe staną się faktem?

Zgodnie z oświadczeniem z ostatnich dni, Andrzej Duda przyjął propozycję Solidarności, która od kilku lat już zabiega o polepszenie sytuacji emerytów. Prezydent stwierdził, że w Polskim społeczeństwie brakuje takiego świadczenia, jakim jest emerytura stażowa, czyli taka, na którą pracownik może przejść wraz z przekroczeniem 50 roku życia. Szczegóły postanowienia oraz projektu przedstawionego przez Solidarność zakładają, iż mężczyzna będzie mógł przejść na emeryturę wraz z przepracowaniem 40 lat a kobieta po 35 latach pracy. Jest to istotna zmiana, szczególnie dla tych wszystkich osób, które rozpoczęły swoją aktywność zawodową we wczesnym wieku.

Zgodnie z planem, mężczyzna rozpoczynający pracę wraz z osiągnięciem pełnoletności będzie mógł na emeryturę w wieku 58 lat. W kwestii kobiet, które zaczęły aktywność zawodową, 53 rok życia to ten, w którym kobieta przeszłaby na emeryturę. Wiele osób czekało od lat na taką zmianę i w końcu istnieją duże przesłanki ku temu, by emerytury stażowe stały się faktem.

Waloryzacja emerytur kolejną doskonałą wiadomością dla emerytur

Oprócz planów związanych z emeryturą stażową, bardzo duża zmiana czeka emerytów w kwestii samej wysokości Zgodnie z propozycją zawartą w Tarczy Kryzysowej 3.0, która zmienia zasadę, zgodnie z którą w przypadku decyzji o waloryzacji wartość emerytury może być znacznie mniejsza.

Zgodnie więc z postanowieniami nowej odsłony tarczy antykryzysowej i oświadczeniem Premiera Mateusza Morawieckiego, zmiany na rynku pracy, które są pokłosiem epidemii koronawirusa, sprawiają, że pracownicy osiągający wiek emerytalny będą musiały podjąć decyzje o przejściu na emeryturę zamiast kontynuacji aktywności zawodowej. Jednak w celu ochrony wszystkich, przechodząc na emeryturę już w czerwcu, nikt nie będzie tracić.

Inne zapewnienia dotyczące polityki społecznej w Polsce

Na konferencji prasowej Prezydent, Andrzej Duda dodatkowo odniósł się do innych obszarów związanych z polityką społeczną. Oprócz zapewnienia o dbania o los emerytów Prezydent zapewnił że wszelkie świadczenia społeczne, w tym 500 plus, będzie wypłacane na dotychczasowych zasadach zgodnie z wcześniejszymi planami.

Zgodnie z zapewnieniami rządu, budżet jest tak zaplanowany, że nie ma potrzeby na wdrażanie jakichkolwiek cięć w kwestii społecznych. Co więcej, rząd prezentując projekt kolejnej tarczy antykryzysowej, będzie pompował w gospodarkę kolejne miliardy złotych, których celem jest wsparcie przedsiębiorców oraz utrzymywanie miejsc pracy na odpowiednim poziomie.

Show More

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *