Związek Banków Polskich informuje o podniesieniu limitów płatności zbliżeniowych, ale jednocześnie zastrzega, że wprowadzenie podwyższonego limitu płatności w całej sieci terminali płatniczych na terenie naszego kraju będzie przeprowadzane sukcesywnie. Ma to zająć od kilku dni do nawet i kilkunastu tygodni.
Komunikaty Związku Banków Polskich
Jak informuje Związek Banków Polskich i zgodnie z wcześniejszymi, wydanymi przez to zrzeszenie komunikatami, sukcesywnie będzie wdrażana w kolejnych terminalach płatniczych na terenie całej Polski możliwość płatności zbliżeniowych do wartości 100 zł, a przy tym bez konieczności autoryzowania tych płatności kodem PIN.
We wcześniej obowiązującej regulacji możliwość płacenia kartą i zbliżeniowo mogła być dokonywana bez weryfikowania transakcji kodem PIN do wysokości o połowę niższej, czyli do 50 PLN.
Do podwyższonego programu płatności kartą i jego wdrażaniu informowali już przed tygodniem operatorzy kart płatniczych i kredytowych Visa oraz MasterCard, a o czym można było również przeczytać w internecie.
Takie stanowisko jest ewidentnie pokłosiem stanowiska zarówno Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jak i Narodowego Banku Polskiego. Obie te instytucje, ze względu na rozwijającą się pandemię koronawirusa SARS CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 zalecają ograniczenie użytkowania pieniądza w gotówce na rzecz transakcji bezdotykowych.
Limit w płatnościach zbliżeniowych podniesiony do 100 zł
Jak w swoim komunikacie informuje i przekonuje Związek Banków Polskich, podniesienie limitu płatności zbliżeniowych bez weryfikacji kodu PIN o 100 procent pozwoli na znaczne ograniczenie fizycznego kontaktu pomiędzy właścicielem karty albo innego urządzenia płatniczego, np. telefonu komórkowego ze sprzedawcą danego towaru poprzez korelację jedynie z terminalem płatniczym. Ponadto znacznie skróci to czas samej transakcji, a tym samym i okres przebywania klienta w danym obiekcie sklepowym lub usługowym.
Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia rekomendują takie działania, ponieważ pomoże to ograniczyć obrót gotówkowy. Jak twierdzą eksperci, koronawirus wywołujący groźną chorobę płuc COVID-19 może przetrwać na banknotach albo monetach nawet do kilku dni.
Niestety jest i łyżka dziegciu w tym komunikacie, gdyż wprowadzenie podwyższonego limitu bezdotykowych płatności na terenie naszego kraju nie zaistnieje z dnia na dzień, lecz będzie wprowadzane sukcesywnie i potrwa nawet kilkanaście tygodni.
WHO radzi, aby przez pandemię koronawirusa unikać gotówki
W komunikacie przeczytamy również, że Związek banków Polskich działa według zaleceń WHO oraz NBP, ale jednocześnie prosi wszystkich posiadaczy kart o wyrozumiałość:
„Biorąc pod uwagę poziom skomplikowania dokonania tego typu zmian w systemach organizacji płatniczych, wydawców kart, jak i agentów rozliczeniowych oraz fizycznej aktualizacji każdego terminala płatniczego w Polsce, ZBP apeluje o cierpliwość i zrozumienie dla tempa dokonywanego procesu”.