Białe czy też żółte – który rodzaj złota będzie bardziej odpowiedni?

Złoto wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z bogactwem, dobrym stylem oraz tradycją. Od niepamiętnych czasów złoto stanowiło symbol charakterystyczny dla wyższych warstw społecznych, dzięki któremu można było wiele rzeczy nabyć czy też podnieść swój status społeczny. Co jednak ciekawe w jubilerstwie znane są dwa rodzaje złota – żółte oraz białe. Warto zatem wiedzieć co je od siebie odróżnia i jakie mają właściwości oba rodzaje złota.

Definicja złota

W oparciu o definicję złoto stanowi ciężki metal, którego charakteryzuje ciągliwość oraz miękkość. W czystej postaci złoto ma jasnożółtą, połyskliwą i głęboką barwę. Toteż idealnie czysta forma złota nie nadaje się do produkcji biżuterii czy też do produkcji monet. Warto zatem wiedzieć, iż do czystego złota dodawane są różne metale. Zaliczają się do nich m.in.:

  • miedź;
  • srebro;
  • platyna;
  • cynk;
  • nikiel;
  • pallad. 

Co więcej, wybór metalu oraz jego ilości w stopie z czystym złotem ma niebagatelny wpływ na finalną wartość złota. Wybór dodatkowego metalu będzie miał wpływ na barwę, właściwości czy też wycenę ostatecznego wyrobu jubilerskiego lub monety.

Jaka jest różnica między żółtym a białym złotem?

W zależności od użytych metali innych niż złoto można otrzymać dwa główne odcienie wyrobu złotniczego. Pierwszy z nich jest wykonany ze złota w kolorze żółtym. W tym wypadku wykorzystywane jest złoto najczęściej ze splotem takich metali jak cynk, srebro czy też miedź. Warto jednak wiedzieć, iż to właśnie miedź sprawia, iż barwa wyrobu złotniczego wydaje się być bardziej nasycona. Należy jednak uważać, gdyż im większa ilość miedzi w stopie tym złoto nabiera coraz bardziej różowego – a ostatecznie – czerwonego koloru oraz ich odcieni. Taki kolor złota można najczęściej spotkać np. w wyrobach jubilerskich takich jak zegarki czy też łańcuszki.

Z kolei białe złoto powstaje w wyniku stopu złota z jednym z czterech innych metali: niklem, palladem, srebrem czy też cynkiem. W tym wypadku warto wiedzieć, iż najbardziej trwałe i najdłużej zachowujące swój naturalny kolor jest stop złota z palladem (przy czym warto zauważyć, iż taki stop jest trudny w obróbce więc produkt finalny może być nieco droższy).

Z kolei z chęci oszczędności w wydatkach przy jednoczesnym zachowaniu najbogatszego koloru wykorzystuje się stop złota z niklem. Przede wszystkim warto wiedzieć, iż złoto białe jest najbardziej pożądane przez liczne grono osób – wykorzystuje się je do produkcji obrączek oraz pierścionków. Dodatkowo biżuteria wykonana z białego złota jest bardziej wytrzymała i trwalsza aniżeli ze złota żółtego.

Inwestycja w złoto – czy jest to opłacalne?

Chcąc uzyskać odpowiedź na to pytanie trzeba najpierw określić, który kolor złota będzie lepszy dla wybranej osoby. Niektórzy preferują mocny, intensywny złoty kolor, który jednak krócej zachowuje swoje naturalne piękno. Z kolei osoby szukające pierścionka zaręczynowego chętniej kupią ten, który jest wykonany z białego złota.

Jednakowoż złoto samo w sobie nie jest najlepszą opcją do lokowania swoich oszczędności oraz inwestycji. Warto wiedzieć, iż większość wyrobów złotniczych wykonywana jest z próby 750, co oznacza, iż w danym wyrobi jest jedynie 75% zawartości czystego złota. Dodatkowo należy zdawać sobie sprawę, iż do biżuterii należy doliczyć podatek VAT, co skutecznie zniechęca część inwestorów. Chcąc inwestować w złoto warto zatem interesować się jedynie inwestycją w złoto próby 999, gdyż przyniesie ona większe potencjalne zyski dla inwestora.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *