Zarząd Biomass Energy Project S.A. poinformował o zakończeniu pierwszego etapu budowy wstępnej wersji prototypu modułowego szpitala zakaźnego, a o której rozpoczęciu zarząd spółki informował w raportach ESPI.
Pierwszy etap budowy modułowego szpitala zakaźnego w wersji demonstracyjnej został zakończony
Dalej zarząd BEP S.A. informuje, że przy zebranych ofertach od dostawców i w oparciu projekt techniczny, dokonano zakupu niezbędnych komponentów – kontenerów oraz sprzętu i wyposażenia do pierwszej pokazowej instalacji, która jest realizowana w Centrum Rozwojowo-Badawczym w Lesznowoli, a która została rozpoczęta 27 marca bieżącego roku.
Zarząd dodaje w komunikacie, że wymieniony projekt udało się zrealizować w rekordowym tempie czternastu dni roboczych, borykając się przy tym z ograniczeniami związanymi z panującą pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.
Szpital modułowy
Konstrukcja została oparta o typowe, ale najlepsze z dostępnych na rynku kontenery biurowo-mieszkalne, które są niezwykle elastyczne dla konfigurowania ścian oraz instalacji wewnętrznych. Ponadto kontenery zostały odpowiednio przeprojektowane, aby można było dostarczać gotowe moduły i budowanie z nich szpitali zakaźnych do nawet odległych miejsc nie tylko w kraju, ale i za granicą.
Cała koncepcja została opracowana przez ekspertów BEP S.A., firm współpracujących ze spółką przy projekcie oraz przez grono specjalistów z tak różnych obszarów działań, jak medyczny, budowlany oraz wentylacyjny, a także nowoczesnych technologii teletechnicznych i informatycznych.
Kompleksy szpitalne będą wyposażane w moduły działające niezależnie, z oddzielnymi sekcjami zasilania energetycznego, wentylowania oraz w klimatyzację, a także w dostarczanie mediów, czyli wody, tlenu i gazów medycznych, jak i w instalacje do odprowadzenia ścieków.
Bezpieczeństwo personelu oraz pacjentów
Kompleksy są wyposażone w podciśnienie i filtrowaną wentylację w sali dla pacjentów oraz podwójne śluzy wejściowe, osobne dla personelu i pacjentów.
Ponadto całość rozwiązania ma mnóstwo zalet niezwykle istotnych ze względu na panującą na świecie pandemię. Główne z nich to:
- szybkość budowy jednej jednostki szpitalnej;
- dostępność oraz niskie koszty;
- łatwość demontażu i przeniesienia w inne miejsce.
Profesjonalne wykonawstwo w zgodzie z zasadami epidemiologicznymi gwarantuje:
- minimalizację zagrożeń wirusowych;
- samowystarczalność z możliwością całkowitego odcięcia od świata zewnętrznego,
- systemy izolatek podciśnieniowych;
- podwójne śluzy (brudne i czysta);
- podział na wyraźne sekcje: Personel, Zakaźny, Poczekalnia.
Prezentacja
Obiekt zostanie w najbliższych dniach zaprezentowany potencjalnym klientom oraz mediom. Ze względu na obowiązujące ograniczenia odnośnie do stanu zagrożenia epidemicznego, zarząd BEP S.A. zastosuje przy tym odpowiednie procedury.
Spółka zamierza prowadzić dalej prace nad specjalistycznym wyposażeniem obiektu oraz dostosowywaniem jednostkowych szpitali do wymagań poszczególnych klientów. Trwają również przygotowania do uruchomienia produkcji elementów wyposażenia wraz z organizacją dostaw od podwykonawców dla już roboczych wersji szpitali modułowych.