Bitcoin czy też złoto? Co jest lepsze?

Czy gdybyśmy mieli zrobić zakupu za dokładnie 10 tysięcy złotych, bez żadnej możliwości dywersyfikacji środków, to kupilibyście złoto czy też może Bitcoina? Co w przypadku gdyby kwota ta wynosiła milion złoty, a sam dostęp do aktywa zakupionego otrzymalibyśmy dopiero za dwadzieścia lat? W kwestii tego czy lepiej wybrać złoto czy też może Bitcoin, odpowiedzi jednoznacznej nie ma. Zarówno metal szlachetny najsłynniejszy jak i także najbardziej znana kryptowaluta, mają pewne wady oraz zalety.

Złoto jako relikt przeszłości oraz duża nadzieja na trudne czasu

Jak wszyscy wiemy powszechnie, już od tysięcy lat złoto to synonim bogactwa oraz także ma w wielu aspektach sporą przewagę nad Bitcoinem. Znadjuje się ona na samym szczycie piramidy szlachetnych metali.

Historia tego właśnie metalu ma już przynajmniej kilka tysięcy lat. Pomimo tego, że złoto używane było jako waluta głównie, to wiele cywilizacji starożytnych używało złotego kruszcu do tworzenia ozdób, biżuterii, a do tego tego sprzętu medycznego. Jako waluta pierwszy raz została użyta przez Turków. Polityka ta trwała przez naprawdę wiele stuleci i dopiero zakończyła się w połowie dziewiętnastego wieku. W momencie, w którym wiele krajów rezygnowało z używania faktycznego złotej waluty na rzecz systemu, który nazywany był standardem złotym oraz papierowego pieniądz. Był to etap kolejny niszczenia pieniądza oraz przechodził on pewne zmiany przez długie lata.

Bitcoin jest podobny do złota, ale ma także wiele różnic

Pomimo tego, że BItcoin jest w porównaniu do złota, tak naprawdę nowinką, to nazywa się go często złotem cyfrowym. Dosyć znana jest analogia górników bitcoinowych, która stworzona została, ponieważ sam proces tworzenia czy też wydobywania bitcoinów jest porównywalny z wykopywaniem fizyczny złota.

A co jest lepsze Bitcoin a może złoto?

Złoty jest zdecydowanie aktywem, które przechowuje daną wartość w czasie. Szczególnie gdy za czasowy horyzont przyjmiemy dekady. O Bitcoinie jeszcze nie można tego powiedzieć. Na pewno jednak podbił on dziesięciolecie obecne, jednak przyszłość jego jest w dalszym ciągu pod znakiem zapytania.

Za takim przyjęciem do finansowego świata Bitcoina stoi cały szereg czynników. Także to oznacza, że szereg regulacji oraz akceptacja Bitcoina jako środka płatniczego pełnoprawnego. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby te oba aktywa równolegle istniały. Jedno w fizycznym świecie, a drugie w świecie cyfrowym. Jak wiemy wszyscy dywersyfikacja dobra jest absolutna podstawą.

Jaki jest konkretny wynik starcia Bitcoin kontra Złota?

Podsumowując temat, Bitcoin jak i także złoto mają naprawdę wiele podobieństw. Jednak różnice ich także są znaczące. Dopóki nie zdecydujemy, co chcemy dokładnie porównać, nie jesteśmy w stanie kompletnie jednoznacznie stwierdzić co jest lepsze. Jako samą metodę płatności w cyfrowym obecnym świecie, Bitcoin jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Mimo przewagi tej nad złotem, ceny produktów i tak w dalszym ciągu się przelicza na fiducjarne waluty. Jednak nie zmienia to faktu, że w przyszłości może być łatwiej coś kupić na szybko za bitcoiny, a niżeli za monety złote.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *