Bitcoin podstawy bezpieczeństwa

Umiejętność operowania kryptowalutami to nie wszystko. Aby stać się wartościowym graczem na giełdzie i nie stracić swoich środków z powodu osób trzecich, trzeba również wiedzieć, w jaki sposób i gdzie przechowywać swoje coiny. Możliwości są trzy: walutę można trzymać na giełdzie, na portfelu prywatnym lub skrzynkowym. Który wybór jest najlepszy i zapewnia największe bezpieczeństwo naszych środków? Otóż najprościej byłoby powiedzieć, że ten, który daje nam dostęp do prywatnego klucza kryptowaluty.

Czym jest taki klucz?

Otóż jest to kod, który pozwala nam zarządzać danymi środkami. Innymi słowy: kto ma klucz prywatny, ten ma władzę nad daną ilością kryptowaluty. Nie możemy mylić go z kluczem publicznym, który służy tylko i wyłącznie do sprawdzania ilości coinów oraz ich właściciela. Właśnie dlatego nie powinniśmy trzymać naszych środków na giełdzie, ponieważ tam nie otrzymujemy dostępu do prywatnego klucza. Posiada go sama giełda, co czyni ją właścicielem naszych środków płatniczych. O ryzyku z tym związanym jest mowa szerzej w filmie.

Właśnie dlatego zawsze trzeba przelewać swoje środki na prywatny portfel. Tych jest do wyboru sporo, a żeby mieć pewność, że nasz jest bezpieczny, powinniśmy od niego otrzymać wspomniany wcześniej prywatny kod. To 12 albo 24 słowa (tzw. seed words), z których można w każdej chwili wygenerować kod potrzebny do przeprowadzania operacji na coinach. Jeśli portfel tego nie robi, to znaczy że próbuje zachować władzę nad kryptowalutą dla siebie. W filmie temat jest poruszony szerzej, a także zostaje poświęcona chwila Revolutowi.

Więcej informacji: Bitcoin – podstawy bezpieczeństwa

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *