Bitcoin – wirtualna waluta – wady i zalety używania

Wzloty oraz upadki kursu Bitcoin  jest jednym z tematów głównym w światowej gospodarczej prasie. Dlaczego ten twór internetowy tak bardzo porusza naszą wyobraźnię? Z jakiego powodu ekonomiści mu poświęcają tak wiele uwagi? Poznaj przewodnik po świecie cyfrowej waluty, jaką jest Bitcoin.

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin jest kryptowalutą, która została stworzona w 2009 roku. Autorzy nie są znani, ponieważ działają pod pseudonimem Satoshi Nakamoti. Istnienie tej kryptowaluty opiera się na bardzo zaawansowanej kryptografii oraz także sieci wymiany P2P. Bitcoinów używać można do finansowania różnego rodzaju elektronicznych transakcji w szybki, prosty oraz dosyć bezpieczny sposób.

Bitcoin  – zalety oraz wady

Bitcoin zalety

Najważniejszą zaletą tej kryptowaluty jest jej wygoda użytkowania. Co więcej Bitcoin posiada także mechanizm obronny przed inflacją. Jego zasoby się będą zwiększać tylko do limitu wynoszącego 21 milionów. Ostatnią niezwykle kluczową zaletą Bitcoinów jest zapewnienie anonimowości podczas transakcji. Przekonuje to wszystkich z nas, którzy obserwują ze strachem doniesienia medialne o łamaniu prywatności internautów.

Bitcoin Wady

Razem ze wzrostem zainteresowania Bitcoinami powstało mnóstwo edukacyjnych stron, które nastawione są na promowanie zalet tej wirtualnej waluty. Na stronach tych pomija się jednak wszelkiego rodzaju wady. Pierwszą wadą jest to, że Bitcoiny kontrolowane są przez instytucje finansowe, nie posiadają centralnego banku. Co więcej żadne państwo nie gwarantuje autorytetem swoim ich stabilności oraz wartości. Sprawia to, że kurs Bitcoina jest podatny niezwykle na spekulacje.

Kolejną wadą kryptowaluty jest jej niepodważalna atrakcyjność dla przestępców wszelkiej maści. Szybkość, anonimowość oraz brak kontroli bezpośredniej ze strony państwowych instytucji oraz instytucji międzynarodowych sprawiają, że Bitcoiny naprawdę są chętnie wykorzystywane w biznesach nielegalnych. Dowodem na to może być zamknięcie zeszłoroczne sieciowego czarnego rynku – Silk Road, w których były dokonywane setki transakcji za pomocą pieniądza wirtualnego.

Nic tak naprawdę nie stoi na przeszkodzie, aby ten proceder się powtarzała w kolejnych latach. Dużo szersze użycie Bitcoina przez przestępów stać się może impulsem dla rządów państw do próby zdelegalizowania waluty.

Bitcoin w e-commerce

Na zakończenie artykułu warto nieco powiedzieć, w jaki sposób wykorzystywać można transakcje Bitcoinami w internetowym handlu. Pierwszym krokiem jest na pewno założenie portfela. Jest on konieczny do gromadzenia Bitcoinów. Możemy to zrobić za pomocą internetowego serwisu lub też aplikacji. kolejną rzeczą jest także umieszczenie na stronie internetowego sklepu modułu tak zwanej mikropłatności Bitcoinami. Powstało do tej pory naprawdę wiele usług tego rodzaju, które przypominają bardzo znane już od dawna rozwiązania, takie jak na przykład PayPal.

Oczywiście najbardziej znane są BTC Merch, BIPS oraz BitPay. Usługi te się różnią od siebie przede wszystkim technologiami stosowanymi, które pozwalają na implementację skuteczną ich na witrynie e-biznesu. Poza tym pojawiają się różnice w pobieranych za każdorazową transakcję prowizjach. Może się wydawać, że postawienie na płatności właśnie Bitcoinami w e-commerce to bardzo śmiały, a przy tym ruch ryzykowny. Naprawdę dobrą decyzją jest czekanie na rozwój wypadków. Niestety kryptowaluta ta ma wiele słabości. Nie można ich w żadnym wypadku lekceważyć.

Podsumowanie Bitcoin

Jak już wiemy Bitcoin na plecach ma potężny bagaż zarówno wadi zalet. Ma przed sobą także przyszłość dosyć niepewną. Dużo więcej przesłanek skłania nas do pesymistycznego myślenia, chociaż nie brakuje entuzjastów, którzy w tej kryptowalucie widzą uniwersalny oraz światowy pieniądz. To oni właśnie pompują kurs Bitcoina oraz zachęcają kolejne internetowej sklepy do wprowadzenia płatności za jego właśnie pomocą. Monety cyfrowe w roku minionym stały się źródłem zysków potężnych, w nadchodzącym czasie okazać się mogą przyczyną naprawdę drastycznych strat.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *