BLIK – Co to jest i jak używać usługi?

Żyjemy w czasach, w których do samej realizacji płatności nie potrzebujemy portfela, a jedynie wystarczy nam to, co i tak zawsze mamy przy sobie, a więc telefon komórkowy.

Płatności mobilne BLIK stają się coraz bardziej popularne z każdym miesiącem. Sprawdźmy, jak działa BLIK oraz przyjrzyjmy się usługom dostępnym w systemie. Jednocześnie podpowiadamy, jak skorzystać z nich. Ocenimy czy BLIK się sprawdza jako sposób płatności.

Czym jest BLIK?

BLIK jest systemem płatności mobilnych, który powstał na krajowym gruncie. Rozwiązanie stworzyła spółka o nazwie Polski Standard Płatności.

Jej udziałowcami są:

  • Bank Millennium,
  • Alior Bank,
  • Santander Bank Polska,
  • mBank,
  • ING Bank Śląski
  • PKO BP.

Samą obsługą systemu zajmuje się Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Oficjalny start mobilnych płatności BLIK miał miejsc dokładnie 9 lutego 2015 roku. W roku 2016 do płatniczego systemu dołączył T-Mobile Usługi Bankowe, Getin Bank oraz BNP Paribas. W pierwszej połowie 2018 roku Blika u siebie wprowadził także Raiffeisen Polbank, Bank Pekao oraz Credit Agricole, a w lipcu 2019 roku zrzeszone banki w ramach Spółdzielczej Grupy Bankowej.

Jak działa BLIK?

BLIK jest metodą płatności opartą o sześciocyfrowy jednorazowy kod, który jest generowany w telefonie. Do działania tej usługi nie jest wymagane oprogramowanie dodatkowe, ponieważ BLIK to część aplikacji mobilnych banków. Bardzo charakterystyczne jest także to, że transakcje BLIK są możliwe jedynie w Polsce.

Usługa obecnie obejmuje sześć głównych funkcji oraz dwie dodatkowe, które są od niedawna częścią tego standardu płatności:

  • płatność BLIK w Internecie,
  • transakcje BLIK w sklepach stacjonarnych,
  • wpłaty gotówki BLIK,
  • wypłaty gotówki BLIK,
  • płatności powtarzalne BLIK,
  • czeki BLIK,
  • prośba o przelew BLIK.

Gdzie zapłacimy BLIKIEM?

BLIKIEM zapłacimy w sklepach stacjonarnych jak i także w sklepach internetowych. Do tej pierwszej grupy należy na przykład sklepy odzieżowe, stacje paliw, sklepy spożywcze czy też apteki.

BLIK jest także dostępny w ponad 30 000 sklepach internetowych. W sklepach internetowych płatności są obsługiwane przez PayU, Dotpay, tpay, Przelewy24, FirtData, CashBill, Blue Media, tpay oraz eCard.

Czym BLIK oby na pewno jest bezpieczny?

Korzystanie z BLIK jest bezpieczne oraz pewne. Sześciocyfrowe kody BLIK są ważne tylko przez chwilę oraz są jednorazowe. Dlatego nawet gdy postronna osoba poza tenże numer, nie będzie go mogła ponownie wykorzystać. Zabezpieczeniem dodatkowym jest konieczność potwierdzenia płatności w aplikacjach – widzimy wtedy kwotę jak i także miejsce transakcji, a przy zakupach powyżej 50 złotych podania PIN-u do mobilnej aplikacji.

BLIK jest narzędziem do wypłaty z bankomatów jest również bezpieczniejszy od kart tradycyjnych. Nie musimy się obawiać, że urządzenie naszą kartę zatrzyma, gdyż potwierdzamy transakcję w telefonie, znika także ryzyko skopiowania danych plastiku.

Musimy uczciwie przyznać w tym miejscu, że nawet BLIK obecnie jest nawet wykorzystywany do wyłudzenia pieniędzy. Przestępcy używają do tego konto przyjętych na społecznościowych portalach. Wysyłają do ofiar specjalne wiadomości, w których podszywają się pod znajomego oraz proszą o podanie kodu BLIK, na przykład pod pretekstem braku portfela przy płatności w sklepie, a złodzieje w rzeczywistości wykorzystują kod BLIK do wypłaty środków z bankomatu. Taki właśnie mechanizm nie wpływa kompletnie na bezpieczeństwo samego systemu BLIK, ale bazują na naszej życzliwości oraz łatwowierności.

BLIK to aplikacja do korzystania z usługi

BLIK jest usługą, z której skorzystać możemy w aplikacji banku mobilnej na telefonie, stąd ograniczeniem są tutaj wymagania dotyczące tegoż oprogramowania.

Ile kosztuje BLIK?

BLIK jest usługą praktycznie bezpłatną. W bankach, które ten system płatności wdrożyły, nie zapłacimy prowizji dodatkowej od transakcji w sklepach internetowych oraz stacjonarnych. Przelewy na telefon również są z reguły bezpłatne, chociaż PKO BP za nie pobiera opłatę. Korzystanie z czeków BLIK jest darmowe całkowicie.

Czym BLIK jest bardzo popularny?

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, Blika już aktywowano ponad 11,5 miliona Polaków, jednakże w swoich mobilnych aplikacjach ma go dużo więcej osób. Rośnie systematycznie także popularność samej usługi. Jedynie w trzecim kwartale 2018 roku wykonano w systemie tym około 56,6 miliona zleceń o wartości wynoszących około 7,6 miliarda złotych.

Uznaniem największym cieszą się wszelkie płatności w sieci, które stanowią blisko siedemdziesiąt procent dokonywanych transakcji. Prawie dwanaście procent wszystkim transakcji to wpłaty jak i także wypłaty w bankomatach, udział płatności POS już wynosi ponad 10,5 procent, najmniej z kolei 7,7 procent stanowią przelewy na telefon.

Wiadomo już teraz, że rok 2019 był rekordowy, biorąc pod uwagę transakcje BLIKIEM, oraz można się spodziewać, że tendencja ta utrzymana zostanie także w obecnym roku.

Co Blika czeka w przyszłości?

Koniec 2018 roku przyniósł sensację prawdziwą, jeśli chodzi o same plany rozwoju BLIKA – Polski Standard Płatności (operator płatniczego systemu) oraz Mastercard zapowiedziały współpracę strategiczną, która się rozpoczęła w lipcu 2019 roku.

Dzięki samej tokenizacji Mastercarda użytkownicy systemu BLIK w przyszłości mają płacić telefonem zbliżeniowo na całym świecie. Tak naprawę, to wszędzie tam gdzie są akceptowane karty płatnicze tejże instytucji. Korzyścią dodatkową z partnerstwa z Mastercardem umożliwienie ma być klientom płatności Blikiem w sklepach zagranicznych internetowych.

Wspomnijmy także, że BLIK, jako operator pierwszy w Europie, dołączyć do systemu Standardised Proxy Lookup (SPL), który umożliwiał będzie płatności P2P między osobami z różnych europejskich krajów.

Klienci banków na przykład z Polski oraz z Niemiec będą mogli sobie przelewać środki na numer telefonu tak, jak dokładnie działa to właśnie w BLIKU. Rozwiązanie dopiero wprawdzie „raczkuje”, ale się wszystko zapowiada niezmiernie obiecująco.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *