CD PROJEKT – nowy lider na warszawskiej giełdzie

Koronawirus przyczynia się do zmian na świecie. Nie ominęło to również Giełdy Papierów Wartościowych, gdzie doszło do zmiany na czołowych miejscach najwyżej notowanych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Od dziś pierwsze miejsce zajmuje spółka CD PROJEKT.

Epidemia koronawirusa jest przyczyną bessy na praktycznie wszystkich rynkach. Firmy z jednej branży straciły dużo a z niektórych jeszcze więcej. Dlatego liderami obecnych notowań są ci, którym obecna sytuacja powinna sprzyjać. Jednym z takich przedsiębiorstw jest CD PROJEKT, czyli twórcy bardzo popularnego „Wiedźmina” oraz „Cyberpunkt 2077”. Wartość giełdowa tej spółki wynosi 27,2 miliarda złotych, co spowodowało awans na pierwsze miejsce wśród najwyżej wycenianych spółek, wyprzedzając bank PKO BP.

Problemy spółek indeksu WIG20

Od początku epidemii oraz odnotowaniu panicznych ruchów na rynkach, najwyżej wyceniane spółki straciły przeciętnie 30% wartości. Wycena dotychczasowego lidera, czyli wspomianego PKO Banku Polskiego zmalała o 40%, natomiast akcje PKN Orlen oraz Polskiego Zakładu Ubezpieczeń potaniały o ponad 20%.

Do takiej sytuacji przyczyniły się także działania polskiego rządu, który stara się zapobiec rozpowszechnianiu się epidemii, co stanowi spore obciążenie dla gospodarki. Szacuje się, że na takich ruchach ucierpi wiele branż lecz szacuje się, że najbardziej narażony jest sektor bankowy. Są jednak takie gałęzie gospodarki, których kryzys nie dotyka tak bardzo, czego przykładem są spółki informatyczne, w tym producent gier komputerowych, CD PROJEKT. Akcje takich firm też spadły, ale nie w takim stopniu, jak innych spółek z WIG20.

Producent „Wiedźmina” stracił w ciągu 1,5 miesiąca 13% wartości, przez co notowania osiągnęły podobny poziom jak w grudniu 2019 roku. CD PROJEKT szybko odrobił straty, notując najniższą stratę w porównaniu z innymi gigantami warszawskiej giełdy. PKO BP cofnął się do notowań z 2016 roku, natomiast PZU osiągnął wyniki sprzed niespełna trzech lat. Największy indywidualny spadek wartości akcji zanotował PKN Orlen. Obecnie jego wartość jest podobna do tej z 2015 roku. Cały indeks WIG20 spadł do wartości, które ostatni raz notował 11 lat temu.

Co spowodowało zmianę lidera?

Epidemia a co za tym idzie masowe pozostawanie w domach w tej wyjątkowej sytuacji, spowodowało wzrost zainteresowania grami komputerowymi jako jednej z możliwości spędzania wolnego czasu. To główny powód relatywnie niskiego spadku akcji CD PROJEKT. Kolejnym z nich jest podbój światowego rynku gier komputerowych.

Sprzedaż starych gier, w tym cieszącego się niesłabnącą popularnością „Wiedźmina” oraz wysoki potencjał sprzedażowy „Cyberpunk 2077”, nad którym prace są w końcowej fazie mogą być na fali wznoszącej podczas obowiązującego obecnie lockdownu.

Warto podkreślić, że tego przedsiębiorstwa nie dosięgają żadne wprowadzane przez rząd obostrzenia oraz posiada odpowiednie zabezpieczenie finansowe, by przetrwać panujący kryzys. Powyższe czynniki sprawiają, że firma jest liderem wśród spółek notowanych na GPW, pomimo 13-procentowego spadku wartości.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *