Celon Pharma poszukuje leku na wirusa COVID-19

Celon Pharma startuje ze strategicznym programem testowania i poszukiwania skutecznego leku, kombinacji leków i reżimu terapeutycznego na wirusa COVID-19. Jak szacuje spółka, testy kliniczne dla pewnych kombinacji leków planuję się rozpocząć na początku następnego roku. Program będzie przebiegał etapami.

Trzy etapy innowacyjnego programu Celon Pharma

Pierwszy etap to wytypowanie  i przetestowanie (na podstawie literatury, wyników badań i aktywności leków wobec wirusa SARS-COV-2 i innych) dopuszczonych do użytku leków, ich kombinacji oraz reżimów podawania medykamentów skutecznie powstrzymujących namnażanie się COVID-19.

Drugi etap to  wybranie najlepszych strategii terapeutycznych, poddanie ich testom in vivo w pierwszej kolejności w modelu zwierzęcym i rozpoczęcie ograniczonych testów klinicznych.

Celon Pharma planuje rozpoczęcie testów z początkiem 2021 roku. Dzięki temu możliwe będzie pozyskanie  danych klinicznych dla metodycznie wybranych leków oraz ich kombinacji, jak i reżimów terapeutycznych w leczeniu wirusa SARS-COV-2.

Trzecim i ostatnim etapem projektu jest opracowanie innowacyjnego leku, który będzie strukturalnie zmodyfikowany. Będzie on poosiadał o wiele większy potencjał terapeutyczny, który pozwoli zahamować rozwój wirusa COVID-19 oraz pozostałych koronawirusów.

Szeroko zakrojone działania w ramach nowego programu Celon Pharma

Celon Pharma poinformował, że w rozpoczętym nowym programie po dokonaniu analizy potencjału pipeline spółki, uwzględniającej ostatnie doniesienia naukowe, weryfikacji i ocenie poddane będą dwa związki rozwijane w ramach spółki Celon Pharma. Chodzi tutaj o dwa innowacyjne leki (kinazy) o działaniu hamującym JAK/ROCK (CPL409116) oraz PI3K delta (CPL302215). Obecnie są one rozwijane w monoterapii oraz kombinacji z lekami antywirusowymi, między innymi z lekiem Lazivir. Całe to przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Zarząd spółki oraz eksperci są zdania, że  COVID-19 oraz inne możliwe jeszcze choroby posiadające podłoże koronawirusowe będą bardzo atrakcyjnym i istotnym obszarem dla działań biznesowych w długim okresie.

Spółka Celon Pharma podchodzi do tematu metodycznie. Już od wielu tygodni analizuje dostępne wyniki badań, które dotyczą hamowania rozwoju wirusa SARS-COV-2. Spółka konfrontuje pozyskaną wiedzę z posiadanymi zasobami, w tym z lekami odtwórczymi, które zarejestrowane są w leczeniu chorób retrowirusowych oraz z jej innowacyjnymi projektami. Przeprowadzona analiza w obecności naukowców i innych ekspertów  skłoniła Celon Pharma do uruchomienia programu terapeutycznego, w ramach którego leki antywirusowe będą znaczącą grupą testowanych leków – jak wynika z wypowiedzi prezesa Celon Pharma Macieja Wieczorka.

Celon Pharma to jedyna firma farmaceutyczna w Polsce, która nieustannie produkuje zarejestrowane leki, które stosowana są w leczeniu chorób spowodowanych przez retrowirusy, w tym koronawirusy należące do tej kategorii patogenów.

Celon Pharma, zadebiutowała w 2016 roku, to zintegrowana firma biofarmaceutyczna, która zajmuje się zarówno prowadzeniem badań, wytwarzaniem produktów farmaceutycznych, jak i ich sprzedażą.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *