Cena Ropy Brent najniższa od 1999 roku

W obecnych dniach jesteśmy świadkami spadku cen ropy naftowej do najniższych poziomów od 21 lat. W tym tygodniu wartość ropy naftowej spadła o 40 procent a utrzymujący trend sprawia, iż kontrakty na ropę WTi są obecnie wyceniane na 16 dolarów. ,

Czy można mówić o kryzysie na rynku energetycznym?

Głównego źródła tak dynamicznej i gwałtownej deprecjacji można się doszukiwać w wielu ograniczeniach i blokadach, które nałożyły liczne państwa w związku z panującą na świecie pandemią koronawirusa. Ograniczenie w handlu i przepływie towarów sprawia, iż istnieje bardzo duże ryzyko zapełnienia powierzchni magazynowych w krajach, gdzie ropa jest wydobywana. Pomimo wtorkowego spotkania ministrów do spraw surowców, żadne środki mające na celu zaniechania tak gwałtownego spadku cen nie miały miejsca. Jedyne znane opinii publicznej postanowienia dotyczą decyzji o obniżeniu produkcji o 10 milionów baryłek dziennie, jednak zgodnie z opinią analityków, ta redukcja produkcji może nie być wystarczającym remedium na obecną sytuację na rynku ropy.

Coraz więcej przedsiębiorstw zgłasza informacje dotyczące potencjalnych strat związanych z obecną sytuacją. Jedna z największych firm posiadającą Interactive Brokers LLC na ten moment ocenił swoją stratę na poziomie 88 milionów dolarów. Firma posiada pozycję długą na majowym kontrakcie WTI. System Maklerski Kiwoom Securities Co. ze względu na brak rozpoznania ceny poniżej zera został zamrożony. Obecna sytuacja jest bardzo dynamiczna a cały rynek ropy stoi na krawędzi niespotykanego na taką skalę kryzysu.

Niestety nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się w najbliższym czasie pojawić. Wszystkie największe centra magazynowe alarmują o najwyższym w historii stanie zapasów ropy. Tak samo alarmujące informacje możemy dostrzec z Royal Vopak Nv, czyli firmy, która oferuje największe na świecie powierzchnie magazynowe.

Wpływ koronawirusa na notowania ropy

Wszystkie te niebezpieczne dla całe rynku surowca informacje mają jedno źródło, jakim jest światowa epidemia koronawirusa. Już teraz kontrakty terminowe Brent straciły 15% wartości, wyceniając baryłkę na kowtę około 16 dolarów. Nowojorski West Texas Intermediate zanotował 5 procentową deprecjacje. Ogromna podaż rynku sprawia, iż majowy kontrakt na WTI spadł do wartości -40,32 dolarów za baryłkę, co jest absolutnym precedensem w historii rynku ropy naftowej.

Prognozy dotyczące sytuacji na rynku ropy naftowej

Zgodnie z opiniami ekspertów, obecna sytuacja może być uznana jako preludium do prawdziwego kryzysu, którego świadkiem będziemy w maju. Stany Zjednoczone robią dobrą minę do złej gry, zapewniając, że obecna sytuacja skłania ich do uzupełniania swoich strategicznych zapasów ropy naftowej. Coraz bardziej pogłębiający się kryzys rynku surowca może w długim okresie spowodować duży spadek ceny benzyny, ale też z drugiej strony utratę wartości wielkich spółek paliwowych, które niejednokrotnie stanowią bardzo solidny i ważny punkt systemu finansowego każdego kraju.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *