Ceny mieszkań na rynku wtórnym w II kw. 2020 r.

Skutki gospodarcze pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 są odczuwalne niemal we wszystkich sektorach gospodarki. Jak w obliczu epidemii poradził sobie rynek nieruchomości i jak kształtowały się ceny mieszkań na rynku wtórnym w II kwartale 2020 r.?

Zahamowanie trendu wzrostowego cen mieszkań w porównaniu do I kwartału 2020

Epidemia koronawirusa dość skutecznie zahamowała wzrost średniej ceny mieszkań na rynku wtórnym, z którym mamy do czynienia od dłuższego czasu. To efekt zmniejszonego popytu i rosnącej niepewności zarówno po stronie kupujących, jak i sprzedających. 

Z raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance wynika, że w największych polskich miastach średnie ceny transakcyjne na rynku wtórnym w II kwartale utrzymały się na podobnym poziomie, co w I kwartale 2020 r. Wzrosty były raczej symboliczne i – na ogół – oscylowały na poziomie 1 proc. 

Ciekawym wyjątkiem w tej kwestii jest Kraków – w stolicy Małopolski średnie ceny transakcyjne wzrosły aż o 9,4 proc. Zdaniem specjalistów, tak duży wzrost jest efektem specyficznej konstrukcji koszyka transakcji. W II kwartale br. sprzedano w Krakowie wiele mieszkań zlokalizowanych w centrum miasta – są to na ogół mieszkania znacznie droższe od tych położonych w dalszych dzielnicach. 

Ile w takim razie wyniosły średnie ceny transakcyjne za metr kwadratowy nieruchomości z rynku wtórnego? Jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż, Warszawa wciąż niepodzielnie króluje. Cena transakcyjna w II kwartale 2020 r. wyniosła w stolicy nieco ponad 10 tys. zł (10 008 zł). Nieco mniej trzeba było zapłacić za metr kwadratowy mieszkania w Krakowie (8 826 zł). Na „podium” znajduje się jeszcze Wrocław ze średnią ceną 7 495 zł. Najmniej kosztował metr kwadratowy mieszkania w Łodzi – średnia cena transakcyjna w II kwartale 2020 r. wyniosła 5 048 zł.  

Różnice w średnich cenach transakcyjnych w ujęciu rok do roku

O ile można było stosunkowo łatwo przewidzieć zahamowanie wzrostu cen w II kwartale 2020 względem I kwartału, o tyle interesujące są różnice w cenach w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r. 

Spośród sześciu miast uwzględnionych w raporcie, największy wzrost średnich cen transakcyjnych mieszkań na rynku wtórnym odnotowano w Krakowie. W porównaniu do II kwartału 2019 r. wzrosły one aż o 22,3 proc. Ceny transakcyjne były wyższe również w Łodzi – mieszkania z rynku wtórnego podrożały w tym mieście o 11,4 proc. w porównaniu do zeszłego roku. 

Sporą różnicę cen można było też odnotować, jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż, Warszawa zanotowała jednak mniejszy wzrost cen niż Kraków, Łódź, a także – Wrocław. Średnie ceny transakcyjne mieszkań z rynku wtórnego w stolicy wzrosły o 6,4 proc. w porównaniu do II kwartału 2019 r. Z kolei stosunkowo niewielki wzrost odnotowano, jeśli chodzi o wielkopolskie mieszkania na sprzedaż – Poznań zaskoczył różnicą wynoszącą 3,3 proc.

Sprzedający zazwyczaj zmieniali swoją pierwotną ofertę

Z raportu można wyciągnąć także inne, ciekawe wnioski. Warto na przykład zwrócić uwagę na różnicę między pierwszą i ostatnią ceną ofertową. W przypadku Łodzi wyniosła ona 4,8 proc. – co oznacza, że sprzedający – po jakimś czasie – zmienia swoją pierwotną propozycję. Dość mocno różniły się też pierwsze i ostatnie oferty w Krakowie (o 4,4 proc.). Najmniejszą różnicę stwierdzono natomiast w przypadku ofert we Wrocławiu – jedynie 0,7 proc. 

Przyczyną obniżki cen nieruchomości był prawdopodobnie dość długi czas oczekiwania na zawarcie transakcji. Brak zainteresowanych klientów zmuszał właściciela mieszkania do obniżenia proponowanej pierwotnie ceny. 

Mieszkania na sprzedaż: Poznań i Kraków z najmniejszymi obniżkami w wyniku negocjacji

Okazuje się również, że w II kwartale 2020 r. kupujący mogli liczyć na obniżki cen także w wyniku negocjacji. Najmniej można było utargować w Krakowie i Poznaniu. Średnie ceny w tych dwóch miastach zmniejszały się w wyniku rozmów odpowiednio o 0,5 proc. i 2 proc. Niewiele więcej można było wynegocjować w przypadku nieruchomości warszawskich (obniżka o 2,6 proc.). Najwięcej mogli natomiast utargować klienci kupujący mieszkanie w Łodzi – dzięki negocjacjom ceny mieszkania spadały średnio o 5 proc.

Średnie metraże i ceny nabywanych mieszkań: opłacalna Łódź, rekordowa Warszawa

Warto też zwrócić uwagę na to, jaki jest średni metraż nabywanego mieszkania w poszczególnych miastach oraz – jak kształtują się uśrednione ceny takiej nieruchomości. Jak się okazuje, w II kwartale 2020 r. najmniej płacono za mieszkanie w Poznaniu.  Jednocześnie należy jednak zwrócić uwagę na wyjątkowo mały średni metraż mieszkania w stolicy Wielkopolski – wynoszący jedynie 39 m2. 

Z kolei mieszkanie w Łodzi kosztowało przeciętnie jedynie o 12 tys. zł więcej (274 000 zł), ale za to przy średnim metrażu wynoszącym 56 m2. Tylko we Wrocławiu, przeciętne sprzedane mieszkanie było nieco większe (61 m2), jednak przy średniej cenie 450 000 zł. Największe średnie ceny nabywanego mieszkania odnotowano w Warszawie (484 000 zł), przy średnim metrażu 50m2. 

Ceny transakcyjne w II kwartale roku nie zmieniły się zatem zbyt mocno w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy roku. Trwająca epidemia z pewnością będzie mieć jednak wpływ na rynek mieszkaniowy w nadchodzących miesiącach.  

Materiał opracowany przez eksperta portalu GetHome.pl. 

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *