Co to jest DeFi i jakie ma znaczenie dla giełd kryptowalut?

Zdecentralizowane finanse, czyli stale zyskujące na popularności DeFi pojawiły się już kilka lat temu. Wciąż jednak wielu pasjonatów kryptowalut nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele może się dzięki nim zmienić w najbliższych latach i to nie tylko w samej branży krypto. Nie ma znaczenia, czy ktoś chce handlować cyfrowymi aktywami, pożyczyć stablecoiny czy po prostu zarabiać odsetki od posiadanych kryptowalut – DeFi świetnie sprawdzi się we wszystkich wspomnianych przypadkach, przy czym możliwości zdecentralizowanych finansów są oczywiście dużo większe. Na początek warto zapamiętać, że dzięki DeFi korzystanie ze wspomnianych możliwości odbywa się bez udziału pośredników.

  1. CEX vs DEX

  2. Jakie problemy rozwiązują zdecentralizowane finanse?

  3. Czy DeFi zawsze jest najlepszym wyborem?

  4. Jaka przyszłość czeka tradycyjne giełdy kryptowalut?

Ma to oczywiście ogromne znaczenie dla popularnych giełd kryptowalut, które są scentralizowane (CEX). Przykładami takich firm są między innymi Binance, Zonda, OKX, Crypto.com. Każda z nich wymaga od użytkownika chcącego dokonać zakupu krzyptowalut przejścia przez weryfikację KYC (Know Your Customer), co oznacza konieczność przesłania skanu dowodu osobistego, potwierdzenia adresu zamieszkania i innych czynności, których osoby ceniące sobie bezpieczeństwo swoich danych oraz prywatność zwyczajnie nie chcą robić. Dzięki DeFi nie jest to potrzebne, bo wystarczy skorzystać z giełdy zdecentralizowanej (DEX), aby można było błyskawicznie wymieniać jedne kryptowaluty na inne bez konieczności deponowania ich na portfelu pośrednika. W dalszej części artykułu znajdziesz informacje na temat tego, jakie są najważniejsze zalety, ale również wady takiego rozwiązania.

CEX vs DEX

Scentralizowane giełdy CEX (a więc te, do których użytkownik loguje się mailem i hasłem, a następnie musi przelać na nie jakieś środki, aby można było kupować lub sprzedawać wybrane aktywa cyfrowe) są bardzo intuicyjne, dzięki czemu mogą z nich korzystać nawet początkujący użytkownicy. Problem pojawia się wtedy, gdy giełda nagle wstrzymuje wypłaty środków, przez co jej klienci nie mogą w żaden sposób odzyskać swoich pieniędzy. Takie sytuacje niestety zdarzały się już w przeszłości, czego przykładem może być głośny upadek giełdy FTX.

Jakie problemy rozwiązują zdecentralizowane finanse?

W przypadku giełd DEX wykorzystujących zdecentralizowane finanse wspomniany problem nie istnieje, bo środki należące użytkownika opuszczają jego portfel dopiero w momencie dokonywania wymiany. Dodatkowo na różnego rodzaju DEXach (Uniswap, 1inch, Sushi) bez problemu można znaleźć nawet najbardziej egzotyczne altcoiny, których giełdy scentralizowane nie mają w ofercie.

Czy DeFi zawsze jest najlepszym wyborem?

Zdarzają się jednak ataki na protokoły DeFi, dzięki którym przestępcy wyciągają pule płynności dostarczane przez użytkowników i tym samym kradną należące do nich środki. Dotyczy to, co prawda tych osób, które chcą zarabiać odsetki od swoich kryptowalut. W przypadku DEX istnieje natomiast ryzyko, że przez nieuwagę, zamiast kupić potrzebną kryptowalutę, ktoś trafi na jej „podróbkę”. Takie problemy nie występują przy tradycyjnych giełdach krypto, które przynajmniej w teorii dokładnie weryfikują projekty wprowadzane do swojej oferty.

DeFi wymaga również korzystania z portfeli kryptowalut typu MetaMask, co początkującym użytkownikom może przysporzyć niewielkich trudności. Pod tym względem giełdy CEX są dużo bardziej przystępne, a zestawienie najlepszych z nich można znaleźć na https://cryptopyjama.com/pl/.

Jaka przyszłość czeka tradycyjne giełdy kryptowalut?

Nie da się jednak zaprzeczyć, że DeFi będzie miało istotny wpływ na giełdy, co zresztą przyznają CEO popularnych giełd scentralizowanych. Warto więc zainteresować się możliwościami zdecentralizowanych finansów, ale jednocześnie pamiętać o dobrych praktykach związanych z bezpieczeństwem.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *