Polska giełda kryptowalut o nazwie Coinquista została określona przez PKO Bank Polski za jeden ze startupów, które wpłyną na przemianę polskiego systemu bankowości. Wszyscy eksperci podkreślają, że wspomniane wyróżnienie jest dowodem na to, że nasz sektor bankowy coraz śmielej spogląda na blockchain i rynek kryptowalutowymi. W dzisiejszym artykule nieco bliżej przyjrzymy się giełdzie Coinquista. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!
Coinquista, czyli jeden z najciekawszych polskich start-upów
Polski bank PKO BP zamieścił na swojej stronie kilka informacji o najlepszych startupach na polskim rynku. Na tej liście nie mogło zabraknąć podmiotów, które dotyczą szeroko rozumianej tematyki kryptowalutowej i blockhaina.
O giełdzie Coinquista napisano, że jest to polska giełda kryptowalut, którą wpisano do rejestru małych instytucji płatniczych, który prowadzony jest przez Komisję Nadzoru Finansowego. Według specjalistów z PKO BP, Coinquista potrafi łączyć świat tradycyjnych finansów z nowoczesną technologią, czego owocem jest wprost nieograniczony dostęp do aktywów cyfrowych dla użytkowników.
W lutym 2020 roku prezes giełdy Coinquista podkreślał, że rzeczą absolutnie najistotniejszą dla giełdy jest zapewnienie wszystkim jej użytkownikom maksymalnie najwyższego poziomu bezpieczeństwa. „Bezpieczeństwo wszystkich środków finansowych należących do użytkowników platformy to dla nas absolutny priorytet. Od dawna podejmujemy szereg działań mających na celu uniemożliwienie kradzieży kryptowalut oraz tradycyjnych walut fiducjarnych z naszej platformy.
Szczególnie istotnym elementem realizowanej przez nas polityki jest współpraca z zewnętrzną firmą BitGo a także polskimi procesorami płatniczymi. Aktywa cyfrowe muszą pozostawać na zimnych portfelach, to znaczy na urządzeniach nieposiadających stałego dostępu do internetu.
Dzięki temu hakerzy nigdy nie będą mieli do nich dostępu. BitGo jest nam w stanie to zagwarantować poprzez swoje partnerstwo z Genesis Global Trading Inc. a także innowacyjną technologię o nazwie multisiganture”.
Do tej pory jedną z najistotniejszych i najciekawszych funkcjonalności wprowadzonych na platformie Coinquista było PLX. Według prezesa firmy, jest to cyfrowy odpowiednik polskiej waluty, który może być używany do handlu wyłącznie na platformie Coinquista.
Wartość PLX jest zawsze taka sama i wynosi 1 PLN to 1 PLX. PLX-y można wymieniać na dowolnie przez siebie wybrane kryptowaluty takie jak Ethereum czy Bitcoin. Gdy chcemy wypłacić PLX, trzeba wprowadzić numer rachunku bankowego a także dokładne dane odbiorcy, a następnie potwierdzić transakcję przy użyciu 2FA. Transakcje na giełdzie Coinquista są realizowane naprawdę szybko – można je przeprowadzać nawet przy użyciu niezwykle popularnego i intuicyjnego BLIK-a.
Billon i Coinfirm
Oprócz firmy Coinquista PKO BP wyróżnił także inne interesujące startupy na swojej stronie internetowej. W tym gronie znalazł się m.in. Billon. Jest to specjalny rejestr dla biznesu. Billon przy użyciu blockchaina łączy w jednym systemie transakcje realizowane walutami narodowymi, zapisywanie dokumentów a także zarządzanie tożsamością. Omówiono także podmiot o nazwie Coinfirm, który jest aktualnie pionierem na rynku rozwiązań opartych o technologię blockchain dla instytucji finansowych.