Czy czas na srebro właśnie nadchodzi?

W 2019 roku podrożało bardzo złoto. W styczniu ubiegłego roku złoto kosztowało 1 280 USD. Rok później cena złota wynosi już 1 730 USD. Złoto jest zatem świetnym sposobem nwestowania.

Złoto stało się doskonałym sposobem na inwestowanie, ale srebro nie zrobiło takiej kariery. Powoli ceny srebra rosną, w 2019 roku uncja srebra wynosiła 3,5 dolara amerykańskiego. W 1993 roku hossa objęła srebro, w 2011 roku srebro kosztowało 50 USD za jedną uncję. Obecnie powoli cena srebra pnie się w górę.

Czy srebro ma niską cenę?

Skąd wiemy, że srebro jest tanie? Trzeba porównać cenę oraz rentowność. Złoto, srebro, platyna oraz pallad nie dają dywidendy, ale ich cena jest liczona na podstawie podaży oraz popytu. Jeśli uncja złota kosztuje tyle co 30 uncji srebra to mamy pojęcie jaka jest wartość srebra. Jeśli cena wynosiłaby jeden na 80 to oznaczałoby, że srebro jest niedoszacowane. Srebro sprzedaje się po niskich cenach.

Dzisiaj za jedną uncję złota płaci się 115 uncjami srebra. Jest to ogromna różnica. Poza tym jest to najniższa cena srebra w relacji do złota. A to nikomu specjalnie się nie podoba. Inwestorzy kupują złoto, srebro raczej idzie w odstawkę. Jeśli ktoś ma nadwyżki finansowe i chce oszczędzać pieniądze to powinien kupować złoto w sztabkach lub złotą biżuterię, a nie srebro.

Co nieco z historii

W 1980 roku srebro kosztowało 50 USD za uncję, a złoto 800 USD za uncję. Przez kolejne 11 lat ceny złota rosły, a srebra spadły do 5 USD za jedną uncję. W 1991 roku srebro było tanie, a złoto drogie, trzeba było zapłacić 800 USD za uncję. Później srebro było jeszcze tańsze, kosztowało 4 USD za uncję.

W latach 1998-2003 srebro potaniało o 38 procent, a wycena złota była stabilna, a nawet trochę rosła. Rynek cen złota był dość dynamiczny. Od 2011 roku cena srebra nieustannie odnotowywała spadki – z 50 dolarów spadła do 15 dolarów amerykańskich za jedną uncję.

Pytanie co będzie dalej

Obserwując przeszłe trendy cenowe można wnioskować, że srebro będzie zyskiwało na wartości. Obecnie sytuacja rynkowa jest bardzo niepokojąc, a cena złota zbliża się do 1900 dolarów amerykańskich za uncję. Mogą pojawić się irracjonalnie wysokie ceny złota. A to jest bardzo dziwny trend i nikogo on nie cieszy – może po tymi, któzy mają spore oszczędności w tym kruszcu. Jednak nie jest to duża grupa.

Może się stać tak, że złoto będzie irracjonalnie drogie w porównaniu do srebra. Jeśli cena złota osiągnie 2000 USD za jedną uncję a srebro będzie kosztować 40-50 USD za uncję to wówczas różnica osiągnie około 200 procent dzisiejszej wartości. Wtedy będziemy mogli zakładać, że jednak srebro zyska na wartości i odbije się od dna. Skąd taki wniosek? Z obserwacji wydarzeń z przeszłości.

Wiadomo, że złoto zawsze będzie droższe, ale srebro także może mieć całkiem dobrą cenę. Coraz więcej osób liczy na dobrą cen srebra, ponieważ kruszec ten jest dość popularny, panie kupują go, nosząc ozdoby ze srebra, ale nie traktują tego kruszcu jako lokaty kapitału. Złoto nie straci na wartości, ale może podlegać cenowym wahaniom.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *