Czy koronawirus wpłynie negatywnie na sprzedaż gier?

Pandemia koronawirusa wpływa bardzo pozytywnie na branżę gamingową, spółki odnotowują zwiększoną sprzedaż gier. Niestety CORVID-19 może mieć także negatywny wpływ na sprzedaż konsol najnowszej generacji.

Ważny raport GSD

Spółki gamingowe odnotowują coraz większą sprzedaż gier. Wysoki kurs dolara ma bardzo pozytywny wpływ na zysk, a tym samym na przychody spółek gamingowych. Jacek Głowacki, który jest Company Development w Draw Distance stwierdził, iż wyniki sprzedaży gier w skali globalnej są dużo wyższe niż wynikało to z pierwszych raportów. Wg raportu agencji analitycznej GSD,który zawiera wyniki sprzedaży od 16 czołowych wydawców oraz holderów z 50 terytoriów w wersji cyfrowej oraz 17 terytoriów w wersji pudełkowej. Raport ten dowodzi, iż sprzedaż w drugiej połowie marca była bardzo wysoka- w tym właśnie okresie digital 16 czołowych wydawców i holderów wzrósł aż o 52,9%.

Lepiej niż na raporcie GSD wzrost notowań producentów gier widać na GPW. W ekspresowym tempie indeks WIG.GAMES odrobił wszystkie straty, które odniósł po tym jak epidemia CORVID-19 dotarła do Europy. Konsekwencje wywołane pandemią CORVID-19 będą długoterminowe i mogą mieć negatywny wpływ na sprzedaż na jesień nie tylko gier, lecz także konsoli najnowszej generacji.

 Zwiększona sprzedaż gier w ostatnich tygodniach

W wyniku trwającej pandemii CORVID-19 polskie spółki gamingowe odnotowują coraz większy wzrost sprzedaży gier. Jest to bezpośrednio spowodowane Lock down wprowadzony przez wiele państw na świecie. Bardzo duży wzrost sprzedaży odnotowuje również platforma Steam, na której kilka dni temu jednocześnie zalogowanych było 24,5 mln użytkowników.

Spowolnienie gospodarcze spowodowane pandemią CORVID-19, wpłynie na rosnącą stopę bezrobocia– więcej osób nie będzie miało pracy, a tym samym wynagrodzenia. Wydatki takich osób będą ograniczone tylko do tych niezbędnych, a gry niestety nie będą priorytetem.

Z tego właśnie powodu pojawiły się już pierwsze opinie, iż za parę miesięcy sprzedaż gier zacznie spadać. Niestety nie wiadomo także co z premierami zaplanowanymi na ten rok.  Na jesień zostały przeniesione premiery Cyberpunk 2077, Dying Light oraz Outders. Wzrost bezrobocia, który jest już od kilku tygodni bardzo widoczny na amerykańskim rynku pracy może faktycznie zmniejszyć wydatki milionów osób. Jednak wg niektórych spekulacji na jesień można spodziewać się nawrotu pandemii CORVID-19, co może ponownie nieznacznie zwiększyć sprzedaż gier.

Jacek Głowacki z Draw Distance uważa, że kryzys gospodarczy oraz szybko rosnący poziom bezrobocia może doprowadzić do bardzo znaczącego spadku dochodów studiów deweloperskich oraz wydawców. Kryzys ten będzie najbardziej dotkliwy dla firm gamingowych nie posiadających żadnych rezerw finansowych, które mogłyby być spożytkowane na kampanie marketingowe  oraz inne działania, które zwiększają dochody z gier.

Bardzo podobne zdanie ma Joanna Tynor, która jest prezesem DRAGO entertainment. Uważa ona, iż bardzo prawdopodobny jest spadek w sprzedaży gier jesienią. Jednak wg Joanny Tynor sytuacja na rynku gamingowym nie będzie, aż taka zła.

Konsole nowej generacji

Końcem 2020 roku planowana jest premiera dwóch konsol najnowszej generacji: PlayStation 5 oraz Xbox Series X. Niektóre polskie spółki już zapowiedziały stworzenie gier na najnowsze konsole np: Bloober Team oraz People Can Fly.

Niestety nie jest znana cena konsol najnowszej generacji. Jednak premiery tych konsol można spodziewać się już przed świętami Bożego Narodzenia. Efekt kryzysu gospodarczego może mieć duży wpływ odłożenie w czasie zakupu  najnowszej konsoli.

Amerykański rynek odczuwa bardzo boleśnie skutki pandemii CORVID-19, a tam własnie jest sprzedawane najwięcej gier. Długoterminowe skutki pandemii wpłyną negatywnie na decyzję konsumentów o zakupie konsol najnowszej generacji.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *