Czy powrót pandemii obniży ceny mieszkań w 2021r?

Rynek mieszkaniowy wciąż jest w gorszej sytuacji niż przed pandemią – nie zmieniły tego nawet pozytywne dane z czerwca i lipca. Sytuacja się poprawia, jednak większe spadki cen mieszkań mogą nastąpić dopiero w momencie powrotu pandemii COVID-19 lub ograniczenia akcji kredytowej przez banki – uważają eksperci. Zwiększyło się za to zainteresowanie działkami budowlanymi.

W czerwcu i lipcu poprawa na rynku mieszkaniowym

Przygotowany na zlecenie serwisu Bankier.pl oraz magazynu „Puls Biznesu” indeks cen nieruchomości urban.one, wzrósł w lipcu i czerwcu (po spadkach w kwietniu i maju). Czerwcowy odczyt znalazł się na poziomie 101,40 (wyższy o 0,15 pkt względem maja 2020, a w relacji rocznej niższy o 0,54 pkt. względem czerwca 2019). Sytuacja na rynku mieszkaniowym wciąż jest jednak gorsza niż sprzed wybuchu pandemii.

Nie zmieniły tego nawet pozytywne dane za czerwiec i lipiec. Mieszkańcy kraju w pewnym stopniu wrócili do szukania lokali do zakupu – świadczy o tym np. spadek średniego czasu ekspozycji ogłoszeń o sprzedaży lokali do poziomu 16-17 dni.

Duża podaż lokali na sprzedaż

Obecnie z rynku znikają głównie tańsze lokale. Transakcji wciąż jest stosunkowo niewiele, a liczba dostępnych mieszkań do sprzedaży jest o kilkaset procent wyższa, niż przed epidemią koronawirusa. Część osób wciąż wstrzymuje się z zakupem lokalu, licząc na kolejne obniżki cen, inni zaś wypatrują atrakcyjnie wycenianych mieszkań, których dotychczasowi właściciele pragną się szybko pozbyć.

Powodem tak wielkiej podaży na rynku mieszkaniowym jest odkładanie decyzji o zakupie lokalu przez wielu potencjalnych klientów indywidualnych, ze względu na niepewną sytuację na rynku pracy, a w przypadku klientów inwestycyjnych – poprzez spadek rentowności najmu.

Ostrożne działania deweloperów

Eksperci i analitycy rynku nieruchomości z Cenatorium wciąż jednak uważają rynek mieszkaniowy za bardzo stabilny. Z ich szacunków wynika, że przedsiębiorstwa budowlane otrzymały zaledwie o około 14% mniej zamówień w lipcu. Gorzej wyglądają ewentualne zatory w płatnościach za lokale, których obawia się aż około 64% firm. Jest to powodem rzadszego rozpoczynania nowych inwestycji przez deweloperów.

Ciekawych danych dostarcza za to Główny Urząd Statystyczny. Według jego danych, urzędy wydały pozwolenia na budowę 26,8 tysięcy mieszkań – wzrost o 38% względem maja 2020 oraz 19% rok do roku. Oznacza to wciąż sporą aktywność deweloperów, jednak z pewną dozą ostrożności.

Póki co deweloperzy kontynuują rozpoczęte inwestycje. Mają też spory zapas zakupionych działek pod kolejne budowy, z którymi wstrzymują się ze względu na panującą sytuację. Spadek cen mieszkań może nastąpić w sytuacji powrotu pandemii koronawirusa oraz poprzez zaostrzenie restrykcji udzielania kredytów hipotecznych.

Stolica utrzymuje ceny

Indeks urban.one dla stolicy Polski wyniósl 101,83 pkt. w czerwcu (wzrost o 0,28 pkt względem maja i niższy o 1,43 pkt od czerwca 2019). Ceny w Warszawie utrzymują stabilny poziom w oklicach 11 tysięcy za mkw. Niewielka jest też liczba transakcji, przez co przybywa ofert sprzedaży lokali mieszkalnych – jak mówi Anna Karaś, starszy analityk rynku nieruchomości w Cenatorium. Cen nowych mieszkań bronią tam deweloperzy, gdyż inwestycje zostały zakontraktowane przed epidemią. Decydują się jedynie na niewielkie promocje rzędu 3-5% na pojedyncze lokale lub te obrzeżach miasta. Większe spadki cen można zaobserwować na rynku wtórnym, gdzie są też lepsze możliwości negocjacyjne.

Rośnie popyt na działki budowlane

Epidemia COVID-19 spowodowała wzrost zainteresowania działkami budowlanymi. Z jednej strony wiele osób zrozumiało, jak uciążliwe jest przebywanie w czterech ścianach mieszkania w trakcie kwarantanny. Z drugiej strony ceny nowych mieszkań są bardzo wygórowane i dają wiele do życzenia względem oferowanej lokalizacji, standardu wykończenia, funkcjonalności czy okolicznej architektury. Przewiduje się utrzymanie na stałym poziomie zainteresowania działkami budowlanymi.

Show More

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *