Czy pożyczki prywatne są bezpieczne?

Na rynku finansowym można znaleźć nie tylko pożyczki udzielane przez banki czy firmy poza bankowe, lecz także przez osoby prywatne. W intrenecie można znaleźć wiele ofert pożyczek prywatnych, lecz czy warto korzystać z takich ofert? Czym właściwie są pożyczki prywatne? Czy na pewno pożyczki prywatne są bezpieczne?

Pożyczki prywatne, czym właściwie są?

Pożyczka prywatna to nic innego jak forma pomocy finansowej, która udzielana jest przez osoby prywatne. Wiele osób prywatnych oferuje prywatne pożyczki w internecie. Niestety jednak pożyczki prywatne nie są  w żaden sposób uregulowane prawnie. Dlatego tez coraz częściej można spotkać osoby, które „żerują” na ludzkim nieszczęściu- wykorzystując trudną sytuacje zadłużonych i np.: przejmują ich nieruchomości czy wykradają ich dane osobowe.

Osoba, która zaciąga pożyczkę prywatną musi pamiętać, iż pożyczka na kwotę powyżej 500zł musi być potwierdzona umową na piśmie. 

Osoby, które udzielają pożyczek prywatnych zawsze zdają sobie sprawę z tego, iż z ich oferty pożyczki skorzystają głównie osoby posiadające długi- tym samym mogą mieć problem z odzyskaniem pieniędzy. Dlatego bardzo często osoby, które udzielają pożyczek prywatnych stosują w umowach zapis o zabezpieczeniu– najczęstszą formą zabezpieczenia jest m.in. samochód, sprzęt rolniczy czy nieruchomość.

Gdzie można zaleźć oferty pożyczek prywatnych?

Oferty pożyczek prywatnych można znaleźć w internecie na tzw. giełdach czyli dedykowanych stronach, gdzie osoby prywatne oferują swoje pożyczki. Oferty na giełdach pożyczkowych mogą różnić się miedzy sobą oprocentowaniem, warunkami spłaty czy konsekwencjami z powodu nie terminowej spłaty. Dlatego zawsze warto dokładnie przeanalizować nie tylko każdą ofertę pożyczki prywatnej, lecz także warto sprawdzić domenę na której znajdują się pożyczki prywatne- ryzyko oszustwa w pożyczkach prywatnych jest bardzo duże. Warto również skorzystać z opinii innych osób bądź pomocy osoby trzeciej np.: doradcy finansowego (często pierwsze spotkanie u takiego doradcy jest bezpłatne).

Czy pożyczki prywatne mają zalety?

Naturalnie pożyczki prywatne oprócz ryzyka czy wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa cieszą się bardzo dużą popularnością dzięki wielu zaletom jakie posiadają. Do głównych zalet pożyczek prywatnych zalicza się:

 • szybkość oraz niewielkie problemy w ich zaciąganiu (brak dużej liczy formalności);
 • elastyczne warunki spłaty;
 • dowód osobisty oraz umowa, która zapewnia bezpieczeństwo;
 • bardzo często nie wymaga weryfikacji w bazach BIK, BIG oraz KRD;
 • brak weryfikacji danych podanych w umowie-bardzo często zakłada się, iż obie strony są uczciwe i podają prawdziwe informacje;

Na co zwrócić uwagę w umowie pożyczki prywatnej?

Dla wielu osób największym problemem jest bezpieczeństwo pożyczek prywatnych. Negatywne opinie o  tych pożyczkach wynikają głównie z braku pewności pożyczkobiorcy o uczciwość tejże transakcji (pożyczki) oraz o niepełnych informacjach o elementach, które powinny znajdować się w umowie pożyczki. Dlatego przed zawarciem umowy o pożyczkę prywatną warto zwrócić uwagę na:

 • kwotę pożyczki oraz termin spłaty;
 • koszty dodatkowe m.in. prowizje, oprocentowanie oraz ewentualne kary spowodowane nieterminową spłatą;
 • konsekwencje nieterminowej spłaty pożyczki;
 • zabezpieczenie umowy;
 • opinie innych osób;
 • zachowanie osoby, która oferuje swoje usługi- czy popędza w podejmowaniu decyzji;

Pożyczka prywatna jest bardzo atrakcyjnym produktem finansowym (ponieważ pożyczkobiorca nie jest sprawdzany w BIK, BIG czy KRD). Jednak przed skorzystaniem z oferty pożyczki prywatnej warto zapoznać się dokładnie z umową pożyczkową.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *