Inwestowanie w nieruchomości wiąże się z naturalnym ryzykiem wynikającym ze zmian warunków rynkowych wynikających z ewolucji bieżącej sytuacji gospodarczej. Z punktu widzenia właściciela nie zawsze są one korzystne. W przypadku leasingu mogą ujawnić się ryzyka, np. w odniesieniu do względnej oceny opłacalności inwestycji. Obecnie rentowność wynajmu jest od 3 do 5 razy wyższa niż w przypadku innych najpopularniejszych form inwestowania, zwłaszcza lokat bankowych i obligacji skarbowych.
Przy stopach procentowych na rekordowo niskim poziomie od ponad trzech lat, można przypuszczać, że względna atrakcyjność wynajmu w stosunku do lokat bankowych musi zmienić się na przestrzeni kilku, kilkunastu lat. Warto jednak podkreślić, że inwestor nadal otrzymuje dochód na poziomie 4-6%, więc początkowe założenia inwestycji i jej efekty nie ulegają zmianie na niekorzyść. Inwestowanie jest ryzykowne. Czynniki ryzyka, takie jak rosnące stopy procentowe i koszty energii, a także obawy związane z toczącą się wojną na Ukrainie, osłabiły apetyt osób zainteresowanych lokowaniem środków w polskie nieruchomości. Kolejnym zagrożeniem, o którym nie należy zapominać, jest pandemia, która nadal stanowi poważne zagrożenie dla chińskiej gospodarki, a co za tym idzie globalnego popytu.
Trendy na rynku mogą się zmienić w ciągu najbliższych dwóch lat, dlatego ważne jest, aby być na bieżąco z tym, co się dzieje
„Przy tak drastycznej zmianie otoczenia i spadających wolumenach zmiana polityki cenowej jest nieunikniona. Indeks Średniej Ofert niewiele nam mówi o rzeczywistych aktualnych cenach transakcyjnych w 2023 roku. Elastyczności cenowej można się spodziewać, zwłaszcza na wczesnych etapach rozwoju” W przypadku inwestycji deweloperzy chcą pokazać bankom pewien poziom przedsprzedaży – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną wiceprezes JLL Kazimierz Kirejczyk. „Może być mniejsza elastyczność w segmencie lokali o wyższym standardzie, zwłaszcza w segmencie gotowym lub prawie gotowym. Zachęty dla firm z pewnością będą się rozszerzać. Należy też pamiętać, że nadal panuje wysoka inflacja. Tak więc nawet niewielki spadek cen nominalnych oznacza również duży spadek cen realnych” – podkreślił. Zdaniem eksperta Otodom Analytics, Marcina Krasonia, sytuacja w poszczególnych segmentach rynku nieruchomości będzie bardzo zróżnicowana. Powodem jest to, że obecne oferty sprzedaży obejmują nowoczesne domy energetyczne oraz stare, zrujnowane budynki.
Podejmując decyzję o inwestowaniu w nieruchomości w 2023 r, należy wziąć pod uwagę wiele czynników
Świadome inwestowanie w nieruchomości w 2023 roku nadal będzie się opłacać. Jednak ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że teraz jest czas na wynajem. Mieszkania na wynajem będą zyskiwać na popularności i będą doskonałą okazją dla właścicieli domów do zbudowania stałego strumienia dochodu pasywnego. Warto też pamiętać, że nieruchomości stanowią doskonałą ochronę kapitału przed inflacją. Zastanawiasz się, w co inwestować w 2022 roku? Nieruchomości to najpopularniejsza metoda, która pozwala na bezpieczną dystrybucję środków. Wybierz ten styl inwestowania, jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo i wierzysz, że z czasem osiągniesz realne zyski.
Nawet jeśli zaciągniesz w tym celu kredyt hipoteczny lub inwestycyjny, możesz go spłacić z opłat pobieranych od najemców. strzec się! Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o inwestowaniu w nieruchomości, spójrz na wskaźniki ROI. Zajmuje się rentownością biznesu związanego z nieruchomościami i uwzględnia koszty stałe oraz czas, w którym dom jest pusty. Rynek nieruchomości nieustannie ewoluuje, dlatego najlepiej inwestować w nieruchomości w sprawdzonych lokalizacjach, gdzie ceny z czasem będą rosły.
Istnieje wiele sposobów inwestowania w nieruchomości, dlatego ważne jest, aby znaleźć odpowiednią opcję dla siebie
Zmień swoje wybory inwestycyjne. Możesz specjalizować się w różnych regionach, regionach lub miastach. Podczas dywersyfikacji portfela nieruchomości bezpiecznym rozwiązaniem może być skupienie się na zakupie nieruchomości na wynajem długoterminowy. Krótkoterminowy jest nieprzewidywalny i wymaga więcej pracy. Pamiętaj, nie buduj całego lub większości swojego portfela na ryzykownych aktywach. Inwestowanie w nieruchomości pozostaje jednym z najpopularniejszych sposobów inwestowania. Potencjalnie może przynieść większy dochód niż zwykłe lokaty bankowe, a także jest bezpieczniejszym sposobem na pomnażanie środków finansowych niż inwestowanie na giełdzie. Czy inwestowanie w nieruchomości nadal się opłaca?
Inwestowanie w nieruchomości może być opłacalnym przedsięwzięciem, ale ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z związanego z tym ryzyka
Jak każdy biznes, inwestowanie w nieruchomości wiąże się z ryzykiem. Dlatego warto dokładnie przeanalizować interesujące Cię inwestycje. Łatwiej będzie ocenić ryzyko zakupu konkretnej nieruchomości, jeśli dobrze się rozeznasz – sprawdziłeś ceny mieszkań do wynajęcia w okolicy, popyt na danym obszarze, popularność tego obszaru.
Ryzyka nie da się całkowicie wyeliminować, ale można je skutecznie ograniczyć. Należy jednak pamiętać, że inwestowanie w nieruchomości wiąże się również z ryzykiem. Znalezienie najemców może zająć więcej czasu niż oczekiwano, a sprzedaż mieszkań lub domów może się przeciągnąć. Dodatkowo dla osób kupujących mieszkanie na kredyt hipoteczny wzrost stóp procentowych będzie wiązał się z mniejszymi zyskami z wynajmu, a także z ponoszeniem kosztów stałych i spłat kredytu w okresach bez najemców.