Czym są fundusze ETF?

Fundusz ETF to nic innego, jak grupa papierów wartościowych. Podlegają one sprzedaży lub zakupowi za pośrednictwem brokera. Fundusze ETF są notowane na giełdzie i oferują szeroką gamę aktywów w postaci chociażby inwestycji w spółki czy waluty i towary. Ponadto dają możliwość pozyskania dźwigni finansowej oraz otwierania pewnych pozycji na rynku. Oprócz tego pomagają unikać niekiedy płacenia podatków od zysków, szczególnie krótkoterminowych.

Jest to instrument finansowy stosunkowo nowy i pożądany wśród inwestujących. Początki funduszu ETF datuje się na rok 1993. Pierwsza postacią był symbol giełdowy Spuders. Współcześnie produkt ten notuje nadzwyczajny rozwój. Tylko w Stanach Zjednoczonych jest 1000 tego tpu produktów. Co więcej, zainwestowano w nie około 1 bilion dolarów. Oferujący szeroki pakiet korzyści, dobrze dobrany fundusz może naprawdę okazać się świetną decyzją inwestycyjną.

Możliwość handlu na ETF-ach

Handle działa podobnie jak handel akcjami, co oznacza nic innego jak to, że nabyć fundusz oraz dokonać jego sprzedaży można dokonać zawsze, kiedy giełda jest otwarta. Rzadko kiedy zdarza się, że cena funduszu różni się od ceny bazowej papierów wartościowych. Kiedy jednak tak się stanie, stosuje się system arbitrażu, aby z powrotem dostosować cenę. W odróżnieniu od akcji zarządzanie funduszami jest stosunkowo tanie.

Dlaczego fundusze ETF są tak atrakcyjne?

Przede wszystkim posiadacz może z powodzeniem kontrolować, kiedy zapłaci podatek od zysków. Koszty związane z handlem nie są wysokie, sprzedaż jest bez prowizyjna, jedynie broker może naliczyć stosowną opłatę. Ponadto handel funduszem ETF możliwy jest przez cały dzień. Wreszcie ryzyko związane z posiadaniem takiego produktu jest znacznie niższe.

Należy jednak pamiętać, iż jak każda opcja inwestycyjną, również fundusz ETF ma swoje wady. Otóż mogą pojawić się pewne opóźnienia w rozliczeniach, co w konsekwencji może prowadzić do chwilowego zamrożenia środków danego inwestora. Poza tym mogą pojawić się pewne rozbieżności jeśli chodzi o stosowanie arbitrażu cen.

ETF lawerowany

Definicja lawerowanego ETF mówi, iż jest to taki rodzaj funduszu, który wykorzystuje instrumenty finansowe pochodne oraz zadłużenie. Pomagają utrzymać dźwignie finansowa na stałym poziomie w ciągu trwania całej inwestycji. Posiadanie przez dłuższy czas lawerowanego funduszu może spowodować w konsekwencji generowanie niezamierzonego wyniku. W tym momencie ważne jest, aby wszelkiego rodzaju straty zostały utrzymane w ciągłej kontroli. Aby odnieść sukces, trzeba postawić na samodyscyplinę, w szczególności okresów niepewności rynku.

Postaw na sprawdzonego brokera

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek przygody z funduszami ETF warto powierzyć swoje środki specjaliście. Wybierając odpowiedniego brokera, należy przede wszystkim kierować się jego doświadczeniem z tego typu produktami.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *