Czym się różni Token od kryptowaluty?

Jeżeli słyszałeś o tym, że kryptowaluty rosną w siłę i że powstają ich jakieś niezliczone ilości, to możliwe że trafiłeś na błędne informacje. Nie wszystko to, co potocznie nazywa się kryptowalutą w rzeczywistości nią jest. Dlatego właśnie w tym artykule dowiesz się, czym jest token i dlaczego to nie to samo co kryptowaluta.

Tokenów jest już ponad tysiąc

Zgodnie z informacjami pochodzącymi z CoinMarketCap obecnie istnieje ponad tysiąc różnych tokenów, podczas gdy kryptowalut jest około dziewięciuset. Nie możemy utożsamiać tych pojęć, a żeby je prawidłowo rozumieć i rozróżniać musimy wyjaśnić czym jest protokół blockchain. Jest to, najprościej mówiąc, cała struktura konkretnego projektu, zapisana w linijkach kodu, zawierająca informacje o tym, jakie występują w niej powiązania, aby całość była odpowiednio zabezpieczona, spójna i żeby działała prawidłowo. Zatem protokół to sieć blockchain, która, jak mogłeś dowiedzieć się z jednego z poprzednich odcinków tej serii, przechowuje wszystkie informacje o wszystkich ruchach, jakie zostały w niej wykonane od początku istnienia. Dzięki temu łatwo można prześledzić jakie transakcje ktoś wykonał, ile posiada i ile wydał.

Sieci blockchain nie zawsze mają swoją kryptowalutę, ale zdecydowana większość ma i o niej właśnie będziemy mówić.

Kryptowaluty w sieci

W protokole sieci blockchain znajduje się to, co możemy przesyłać i odbierać z tej sieci i nazywamy to medium wymiany wartości. Właśnie to jest kryptowaluta, którą wykorzystuje się potem do opłacania transakcji wykonywanych w sieci oraz opłacania górników. Jeżeli nie wiesz o jakich górników chodzi, wróć do odcinka czwartego, w którym tłumaczyliśmy czym jest bitcoin, jak powstaje i na czym polega wykopywanie go. W obrębie jednej sieci może istnieć tylko jedna kryptowaluta.

Podsumowując, krypowalutę bitcoin możemy przesyłać i odbierać w obrębie protokołu bitcoina, stanowiącego całą technologię wraz siecią blockchain. Niektórzy wprowadzają rozróżnienie w pisowni, w zależności od tego czy piszą o protokole (wtedy piszą Bitcoin wielką literą) lub o samej kryptowalucie (wówczas piszą małą literą), jednak nie jest to reguła.

O co chodzi z tokenami?

Czym zatem są tokeny, których jest znacznie więcej niż kryptowalut? Tokeny nie występują w każdej sieci, nie ma ich chociażby właśnie w Bitcoinie, ale już np. w sieci Ethereum, którą pewnie już znacie i o której jeszcze wielokrotnie przeczytacie w naszym cyklu, tokeny tworzy się za pomocą tzw. smart kontraktów. Smart kontrakty to aplikacje działające w ramach jednego protokołu. Kryptowaluta protokołu Ethereum to Ether,  nie jak większość osób błędnie mówi Ethereum. W protokole Ethereum można tworzyć niemal nieograniczoną ilość różnych tokenów. Tokeny działają podobnie jak kryptowaluta, ponieważ przesyłamy je i odbieramy, ale do wykonania opłaty transakcyjnej potrzebujemy Ethereum, czyli kryptowaluty. Większość sieci wytwarzających tokeny tak działa. Kryptowaluta może działać tylko w swojej sieci i w tej sieci jest jedyną kryptowalutą.

Do stworzenia tokenów potrzebujemy smart kontrkatów, kóre możemy tworzyć bez ograniczeń, w danej sieci blockchain, zatem w jednej sieci, jak Ethereum, znajdują się różne tokeny. Transakcje wykonywane na tokenach opłacamy za pomocą kryptowaluty, w tej konkretnej sieci jest to Ether.

Kryptowaluta a token

Teraz powinno być zrozumiałe, dlaczego tokenów jest wiele więcej niż kryptowalut i oczywiście dlaczego nie możemy używać tych terminów naprzemiennie. Aktualnie to Ethereum jest najbardziej znaną i najpopularniejszą siecią do tworzenia tokenów, chociaż nie jest jedyną, ani nawet najlepszą z istniejących.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o samych tokenach i ich różnych typach, zapraszam do śledzenia serii Kurs Bitcoina od Zera, bo opowiem o tym już nie długo.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *