Dofinansowanie dla Selvity na opracowanie leków przeciwwirusowych

Selvita otrzymała właśnie spore dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju opiewające na kwotę 3,26 mln złotych. Środki te mają pokryć stworzenie nowoczesnej technologii umożliwiającej opracowywanie leków zwalczających choroby powodowane przez koronawirusy. Wartość projektu stworzonego przez firmę to łącznie aż 6, 26 mln złotych a powstałą dzięki temu platforma pozwoli Selvicie wdrożyć nowe usługi skierowane dla firm z branży farmaceutycznej i biotechnologicznej.

Selvita w walce z Covid-19

Selvita to polskie przedsiębiorstwo z branży farmaceutycznej powstałe w 2007 roku w Krakowie. Głównym obszarem działalności firmy jest odkrywanie nowych leków oraz badań regulacyjnych. Selvita prowadzi również działalność badawczo – rozwojową. Akcje Selvity na rynku głównym  GPW zadebiutowały w 2019 roku, wcześniej jednak odbył się podział spółki na dwa niezależne podmioty: Selvita S.A oraz Ryvu Therapeutics S.A.

Przedmiotem najnowszego projektu Selvity jest przyspieszenie w identyfikacji inhibitorów kluczowych proteaz, które biorą udział w replikacji wirusów takich jak SARS- CoV-2. MA się to odbywać dzięki wysokoprzepustowemu badaniu przesiewowemu celowanej biblioteki innowacyjnych związków posiadających duży potencjał antywirusowy. Niestety struktury owych substancji nie zostały opisane w literaturze a zostały zaprojektowane głównie w oparciu o mechanizmy działania wirusów.

Zostaną one wyprodukowane z wykorzystaniem najnowszej technologii opracowanej ostatnio przez Selvitę, a która polega na fotokatalitycznej funkcjonalizacji pochodnych styrenu.

Skuteczniejsze leczenie nawet ciężkich przebiegów SARS-CoV-2

Według władz Selvity projekt ma umożliwić szybsze wprowadzanie na rynek leków przeciwwirusowych, w tym działający na koronawirusy. Oparcie tej innowacyjnej platformy o szeroko zaopatrzoną bibliotekę wyselekcjonowanych związków pozwoli dostarczyć wysoko skutecznych i bezpiecznych substancji mogących sprawdzić się w leczeniu nawet ciężkich przebiegów chorób wywołanych przez COVID-19. Selvita ma nadzieję, że dzięki ich działaniom droga do odkrywania coraz to nowszych leków przeciwwirusowych pozwoli zapanować nad kolejnymi falami pandemii i da ludziom szansę na normalne funkcjonowanie w dalszej perspektywie czasu.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *