Dokup więcej spółek do portfela, aby ograniczyć ryzyko

Czym tak właściwie jest ryzyko? Czy warto je podejmować? To dylemat, który towarzyszy wielu osobom niemal każdego dnia. Mówiąc o ryzyku bardzo często jako przykład podaje się giełdę. Inwestując trzeba liczyć się z możliwością utraty całego swojego kapitału lub jego części. Warto jednak zastanowić się czy ryzyko da się w jakiś sposób policzyć czy określić oraz czy jest jakaś możliwość ograniczenia go i zmniejszenia.

Czym jest ryzyko?

Definicja zawarta w słowniku jednoznacznie określa, że ryzyko to możliwość wystąpienia negatywnego rezultatu jakiś podjętych działań, a także niepewność co do powodzenia danego przedsięwzięcia. Ryzyko na stałe jest wpisane w funkcjonowanie giełdy. W takiej sytuacji dotyczy ono głównie niepewności związanej z wynikiem finansowym wypracowanym przez akcje.

Wyliczenie tego jakie jest prawdopodobieństwo osiągnięcia danego rezultatu jak najbardziej jest możliwe. Warto także wiedzieć, że zakres niepewności można znacznie ograniczyć podejmując odpowiednie działania.

Inwestowanie na giełdzie w praktyce

Przede wszystkim warto podkreślić, że jeżeli ktoś spodziewa się zysku w wysokości 100 USD z danej inwestycji, a ryzyko związane z tym rezultatem wynosi 10% oznacza to, że można się spodziewać zysku wynoszącego od 95 – 105 USD. Gdyby jednak ryzyko okazało się znacznie wyższe, sytuacja była by bardziej niepewna.

Ryzyko ma więc praktyczny wymiar. Dzięki niemu można oszacować zysk możliwy do osiągnięcia. Można powiedzieć, że jest to miara zakresu potencjalnych wyników możliwych do osiągnięcia w przyszłości. Im zakres jest mniejszy tym można mieć większą pewność co do osiągniętych wyników. Większy zakres sugeruje możliwość wystąpienia bardziej skrajnych rezultatów. Warto wiedzieć czy możliwe jest podjęcie jakiś działań, aby ograniczyć ryzyko.

Pewien naukowiec z Chicago – Markowitz udowodnił, że można połączyć ze sobą kilka akcji w taki sposób, aby po połączeniu całość cechowała się mniejszym ryzykiem niż wszystkie te akcje oddzielnie. Takie działanie jest możliwe przy zachowaniu takiego samego poziomu zysków. Po latach Matkowitz otrzymał nagrodę Nobla, a jego teoria „Modern portfolio theory”do dzisiaj cieszy się wielką popularnością i ma duże znaczenie podczas inwestowania na giełdzie.

W skrócie można powiedzieć, że „Modern portfolio theory” wskazuje na to w jaki sposób powinno się stworzyć portfel, ile aktywów w nim umieścić, aby jak najbardziej ograniczyć ryzyko.

Praktyczne zastosowanie „Modern portfolio theory”

Aby zobrazować na czym w praktyce poleca „Modern portfolio theory” warto posłużyć się pewnym obrazowym porównaniem. Na jednej z wysp funkcjonują dwie firmy. Jedna z nich jest odpowiedzialna za prowadzenie resortu z plażą, druga natomiast produkuje parasole. Decydującym czynnikiem, który ma największy wpływ na to jaki zysk osiągną te firmy ma pogoda. Kiedy jest ciepło i słonecznie resort cieszy się większym powodzeniem, natomiast można się spodziewać, że w czasie deszczy wzrośnie liczba zainteresowanych parasolami. Zakładając, że w trakcie roku wystąpi tyle samo dni słonecznych co deszczowych można przyjąć, że oba scenariusze mogą wystąpić z 50% prawdopodobieństwem. Aby uzyskać stałe dochody i nie żyć na skraju bankructwa podczas jednej z części roku inwestor powinien zainwestować w obie spółki.

Sytuacja wygląda bardzo podobnie jeżeli chodzi o giełdę. W prawdziwym świecie nie istnieje w prawdzie tak równa zależność na jakąś powołano się w przykładzie z wyspą. Nie oznacza to jednak, że nie da się zbudować takiego portfolio, które będzie się charakteryzować mniejszym wahaniem niż jego pojedyncze akcje.

Decydując się inwestowanie na giełdzie warto pamiętać o wszelkich najważniejszych zasadach, a przede wszystkim o „Modern portfolio theory”. W ten sposób można znacznie zmniejszyć ryzyko związane z inwestycjami, a co za tym idzie można osiągnąć dużo wyższe zyski. Ryzyko to nieodłączna część inwestowania na giełdzie, trzeba go zaakceptować i liczyć się z nim w każdej sytuacji.

Show More

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *