Dom Development notuje znaczny spadek sprzedaży

Pandemię koronawirusa odczuły wszystkie sektory gospodarki, także rynek nieruchomości. Co prawda zawirowania na rynku nieruchomości są znacznie mniej intensywne, niż na rynku finansowym, nie oznacza to jednak, iż w ogóle branża ta nie odczuje skutków obecnej sytuacji. Spore problemy pojawiły się w przedsiębiorstwach wiodących prym na warszawskiej giełdzie. Chodzi między innymi o spółkę Dom Development. Deweloper podzielił się wynikami sprzedaży za pierwszy kwartał bieżącego roku. Nie są one zachwycające w porównaniu do poprzednich lat. Akcje spółki tracą nieco ponad 5%.

Z opublikowanych przez Dom Development raportu jasno wynika, iż spółka sprzedała w pierwszym kwartale 2020 roku 815 lokali. To około 12 % mniej w porównaniu do pierwszego kwartału 2019 roku, kiedy to deweloper odnotował sprzedaż na poziomie 926 lokali. O prawie 55% w stosunku do zeszłego roku zmniejszyła się również liczba lokali, które zostały oddane do użytku. W 2019 roku Dom Development oddał do użytku aż 1215, podczas gdy w bieżącym roku jest to jedynie 549.

Deklaracje gotowości na skutki pandemii

Poniedziałkowy raport wydany przez dewelopera wzbudził pewne spekulacje na temat wpływów koronawirusa nie tylko na tę konkretną spółkę, ale również na cały rynek nieruchomości. Dom Development poinformował jednak, że liczba zarówno tych sprzedanych, jak również tych oddanych do użytku nie powinna budzić niepokoju. Jest bowiem w pełni zgodna z opracowanym przez spółkę planem budżetowym. Dodatkowo Dom Development poinformował, iż spółka jest przygotowana na wszelkie negatywne wpływy pandemii na rynek nieruchomości.

Ponadto Dom Development przekazał, iż już od jakiegoś czasu poczynił przygotowania do osłabienia się koniunktury gospodarczej. Wynikiem takich działań zaradczych jest chociażby awaryjny budżet, który oscyluje na kwotę przeszło 644 milionów złotych oraz poziom zadłużenia netto w zależności od własnych kapitałów na poziomie 4%. Spółka dodaje jednak, iż precyzyjne dookreślenie potrzeby robienia rezerw związanych z pandemią, a jednocześnie przewidzenie w pełni jej skutków na całą branżę jest w tym momencie niemożliwe.

Dom Development: prognozy na 2020 rok

Najświeższe dane, dotyczące planowanych wyników spółki pochodzą z początku marca bieżącego roku. Z przedstawionych materiałów wynika, iż w 2020 roku spółka planuje sprzedaż 3100 lokali, to o ponad 500 mniej niż w poprzednim roku.

Dodatkowo spółka podjęła decyzję o zawieszeniu rekomendacji dotyczących wypłaty dywidendy za rok 2019. Wyjściowo wypłata dywidendy miała wynieść około 9,5 złotych na jedną akcję. Tanieją również akcje spółki. Dane z poniedziałkowej sesji wykazały spadek wartości o przeszło 6,5%. Dodatkowo wartość aktualnego kursu przedstawia się na poziomie 62,6000 złotych.

Spadek sprzedaży zanotowała również inna spółka z branży – Lokum Deweloper. Spółka sprzedała w tym roku 47 mieszkań, w poprzednim natomiast liczba ta wyniosła 89.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *