Dom maklerski z giełdy NewConnect znalazł się na czarnej liście ostrzeżeń KNF

Jeden z notowanych na rynku NewConnect podmiotów maklerskich trafił na czarną listę Komisji Nadzoru Finansowego. Ostrzeżenie dla klientów dotyczy domu maklerskiego Copernicus Securities SA.

Powody wpisania Copernicus Securities SA na listę ostrzeżeń KNF i konsekwencje

Komisja Nadzoru Finansowego podaje w specjalnym komunikacie, że podstawą do wpisania Copernicus Securities SA na listę ostrzeżeń publicznych KNF są ustalenia kontroli dotyczące funkcjonowania Domu Maklerskiego w zakresie wykonywanych czynności w w okresie działania od lipca 2018 do kwietnia 2019 roku. Chodzi o zakres świadczenia usług w doradztwie inwestycyjnym prowadzonych przez Copernicus Securities SA bez zezwolenia. Zezwolenie dotyczy specjalnego dokumentu wydawanego właśnie przez KNF.

Oprócz wpisania na listę, nadzorca złożył również w warszawskiej prokuraturze okręgowej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które według niego polegałoby właśnie na świadczeniu usług doradztwa inwestycyjnego odnośnie do rynków kapitałowych bez specjalnego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Copernicus Securities SA specjalizuje się ofercie usług dotyczących rynku kapitałowego, a także usług pobocznych, a pochodnych do tego rynku. Firma nie jest podmiotem nowym, ale obecnym na rynku NewConnect już od dziesięciu lat, jej kapitalizacja zaś na chwilę obecną wynosi 7,4 mln zł. Miniony kwartał, a więc okres od kwietnia do czerwca 2020 roku firma zakończyła przychodami na poziomie 21 milionów zł oraz zarejestrowanym zyskiem netto wynoszącym 400 tysięcy zł i być może z podobnymi wynikami zakończy kwartał trzeci bieżącego roku. Przyszłość dochodowości firmy może jednak stanąć pod znakiem zapytania, jeżeli oskarżenia KNF zostaną w pełni potwierdzone i zatwierdzone przez sąd, a obecność na liście ostrzeżeń publicznych KNF z całą pewnością nie przysporzy Copernicus Securities SA nowych, a przede wszystkim zasobnych klientów

Czym jest i do czego służy lista ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego?

Prowadzona przez Komisję Nadzoru Finansowego publiczna lista ostrzeżeń jest zbiorem podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, w stosunku do których KNF zgłosiła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Jednakże celem nadrzędnym listy ostrzeżeń publicznych jest poinformowanie społeczeństwa, a także podmiotów gospodarczych o możliwej nierzetelności funkcjonowania wpisanych na listę firm i poinstruowanie o konieczności zachowania zwiększonej ostrożności podczas ewentualnych kontaktów biznesowych z tymi podmiotami.

Lista ostrzeżeń jest ponadto na bieżąco aktualizowana, a przy nazwie podmiotu podejrzanego o przestępstwo, pojawiają się z sukcesywnie informacje o przebiegu postępowania karnego wobec nich. Może to być np. wzmianka zarówno o wniesieniu aktu oskarżenia, doniesienie o prawomocnym orzeczeniu sądu, jak podanie do publicznej wiadomości informacji o prawomocnej odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego, czy też wzmianka o prawomocnym umorzeniu postępowania.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *