Donald Trump przestaje finansować WHO

Amerykański prezydent Donald Trump na Twiterze ogłosił, iż wstrzymuje wszelkie finasowanie WHO! Swoją decyzję argumentuje tym, iż wg WHO stało się organizacją o wysoce niewłaściwym zarządzaniu, tuszującą fakt rozprzestrzeniania się CORVID-19.

Argumenty Donalda Trumapa

Trump swoją decyzję o wstrzymaniu finasowania WHO przekazuje za pomocą Twittera w środku szalejącej na świecie pandemii CORVID-19. Niektórzy komentatorzy są zdania, iż taka postawa Trumpa wobec WHO jest tuszowanie własnej nieudolności związanej z radzeniem sobie ze skutkami pandemii.

Prezydent USA stwierdził również, iż gdyby WHO wykonało od razu swoją pracę- wysłało naukowców od razu do Chin w celu obiektywnej oceny sytuacji. To byłaby wtedy możliwa szybka reakcja oraz zduszenie pandemii w zarodku.

Amerykański prezydent nie omieszkał wspomnieć, iż USA co roku dofinansowuje WHO kwotą 400- 500 milionów dolarów, a Chiny tylko kwotą 40 milionów rocznie.

Wstrzymanie finasowania WHO przez Trumpa

Wstrzymanie finasowania WHO przez Trumpa jest konsekwencją sceptycyzmu USA wobec organizacji międzynarodowych. Przed pandemią CORVID-19 Trump zakwestionował finasowanie przez USA dla ONZ. Prezydent USA nie tylko wycofał się z postanowień klimatycznych, ale również zganił Światową Organizację Handlu- stwierdzając, iż obie międzynarodowe organizacje oszukują USA.

Jeden z demokratycznych senatorów zasiadający w Senackim Komitecie Spraw Zagranicznych stwierdził, iż prezydent USA „wytykał błędy popełnione przez WHO i Chiny” chcąc zatuszować błędy popełnione przez admistrację prezydenta USA.

Demokratyczny senator stwierdził także, iż Biały Dom wraz ze swoimi sojusznikami podejmuje bardzo wzmożone wysiłki, aby znaleźć „kozły ofiarne” które zostaną obarczone winą za błędy popełnione przez prezydenta w czasie pandemii.

Czy obecna sytuacja jest na pewno „Chińskim zaniedbaniem”?

Prezydent USA stwierdził, iż gdyby WHO postąpiła właściwie i rozważnie od razu to mógłby wprowadzić zakaz podróżowania dla osób przybywających z Chin. Trump dodał również, iż WHO sprzeciwiając się podróżowaniu z Chin podjęło bardzo „niebezpieczną oraz kosztowaną” decyzję dla USA.

Końcem stycznia tego roku prezydent USA napisał na Twiterze, iż Chiny bardzo ciężko pracują nad powstrzymaniem CORVID-19, a amerykanie bardzo doceniają te wysiłki i chcą podziękować prezydentowi Xi. Ten optymistyczny wpis pojawił się na Twiterze Donalda Trumpa na kilka dni przed wprowadzeniem zakazu podróży z Chin do USA.

Jeszcze przed wtorkowym wystąpieniem Trumpa, w imieniu całej amerykańskiej administracji niezadowolenie z działań WHO związanych z CORVID-19 wyraził sekretarz stanu Mike Pompeo. Stwierdził, iż WHO w całej historii wykonywała bardzo dobrą pracę, lecz w czasie pandemii CORVID-19 WHO nie wykorzystało wszystkich możliwości, aby powstrzymać koronawirusa.

Decyzja prezydenta USA o wstrzymaniu finasowania WHO jest częścią ostatnich działań administracyjnych USA skierowanych przeciwko międzynarodowym organizacjom. Przed wystąpieniem pandemii finansowanie WHO z budżetu USA w 2021 roku miało być o 65 milionów mniejsze niż w budżecie roku 2020 roku.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *