Donald Trump szykuje dodruk dwóch bilionów USD

Nie bilion czy też półtorej biliona USD, ale dokładnie dwa biliony USD Donald Trump jest gotowy wpompować  gospodarkę USA. Jeśli ta obietnica zostanie w pełni spełniona, to będzie to największy w historii dodruk w jednym momencie. Poniżej przeczytamy nieco więcej.

Dwa biliony USD dodruku

Na początku było to 850 miliardów dolarów, później jeden bilion dolarów. Następnie 1.2 biliona dolarów. Kolejnym razem 1.3 biliona dolarów, a rynek się nadal tym nie przejmował i spadał, nawet w momencie gdy trzecia runda pakietu proponowanego fiskalnych bodźców rosła znacznie szybciej niż liczba wszystkich przypadków koronawirusa.

Uważacie, że 1.3 biliona dolarów, to naprawdę dużo? Dla porównania w 2019 roku PKB Polski to 0,5 biliona USD. Z kolei 1.3 biliona dolarów to porównywalna wartość PKB Australii za rok 2019. Oznacza to nic innego, że rząd Stanów Zjednoczonych chce w swoją gospodarkę wpompować tyle pieniędzy, ile wytwarzają rocznie wszyscy mieszkańcy Australii 25 milionowej.

Skąd aż taka potrzeba ogromnej pomocy? Wielu ekspertów przewiduje znaczną recesję w Stanach Zjednoczonych w miesiącach kolejnych. Goldman Sachs uważa, że PKB Stanów Zjednoczonych może się nawet skurczyć o 24 procent w drugim kwartale 2020 roku.

Największa pomoc w całej historii

Dla przypomnienia gdy w roku 2008 rząd Stanów Zjednoczonych zdecydował się na ratowanie upadającego sektora finansowego, wpompowano siedemset miliardów USD,  a więc odpowiednik pięciu procent gospodarki USA w tamtych latach. Musimy przypomnieć, że pieniądze te pochodziły od pracujących podatników, a zmarnotrawione były na grające zbyt bardzo komercyjne banki, które za to powinny zapłacić wysoką cenę.

Obecnie Stany Zjednoczone rozważają pomoc w postaci dziesięcioprocentowego całkowitego PKB oraz ta wartość znacznie szybko rośnie. Żeby mieć samo odniesienie do takiej abstrakcyjnej wartości jak dwa biliony dolarów, to warto tylko wspomnieć, że jest to równowartość PKB włoskiego za 2019 rok.

60 milionów ludzi dokładnie w rok wypracowuje taki kapitał, który Stany Zjednoczone zamierzają wpompować do swojej gospodarki w kilka sekund poprzez dopisanie w systemie bankowym kilku zer. Czy to nie jest oburzające oraz absurdalne? Zachęcamy do podzielenia się opiniami.

Dodruk nielimitowany FED

FED ogłosił właśnie, że zrobi wszystko co w jego mocy, aby ratować gospodarkę USA. Oznacza to nic innego jak ogromną falą pomocy. Ma ona zawiera nielimitowany skup rządowych obligacji oraz korporacyjnych przez FED w celu utrzymania naprawdę niskiej rentowności długu.

Chodzi o to, że bank centralny na szkodę swoich podatników będzie sponsorował istnieje sporej ilości korporacji. Dodatkowo FED planuje uruchomienie specjalnych linii kredytowych dla największych stanów, korporacji oraz lokalnych gmin, aby zapewnić im płynności.

Otwarcie linii kredytowej pomiędzy FED a korporacją będzie się wiązać z limitem co do wypłat dywident oraz wysokości buy backów dla danej korporacji. Jednakże nie wspomniano nawet słowem o zwolnieniach potencjalnych oraz ich minimalizacji po otrzymaniu taniego zastrzyki kapitału od centralnego banku.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *