Emeryt i pożyczka – na co uważać i jak nie dać się oszukać?

Jedną z grup wiekowych, do których pożyczkodawcy zarówno bankowi, jak i pozabankowi kierują największą ilość ofert pożyczkowych są emeryci. Ich dochód w postaci pewnej, comiesięcznej emerytury jest dla wielu instytucji łakomym kąskiem. I o ile większość z nich działa uczciwie i nie doprowadza emerytów do ruiny, o tyle są też firmy, które wobec osób starszych postępują nieuczciwie i poniekąd same wplątują ich w pętlę zadłużeń.

Jak się przed tym chronić i na co uważać biorąc pożyczkę?

Pożyczki dla emerytów warto szczegółowo sprawdzać pod kątem tego, co znajduje się w ich umowach. Jeśli osoba starsza chce wziąć taką pożyczkę, bo potrzebuje jej na jakieś swoje dodatkowe cele, to dobrze by było gdyby o pomoc w przejrzeniu umowy poprosiła dzieci lub wnuki. Młodsze umysły szybciej wyłapują kruczki w umowach i dzięki temu będą mogły podpowiedzieć seniorowi, która oferta jest dobra, a od której lepiej się trzymać z daleka.

Na jakie punkty w umowach pożyczkowych zwracać największą uwagę?

Po pierwsze należy sprawdzić czy firma udzielająca wsparcia finansowego pobiera jakąkolwiek prowizję za samo podpisanie umowy. Jeśli tak, to jest to pierwsze czerwone światło: taka prowizja potrafi zdecydowanie zwiększyć koszt pożyczki i dobre instytucje zupełnie czegoś takiego nie wymagają. Kolejną kwestią jest tzw. opłata przygotowawcza, która zwykle schowana jest gdzieś w środku umowy i o której nie wspomina ten, który udziela pożyczki. Standardowo opłata waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych i dla emeryta potrafi być prawdziwym szokiem.

Trzecią sprawą wartą uwagi jest zapisane w umowie oprocentowanie pożyczki. Wg obowiązującego prawa nie powinno ono przekraczać 10% rocznie. Podobnie procentowo powinno wyglądać ubezpieczenie pożyczki – nie jest ono obowiązkowe, chociaż wiele firm twierdzi, że jest i że bez niego będzie mniejsza szansa na jej uzyskanie. Tutaj wiele zależy od samej umowy oraz od rozsądnej umowy z firmą pożyczkową.

Ostatnimi sprawami koniecznym do przeczytania w umowie o pożyczkę dla emeryta jest jej całkowity koszt oraz konsekwencje, jakie senior poniesie za opóźnienia w spłacie. W tym miejscu należy upewnić się czy jest możliwe przesunięcie terminu płatności w trudnej życiowej sytuacji, odroczenie raty czy też za każdy dzień opóźnienia firma pobiera karne odsetki i opłaty.

Sprawdzanie rzetelności pożyczkodawcy

Na koniec warto pamiętać o tym, żeby dobrze sprawdzić rzetelność sprzedawcy, który oferuje emerytowi pożyczkę lub firmy internetowej umożliwiającej zaciągnięcie takiego zobowiązania przez internet. Piękna reklama, gładkie słówka i profesjonalny wygląd strony www wcale nie muszą świadczyć o uczciwości firmy.

Bardzo często wręcz są zasłoną dymną, za którą kryją się wysokie kary za brak terminowej spłaty, paskarskie oprocentowanie czy brak jakiegokolwiek doświadczenia w obsłudze klienta. Tu dobrym pomysłem będzie sprawdzenie opinii innych klientów o tej firmie. Zwykle ludzie niezadowoleni lub czujący, że ich oszukano piszą o tym w internecie, dlatego zanim emeryt zdecyduje się na pożyczkę warto, żeby takich opinii poszukał.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *