Emerytura w Bitcoinach? Europejski system emerytalny

Gwiazdowski Robert, prawnik oraz ekonomista z zamiłowania oraz niedoszły polityk, się cieszy sporą popularnością w gronie dużych fanów kryptowalut. Obecnie ponownie skrytykował nasz system emerytalny. Może jego nowy post sprowokuj większą liczbę osób do oszczędzania samodzielnego na swoją emeryturę oraz nie liczenie na ZUS? Czy zatem emerytura w Bitcoinach jest dobrym pomysłem?

Emerytura w Bitcoinach

Idee emerytury właśnie w Bitcoinach wprowadza w życie twórca bloga Bitfilar

Jak jest z emeryturą przyszłą w Polsce, chyba każdy doskonale wie. Niewielkie są szanse na coś sensownego, co by pozwoliło spędzić godnie starość. Szczególnie, gdy prowadziliśmy działalność gospodarczą. Gdy poszukuje się alternatywy to najczęściej trafiamy na różnego rodzaju rozwiązania. Fundusze inwestycyjne, trzeci filar, czwarty filar, IKE czy inne finansowe instrumenty, na których głównie zarabiają zarządzający.

A może by tak bankowa lokata? Niestety 3% w skali roku jest dosyć śmieszne.Bardzo ciekawie wyglądają tutaj kryptowaluty. Z pewnością słyszeliśmy o Bitcoinie. Śmiało można powiedzieć o kryptowalutach, że działają niczym pieniądze w wersji nowoczesnej. Mają oczywiście swoją wartość. Do tego można je przechowywać oraz przesyłać bezpiecznie. Co więcej są także anonimowe. Do tego są jeszcze na etapie początkowym rozwoju.

Twórca idei mówi, że nie odkłada nigdy kwoty sztywnej. Wybrał dokładnie cztery kryptowaluty i im nadał wartości procentowe, które oznaczają występowanie ich w koszyku. Prawie połowę funduszy oszczędzanych inwestuje w BTC, kolejne 30% w LTC, 15% w DASH, a 10% w DOGE. Patrząc na sam rozwój rynku, widzimy, że brakuje ETH, czy też innych kryptowalut młodszych. Jest to jednak decyzja indywidualna oszczędzającego.

Zgodnie ze wszelkimi wyliczeniami, bloger już odłożył 10 320 złotych.

Może zatem emerytura w Bitcoinach takim szalonym pomysłem nie jest? Gdy się zdecydujemy na taki krok, to musimy pamiętać o przechowywaniu bezpiecznym kryptowaluty, aby ktoś naszych wszystkich oszczędności nie ukradł.

Lider – Polski Fair Play wypowiedział się o kryptowalutach

Przy okazji jak najbardziej warto przypomnieć o projekcie politycznym całkowicie nieudanym Roberta Gwiazdowskiego. Polska Fair Play miała zostać nową liberalną oraz także wolnorynkową partą na naszej scenie. Z kretesem niestety przepadła już na samym etapie wyborów do Parlamentu Europejskiego, które miały miejsce w maju w 2019 roku. Osoby, które zaangażowane były w projekt, nie udało się zarejestrować we wszystkich okręgach wyborczych list kandydatów. Skazywało to od razy Polskę Fair Play na sporą klęskę. Efekt w związku z tym nie był zaskoczeniem.

Żaden z kandydatów europosłem nie został. Co więcej sam komitet wyborczy w wyborach uzyskach wynik na miarę statystycznego błędu.  Przy okazji jednak samej kampanii wyborczej udało się poprosić o komentarz w sprawie kryptowalut Gwiazdowskiego. Otrzymaliśmy bardzo obszerną odpowiedź, która pokazuje, że waluty cyfrowe się świetnie wpisują w liberalną ekonomiczną myśl.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *