Emerytury stażowe od kiedy? Projekt, Wniosek 2020

Nie tak dawno temu w ramach prowadzenia kampanii wyborczej Andrzej Duda wypowiadał się na temat wprowadzenia systemu emerytur stażowych. System miałby polegać na zupełnie innym przydzielaniu emerytury. Miałaby ona zależeć nie od wieku osoby, która pragnęłaby przejścia na emeryturę, a od całkowitego stażu pracy. System byłby zatem czymś zupełnie nowym w państwie polskim. Nigdy nie staliśmy przed obliczem systemu emerytalnego, który nie byłby regulowany ze względu na wiek. Według pomysłu obywatele z odpowiednio wysokim stażem pracy mogliby otrzymać wcześniejsze emerytury. Zatem czy jest to dobry pomysł, który byłby godny wprowadzenia? Czy według grona obywateli emerytury stażowe powinny zostać uchwalone?

Postulat prezydenta Polski Andrzeja Dudy – czyli, co więcej, wiemy na temat emerytur stażowych?

Pomysł związany z systemem omawianych emerytur stażowych zrodził się na łamach tegorocznych wyborów prezydenckich, w których zwyciężył Andrzej Duda. Był to jeden z jego obecnych postulatów, które po wygraniu wyborów miałby wprowadzić w przyszłości. Okazuje się jednak, że nie tylko Andrzej Duda wystąpił z tym pomysłem w trakcie swojej kampanii wyborczej. Kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski również postulował za tym, aby system emerytalny został zmieniony. Głównym punktem tego postulatu było obniżenie wieku emerytalnego. Wiemy zatem, że sama idea obniżenia wieku emerytalnego była popierana w trakcie wyborów przez obie strony bez względu na odskocznie w postaci reszty postulatów. Wiele osób uważa, że nic w tym dziwnego. Spotykamy się z ogromną aprobatą w tej sprawie. Ludzie uważają, że wiek emerytalny faktycznie jest zbyt duży.

Emerytury stażowe od kiedy ? Jeszcze w 2020?

Postulat ten zatem nie jest niczym dziwnym w aktualnej sytuacji, jednakże sytuacja nieco się komplikuje z uwagi na to, że emerytura stażowa przewiduje przejście na emeryturę nawet przed 60 rokiem życia. Jedynym wymogiem w tym przypadku byłoby uwierzytelnienie odbycia odpowiednio długiego stażu pracy. Cały system miałby się opierać na łamach swego rodzaju benefitu, którym jest przejście na wcześniejszą emeryturę dla osób, które odpowiednio wcześnie rozpoczęły swoją karierę zawodową. Rozporządzenie wydaje się niezwykle korzystnym rozwiązanie w przypadku osób, które pracują fizycznie. Pracownicy fizyczni są bowiem narażeni na trwałe uszkodzenia ciała, które mogą wystąpić nawet przed 50 rokiem życia, co zmusza ich do utrzymywania się z renty.

Aktualnie w naszym kraju wiek emerytalny opiera się na obligatoryjnym systemie, który przewiduje przejście na emeryturę w przypadku kobiet w wieku 60 lat i w wieku 65 lat w przypadku mężczyzn. Według dzisiejszych statystyk wiemy, że w Polsce ponad 300 tysięcy obywateli żyje z emerytury niższej niż minimalna krajowa wartość emerytury. Kwota ta przewiduje zatem mniej niż 1200 zł brutto.

Czy emerytury stażowe mogłyby pomóc polakom?

Warto przypomnieć o tym, że emerytura w naszym kraju przewiduje tym wyższą kwotę świadczenia, im dłużej dany płatnik będzie pracował. Różnica wynosi dokładnie 10% na każdy dodatkowy rok pracy w trakcie zobowiązania ubezpieczeniowego. Okazuje się jednak, że Polacy mimo wszystko bardzo chętnie przechodzą na emeryturę bezpośrednio po przekroczeniu wieku emerytalnego. Świadczenie uzyskane w tym momencie zależy wówczas od wysokości opłacanych wcześniej składek. Czy możemy zatem uznać, że ustalenie przez rząd niższego minimalnego wieku emerytalnego pomoże polakom w obecnej sytuacji finansowej? W jaki sposób może to pomóc obywatelom?

Emerytury stażowe Wniosek i ZUS

Porównując próg emerytalny innych państw europejskich, szybko zauważymy, że Polska ma jeden z najniższych progów. W większości państw wiek emerytalny wynosi 67 lat bez względu na płeć płatnika i ilość przepracowanych lat. Dodatkowo eksperci przypominają, że coroczny deficyt ZUS-u możemy uwzględnić na ponad 40 miliardów zadłużenia. Liczba zwolenników wcześniejszej emerytury jest coraz większa. Należy jednak zadać pytanie, czy system ten nie pogłębiłby aktualnego dołka finansowego.

 

Show More

11 komentarzy

 • Franio
  Franio

  Oskładkować mundurowych sędziów nauczycieli nasze składki emerytalne idą na nich co dwudziestynie dożyje do 82 roku my po 43 latach mamy 2200 emerytury tyle co policjant ma po 15 latach

  Odpowiedz
  • StaraBaba
   StaraBaba

   Mam sąsiada emeryta policyjnego. Posiedział za biurkiem w komisariacie wymagane do emerytury lata, a jego żona była pielęgniarką w zakładzie karnym. Obydwoje jeszcze młodzi ludzie, od kilku lat są na emeryturach. Właśnie wzięli się za robienie dzieci dla 500 plus. Patrząc na to rzygać mi się chce. Ja mam 58 lat i 37 stażu. Codziennie rano odruch wymiotny wstając do pracy.

   Odpowiedz
   • BabaJadzia
    BabaJadzia

    staż 39, wiek 58, te same objawy codziennie rano 🙂
    Pozdrawiam !

    Odpowiedz
 • StaraBaba
  StaraBaba

  Jak długo się to jeszcze będzie Ciągnąć,? Jak długo będzie się nas okłamywać, że za rok dłuższej pracy będzie o wiele więcej emerytury!!!! Mój mąż przepracował o rok dłużej niż musiał i zyskał aż 27 złotych,!!! I to przy niezłych zarobkach. Ja po tylu latach pracy chcę mieć wybór! A może mi wystarczy ta „głodowa”, bo mój chłop ma dużą emeryturę. Chcę sama zadecydować, czy już odpocząć czy tyrać do zgonu na stanowisku pracy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!¡!!!!!!!!

  Odpowiedz
 • JANNN
  JANNN

  Żyjemy w wolnej POLSCE tak twierdzi PIS to dlaczego nie możemy sami decydować o przejściu na emeryturę bo po przepracowaniu 45 lat spokojnie mógłbym odejść na odpoczynek. Ale u nas tylko nieliczne grupy mają swoje przywileje a my na nich musimy pracować ,bo przecież młodzik mający 40 lat życia musi odpoczywać a robol na niego harować. BRAWO PIS BYLE TAK DALEJ.

  Odpowiedz
 • Edward

  Jak nie będzie emerytur stażowych to PIS skończy jak Samoobrona….

  Odpowiedz
 • WAŁĘKA ANDRZEJ

  PIS PRZEGRA NASTĘPNE WYBORY ,JAK NIE WPROWADZI W TYM ROKU EMERYTUR STAŻOWYCH.MAJĄ TO JAK W BANKU.

  Odpowiedz
 • Chory
  Chory

  Mam podleczonego raka i ok.1miliona kapitału w Zusie zgromadzone przez 41lat pracy w nadgodzinach na budowach elektrowni i hut.Jeszcze każą mi 6 lat harować wiadomo po co -abym nie dożył.W Polsce pond30tyś jest ciężko chorych co rok i ZUZ przejmuje ich składki po ich śmierci,jakim prawem-złodziejskiej biurokracji

  Odpowiedz
 • Polak
  Polak

  No może wreszcie coś dla pracujących, bo to my utrzymujemy ten kraj, te wszystkie programy.
  Oczywiście jestem za opieką państwa ale nie tylko dla ludzi którzy nie pracują, a to byłaby mobilizacja do pracy na umowę. Zwykła swoista walka z szarą strefą. TYLKO EMERYTURY STAŻOWE i wtedy każdy idzie do roboty !!!
  Nie byłoby etatowych bezrobotnych, co to z ich wykształceniem nie ma pracy 🙂

  Odpowiedz
 • Marko
  Marko

  Mam 38 lat stażu na jednym pełnym etacie oraz 20 lat stażu na drugim pełnym etacie razem 58 lat stażu pracy, wiek 58 lat czyli jak tylko się urodziłem zacząłem pracować i opłacać składki to nie są żarty to są fakty. Czekam na emeryturę staż ową jak na zbawienie aby przestać tak pracować i iść do jednej konkretnej pracy.

  Odpowiedz
 • niepartyjny42plus stażu
  niepartyjny42plus stażu

  emerytury stażowe to najsprawiedliwsza rzecz a nie kombinacje z mundurowymi ,górnikami i wmawianie ,że 25 lat stażowego i 65 lat to dobrze a np 62 lata i 43 lata składkowe to bardzo źle???dziwne bo sąsiad ten od 25 stażu mój rocznik resztę przesiedział na saksach , albo pod stołem od prywaciarza – ładna mi sprawiedliwość Panie Prezesie Kaczyński nie powiem….

  Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *