Flipping nieruchomości – jak inwestować w mieszkania krok po kroku?

Rynek nieruchomości przyciąga nieustannie inwestorów z całego świata. Jego popularność stale rośnie. W związku z tym osoby w nim lokujące kapitał zwracają uwagę jedynie na jego zalety. Nie dostrzegamy ryzyka. Nieruchomości, podobnie jak każde inne inwestycyjne aktywa, nie są ryzyka jednak pozbawione.

Okazuje się, że nieruchomości nie zawsze muszą generować dochód. Ich cena jest bardzo zmienna w czasie oraz podlega różnego rodzaju wahaniom. Mogą mieć wady zarówno prawne jak i także fizyczne. Funkcjonują dodatkowo w otoczeniu pranym oraz podatkowym stale zmieniającym się. Pomimo swoich wysokich czynników ryzyka rynek nieruchomości swoje uroku nie traci. Co więcej kwoty w niego inwestowane biją każdego roku kolejne rekordy.

Wiele sposobów na inwestycję w nieruchomości

Inwestować można nie tylko poprzez nabywanie fizyczne aktywa w postaci mieszkania na wynajem, ale również za pośrednictwem kapitałowego rynku, na przykład lokując środki w obligacjach oraz akcjach deweloperów. W Polsce w dalszym ciągu króluje nabywanie bezpośrednie lokali, szczególnie w celu ich wynajmu czy też odsprzedania droższego.

Na naszym rodzimym rynku powstaje coraz więcej firm, które się zajmują lokowaniem bezpośrednim kapitały na rynku nieruchomości. W zamian najczęściej za część zysku inwestorom oferują swoje produkty oraz usługi. Jednak przed rozpoczęciem współpracy przyjrzeć należy się dokładnie modelowi oraz potencjalnemu partnerowi biznesowemu w danej inwestycji. W jaki sposób on zarabia oraz czy pieniądze mu powierzone oby na pewno będą bezpieczne?

Powinniśmy rozpocząć od poznania całego inwestycyjnego procesu, który obowiązuje na rynku mieszkalnych nieruchomości. Jest to bowiem dużo więcej, a niżeli zakup, remont oraz następnie sprzedać mieszkania. Wydawać by się mogło, że wystarczą 3 szybkie kroki i łatwy zysk. Jednak rzeczywistość jest całkiem inna.

Trzeba zacząć paradoksalnie od kroku ostatniego. Doświadczony inwestor jeszcze przed zakupem nieruchomości dokładnie określa jej przeznaczenie. Analizuje w głowie różne projekty dla danej nieruchomości, a wszelkie decyzje podejmuje na podstawie informacji szczegółowych na jej temat. Chodzi tutaj głównie o metraż, okolicę oraz rozmieszczenie.

Jak poprawnie sprzedać mieszkanie?

Samodzielna sprzedaż mieszkania może nie być wcale taka prosta, jak się wydaje inwestorowi. Pierwszym sporym problemem jest ustalenie ceny. Inwestor naturalnie dąży do maksymalizacji zysku z danego przedsięwzięcia. Bez doświadczenia oraz wiedzy cena, której oczekuje może nie być do zaakceptowania przed drugą stronę. Rodzi to spore ryzyko. Mieszkanie w takiej sytuacji może nie zostać w ogóle sprzedane, albo też nie po takiej cenie, jaką określił inwestor.

Kosztem takiego działania dodatkowo jest również czas stracony na szukanie nabywcy. Pieniądze zamiast pracować na następnym projekcie, są zamrożone.

Natomiast firmy doświadczone nie będą miały żadnego problemu ze sprzedażą mieszkań. Rozpoczynają one poszukiwania od osób chętnych do zakupu nieruchomości, już na etapie jej kupna oraz ustalania przeznaczenia. Dzięki swojej rozległej sieci kontaktów oraz współpracy z pośrednikami nie muszą w ogóle wystawiać ogłoszeń sprzedaży. Jest tak, ponieważ mieszkania już trafiają bezpośrednio do zainteresowanych osób.

Inwestowanie w mieszkania – krok po kroku

Nie da się ukryć, że proces inwestowania w nieruchomości jest bardzo czasochłonny. Inwestor, który poszukuje okazji na rynku skorzystać może z firmy, która zajmuje się zawodowym inwestowaniem w nieruchomości. W zamian za powierzenie firmie kapitały zwolniony zostanie z całego procesu, który wygląda następująco:

  1. Wyznaczenie odpowiedzialnej osoby za koordynację procesu
  2. Szukanie inwestycyjnej okazji na rynku mieszkań oraz wybór nieruchomości
  3. Ustalenie konkretnego przeznaczenia mieszkania
  4. Ustalenie ceny kupna, sprzedaży jak i także kosztów remontowych oraz opłat administracyjnych,
  5. Przygotowanie przez architekta projektu
  6. Prowadzenie remontowych prac
  7. Home staging
  8. Sprzedaż nieruchomości.
Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *