Fotowoltaika tydzień kończy na plusie pomimo korekty na GPW

Rajdu na fotowoltaicznych spółkach się zdaje nie przerywać nawet spora korekta jednodniowa na GPW oraz NewConnect. Zeszły miesiąc się okazał idealny dla inwestorów, którzy się zdecydowali zainwestować w spółki właśnie z fotowoltaicznej branży, bo aż trzy wykręciły stopy zwroty miesięczne powyżej 140 procent.

– Liderami wzrostów w miesiącu lipcu byli: Photon Energy, Grodno oraz ML System.

– Moc łączna zainstalowana w Polsce w fotowoltaice według danych PSE już przekroczyła 2 GW.

– Oznacza to nic innego jak to, że prognozy programów rządowych sprzed kilku lat już są dawno przekroczone, a przewidywana z miesiąca listopada 2019 roku przebite zostaną już w kolejnym miesiącu.

Fotowoltaika na GPW w lipcu kontynuuje wzrosty

W tygodniu tym na parkiecie warszawskim do czynienia mieliśmy ze znaczną korektą. W czwartek sWIG80 notowania zakończył o 5,40 procenta. Z kolei NCIndex poszedł w dół o 15 procent, po naprawdę niesamowitym wzroście przekraczającym ponad sto procent w ostatnich pięciu miesiącach.

Spoglądając na to jak sobie fotowoltaika radziła na warszawskim parkiecie w ostatnim miesiącu, na myśl tylko przychodzi jedna odpowiedź – świetnie. Inwestycja miesięczna w akcje ML System, Grodna oraz Photon Energy przyniosłaby stopę zwrotu powyżej stu czterdziestu procent. Gorzej, ale naprawdę dobrze wypadł 01Cyberaton oraz Columbus. Z kolei Novavis „jedynie” wzrósł o 23 procent.

Grodno w lipcu w górę o 170 procent

Szczególnie spory rajd zaliczył kurs akcji – Grodno SA, który wystrzelił w górę w ciągu lipca aż o prawie sto siedemdziesiąt procent.

Jednym z powodów takowej zwyżki, była publikacja szacunkowych wstępnych wyników finansowych za drugi kwartał 2020 roku. Kurs akcji spółki przez półtorej tygodnia cechował się dosyć sporą zmiennością, a z  kolei notowania były zawieszane kilkukrotnie przez przekraczanie zarówno wideł górnych, jak i także dolnych.

Chociaż fotowoltaika jedynie jest jednym z segmentów, w których działa Grodno, to spółka uzasadnia sam wzrost zysku netto czterdzieści jeden procent właśnie popytem zwiększonym na artykuły z tejże branży.

Fotowoltaiczna branża przekracza wszelkie prognozy rozwoju

Według danych z PSE (Polskiej Sieci Elektroenergetycznych), moc łącza zainstalowana fotowoltaiki w KSE (Krajowym Systemie Elektroenergetycznym) wniosła dokładnie 2108,9 MW oraz wzrosła o ponad siedem procent względem miesiąca poprzedniego. Oznacza to nic innego jak to, że Polska już przekroczyła barierę 2 GW mocy zainstalowanej w fotowoltaicznych źródłach, a fotowoltaiczna branża w Polsce w żaden sposób nie zatrzymała dynamicznego rozwoju z uwagi na pandemię koronawirusa.

Dla przypomnienia, same szacunki dotyczące mocy, którą Polska miała posiadać pod koniec roku 2020, według projektu o nazwie „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku” dokładnie z listopada 2019 roku to 2,2 MW. Wartość ta zostanie zapewne przekroczona już w kolejnym miesiącu. Wszystko się na to zapowiada.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *