Grupa INC, będąca ekspertem w dziedzinie finansowania innowacyjnych spółek w ostatnim czasie sfinalizowała prywatną emisję akcji firmy GenXone. Prywatna emisja owych akcji pozwoliła na pozyskanie przez firmę 4,14 mln złotych. Warto wspomnieć, że Medcamp jest akcjonariuszem firmy GenXone, której główny obszar działalności obecnie to zaawansowane badania nad SARS-CoV-2.
Kiedy debiut na giełdzie?
GenXone to firma zajmująca się genetyką molekularną. Specjalizują się oni w tak zwanemu sekwencjonowaniu NGS. Firma jest jednym z pierwszych na świecie laboratoriów, które wykorzystują tę zaawansowaną technologię sekwencjonowania nanoporowego. Firma w porozumieniu z partnerem biznesowym Diagnostyka Sp. z o.o. rozpoczęła prace nad wnikliwym rozpoznaniem SARS-CoV-2, popularnie zwanym Koronawirusem.
Zaangażowanie spółki w pracę nad wirusem sprawiało, że Ministerstwo Zdrowia wisiało laboratorium GenXone na listę laborantów wykonujących badania w obszarze epidemii, co pozwala jej na otrzymywanie publicznych środków służby zdrowia finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dużym krokiem naprzód było przygotowanie przez firmę projektu polegającego na wysekwencjonowaniu genomów Covid19, które zostały pozyskane od pacjentów zarażonych wirusem.
Dzięki tym badaniom, w realny sposób możemy przybliżyć się do zminimalizowania szerzenia się epidemii, a w długim okresie do opracowania skutecznej szczepionki na wirusa.
Firma w dynamicznym tempie rozwija się, czego dowodzi zapowiedź debiutu na rynku NewConnect już w połowie tego roku. Warto przypomnieć, że Medcamp jest jednym z największych akcjonariuszy tej spółki, a przygotowuje ona fundusz biotechnologiczny. Grupa INC natomiast posiada akcje w stopniu mniejszościowym w obu wymienionych podmiotach.
Na co zostaną przeznaczone pozyskane środki finansowe?
Środki, które zostały pozyskane w ramach prywatnej emisji zrealizowanej przez Grupę INC, zostaną w całości przeznaczone na rozwój firmy. Firma nie zamyka swoich badań jedynie na opracowywanie skutecznych strategii zatrzymania wirusa.
W planach GenXone jest również wprowadzenie projektu Nanobiome, czyli wykonanie zaawansowanych badań w obszarze ludzkiej mikrobioty jelitowej. Zgodnie z założeniami zarządu spółki, ten projekt ma ujrzeć światło dzienne jeszcze w tym roku, co może niejako prowadzić do dużego przełomu w tych badaniach. Zgodnie z informacjami, emisja akcji spółki GenXone spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Złożonych zostało 53 podpisów, z czego 7 dotyczy podmiotów prawnych a reszta, czyli 46 to osoby fizyczne.
Pomimo bardzo konkretnych i dalekosiężnych planów, jakie firma ma w związku z szeregiem nowych badań, obecnie większość sił oraz środków jest przeznaczonych na walkę z ciągle rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa.
Coraz więcej spółek z dziedziny genetyki decyduje się na chwilowe zaprzestanie swoich badań w celu wsparcie badań nad wypracowaniem rozwiązań przeciw SARS-CoV-2. Fakt, iż Ministerstwo Zdrowia ma możliwość ciągłego dopisywania podmiotów na listę laboratoriów obwodowych sprawia, iż środki na badania mogą być pozyskane z budżetu Państwa.