U chorego z województwa małopolskiego zidentyfikowano szczep koronawirusa z Wielkiej Brytanii. Badanie przeprowadzało laboratorium genXone o swoim odkryciu informując na Twitterze. W rozmowie z PAP wynik badania oficjalnie potwierdzili w czwartek pracownicy firmy.
Brytyjska mutacja
Biuro Laboratorium genXone przekazało PAP, że brytyjską mutację koronawirusa wykryto w jednej ze 100 próbek z całego kraju, które dotarły do laboratorium od spółki Diagnostyka. Próbka z brytyjską odmianą koronawirusa SARS-CoV-2 należy do pacjenta z Małopolski.
Dziennikarze PAP dowiedzieli się również w laboratorium, że podana wcześniej informacja o wynikach przez Onet jest prawdziwa, ale że w posiadaniu laboratorium jest jedynie materiał genetyczny, bez wiedzy o pacjencie.
Wyniki badania o obecności w Polsce brytyjskiej mutacji koronawirusa została już zgłoszona do międzynarodowego systemu raportowania sekwencji wirusa (GISAID). Tej informacji udzielił w czwartek PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Badania nad nową odmianą
Rzecznik Wojciech Andruszkiewicz poinformował, że już od przyszłego tygodnia rozpoczną się ogólnopolskie badania pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia. Mają one określić skalę brytyjskiej mutacji w odniesieniu do obecności w Polsce, a także oszacować możliwe konsekwencje zdrowotne. Natomiast samo Laboratorium genXone prowadzi już w swoim dziale badawczo-rozwojowym projekt sekwencjonowania koronawirusa. W badaniach podejmowana jest próba poznania zmienności, czyli mutacji koronawirusa.
GenXone jest komercyjną spółką o zasięgu międzynarodowym z siedzibą w Złotnikach w województwie wielkopolskim.
Nową odmianę (B.1.1.7) zidentyfikowano w grudniu 2020 roku w Anglii i niektórzy naukowcy uznają ją za dwukrotnie bardziej zaraźliwą od odmiany obecnie dominującej. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), przewiduje w związku z tym dość czarny scenariusz. Według CDC do końca marca nową mutacją będzie zarażonych połowa wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem na terenie Stanów Zjednoczonych.
Na stronie internetowej GISAID udostępnione są wyniki analiz sekwencjonowania koronawirusa.