Google Pay – Jak używać usługi w Polsce?

Google Pay jest systemem płatności mobilnych, które są opracowane przez firmę Google. Usługa jest oparta o aplikację o identycznej nazwie, w której dodać można zarówno karty lojalnościowe oraz płatnicze. Stąd właśnie podobieństwo do portfela cyfrowego. Google Pay działa w oparciu o taką technologię jak HCE oraz służy do płatności telefonem zbliżeniowo tak, jak tradycyjną debetową kartą czy też kartą kredytową.

Jak skorzystać z tej usługi?

Techniczne wymagania aplikacji Google Pay specjalnie nie są wygórowane. Posiadać wystarczy telefon z systemem Android oraz modułem NFC. Poza tym powinniśmy być klientem jednym z banków, który u siebie wdrożył płatności mobilne od Google.

Następny krok to posiadanie Konta Google. Jest ono wymagane do poprawnego działania telefonu z Androidem oraz umożliwia pobranie aplikacji Google Pay.

Warto pamiętać również o ustawieniu Google Pay jako sposobu domyślnego do płatności telefonem. Na etapie instalacji można od razu to zrobić. Później wejść powinniśmy w ustawienia NFC na smartfonie oraz wybrać portfel Google Pay do zbliżeniowych transakcji telefonem

Dodawanie karty płatniczej

Do działania prawidłowego usługi wykonać jeszcze musimy jeden konfiguracyjny krok, czy podpiąć płatniczą kartę. Wystarczy, że podamy jej dane, pamiętając przy tym o sprawdzeniu wszelkich informacji, które są umieszczone na karcie. W modelach telefonów nowszych, zamiast przepisywania ręcznego numeru karty, zrobić można zdjęcie, później wystarczy jedynie wpisać jej datę ważności oraz kod CVC/CVV.

Proces płatności

A jak sam problem płatności przez Google Pay wygląda? Jest to naszym zdaniem bardzo proste. Nie musimy uruchamiać nawet aplikacji. Wystarczy wybudzić telefon oraz zbliżyć do terminala znajdującego się w sklepie. Przy transakcjach powyżej pięćdziesięciu złotych dodatkowo należy wpisać PIN swojej karty, którą płacimy, bezpośrednio na klawiaturze terminala. Jeśli płatność przebiegła w pełni pomyślnie, to na ekranie smartfona wyświetlić się powinno jej potwierdzenie (ikonka zielona).

W jakich bankach zapłacimy przez Google Pay?

Google Pay w Polsce pojawił się 2016 roku jesienią. Usługa obecnie jest dostępna w ofercie takich banków jak:

  • Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
  • Bank Pocztowy,
  • Alior Bank,
  • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
  • Citi Handlowy,
  • BNP Paribas,
  • Getin Bank,
  • Credit Agricole,
  • Grupa SGB,
  • Grupa BPS,
  • Krakowski Bank Spółdzielczy,
  • ING Bank Śląski,
  • Nest Bank,
  • mBank,
  • Plus Bank,
  • T-Mobile Usługi Bankowe,
  • Santander Bank Polska,
  • Podkarpacki Bank Spółdzielczy,
  • Plus Bank.

Google Pay pośrednio jest także dostępne w Banku Millennium. Pośrednio, ponieważ to tylko dotyczy klientów dawnego EuroBanku, który od 2019 roku 11 listopada jest częścią banku Millennium. Kart kredytowe Eurobanku do portfela Google dodane przed tą datą funkcjonują dalej oraz można płacić nimi za pomocą telefonu.

Bezpieczeństwo

Część z nas się pewnie zastanawia, czy oby na pewno płatności Google Pay są w pełni bezpieczne. Jest to jak najbardziej uzasadnione pytanie. Bezpieczeństwo w przypadku transakcji jest absolutnie kluczową kwestią. Twórcy usługi o nie zadbali poprzez tak zwaną tokenizację. Po dodatku karty numer zostaje zastąpiony przez ciąg wirtualnych cyfr. Podczas płatności sprzedawca otrzymuje wygenerowany oraz unikatowy token, który naszą kartę reprezentuje jak i także kryptogram jednorazowy, który działa niczym hasło. Oba te elementy konieczne są do przeprowadzenia poprawnego transakcji.

Wymogiem bezpieczeństwa podczas samej konfiguracji Google Pay jest także ustawiona blokada ekranu telefonu. Jeśli mamy smartfon to nie jest chroniony w ten sposób przed użyciem niepowołanym, nie będziemy korzystać mogli z usług. Warto pamiętać zatem o tym kroku podczas procesu instalacji aplikacji.

HCE a portfel Google Pay

Jak już wspominaliśmy, Google Pay jest oparty o technologię HCE. Co ciekawe jednak jest także konkurencją dla tychże płatności. Różnicą podstawową między nimi jest sama konieczność posiadania fizycznie wydanej płatniczej kary w przypadku samej usługi Google. Jeśli na co dzień korzystamy z typowych płatności HCE, to bank nam wyda dodatkową kartę debetową wirtualną lub kartę kredytową. Nie musimy zamawiać plastiku tradycyjnego.

Płatności Google Pay od HCE tradycyjnego różnią się także same techniczne wymagania. W przypadku pierwszym zainstalować musimy dedykowaną aplikację, a w drugim pobrać ze sklepu z aplikacjami oprogramowanie do banku swojego.

O czym powinniśmy pamiętać?

Każdy powinien mieć świadomość, że korzystanie z Google Pay jest całkowicie bezpłatne. Jednak warto pamiętać, że bank cały czas pobierać może opłaty za kartę debetową, którą do tej usługi podłączyliśmy. To, że nasza karta używana jest w telefonie jako numer wirtualny, wcale nie oznacza, że nie ponosimy kompletnie żadnych kosztów za jej używanie.

Jeśli posiadamy w aplikacji kilka kart, to uważajmy, którą sobie ustawiliśmy jako domyślną. Może się okazać, że w sytuacji konkretnej chcieliśmy użyć innej karty i w efekcie obciążono nam kartę, na której mieliśmy zbyt mało środków.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że karta płatnicza w telefonie jest modnym oraz popularnym sposobem płatności w sieci jak i także w sklepach. W naszym kraju Google Pay dostępny jest już w osiemnastu bankach oraz siedmiu innych instytucjach, które go aktywnie promują, a kolejne rozważają samo wdrożenie usługi.

Płacenie przez Google Pay przebiega niesamowicie bezpiecznie oraz prosta. Wystarcz, że dodamy w aplikacji swoją płatniczą kartę, uruchomić moduł NFC w telefonie, a później tylko zbliżyć urządzenie w sklepie do terminala. Nie wolno nam w żadnym wypadku zapominać przy tym o samym bezpieczeństwie telefonu. Blokada ekrany jest minimum wymagane przez Google, jednak mechanizm ten nie jest kompletnie pozbawiony wad. Warto cały czas o tym pamiętać, aby wyłączyć NFC, w momencie gdy nie korzystamy ze zbliżeniowych płatności telefonem.

Nie powinniśmy zatem się obawiać o tę sferę. Postępując odpowiednio, mamy zagwarantowane bezpieczeństwo. Warto korzystać z takich nowinek technologicznych. Wszystko staje się łatwiejsze.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *