Gra w spadki czyli jak zarobić pieniądze na spadkach giełdowych?

Bill Ackman przejdzie do historii jako człowiek, który zarobił na „spadkach na giełdzie” podczas paniki wywołanej przez Corvid- 19. A to wszystko dzięki skorzystaniu z maksymy: „bądź chciwy, gdy inni się boją, bój się gdy inni są chciwi”. Kim jest Bill Ackman? Jak można zarabiać na spadkach giełdowych? Dlaczego warto kupować na spadkach giełdowych?

Bill Ackman człowiek przechodzący do historii

Bill Ackam jest menadżerem hedgingowego, a od paru dni jest na ustach wielu osób, jako jeden z niewielu, który zarobił mnóstwo pieniędzy na spadkach giełdowych. Tak samo jak Ackman postąpili Ci, którzy mówili o możliwości tąpnięcia rynku finansowym w pierwszym kwartale 2020 roku. Wydaje się, iż Bill Ackam zarobił najwięcej pośród wszystkich, którzy skorzystali z tąpnięcia na rynku- zarabiając aż 2,6 mld USD(!).

Jak zarabiać na spadkach giełdowych?

Każda osoba, która chce zarobić na spadkach giełdowych musi wykorzystać tzw. krótką sprzedaż. Mówiąc językiem graczy giełdowych: „sprzedajesz coś czego nie masz czyli grasz na krótko”- może brzmi to skomplikowanie, jednak jest bardzo proste.

Sposób działania jest prosty czyli pożyczasz od kogoś np.:  akcje, które w chwili pożyczki są warte 1000 USD, pożyczone akcje sprzedajesz po cenie które są warte. Masz dług w postaci np.: akcji, które musisz oddać – czyli  tyle ile akcji pożyczyłeś, tyle musisz zwrócić z powrotem  czyli odkupić z rynku (np.: pożyczyłeś 1 akcje, to musisz odkupić z rynku i oddać). Gdy kurs akcji spadnie np.: na 700 USD wówczas spekulant/inwestor okupuje te akcje z rynku i oddaje tej osobie od której pożyczył. Różnica pomiędzy sprzedażą akcji, a ich odkupieniem wynosi 300 USD i jest to czysty zysk spekulanta/inwestora (!).

Jednak jak zarobić na spadkach ? Od kogo pożyczyć akcje? Można skorzystać z platformy brokerskiej wystrczy nacisnąć KUP lub SPRZEDAJ. Jeśli chcesz zarabiać na spekulacji spadków akcji nie musisz od nikogo pożyczać- broker zrobi to za Ciebie. Jednak musisz pamiętać, aby dobrze obstawić akcje, tylko wtedy zyskasz (!).

Dlaczego warto inwestować w spadki w określonych sytuacjach?

Osoby, które zarabiają na spadkach np.: akcji korzystając z ich krótkiej sprzedaży. Spadek aktywności gospodarczej w czasie Corvid-19 przełożył się na spadek wyceny akcji, dzięki temu osoby spekulujące mogą sporo zarobić „grając krótko” na akcjach.

Przykładem może być szalejąca pandemia Corvid-19, która spowodowała zamknięcie w domach większości obywateli nie tylko w USA, lecz na całym świecie. Firma Starbucks należy do grupy firm których akcje spadły podaczas pandemii- bardzo ograniczona konsumpcja kawy w ostatnich tygodniach przełożyła się nie tylko na utratę zaplanowanych zysków, lecz także na straty spowodowane utrzymaniem lokali i personelu. To wszystko spowodowało spadek ceny akcji spółki na giełdzie. Początkiem marca 1 akcja była warta 80USD,a końcem tylko 60 USD czyli w przypadku „krótkiej gry” zysk z 1 akcji wynosił 20 USD.

Niestety „krótka gra” jest ryzykowna- należy „odukpić” pożyczone akcje w najbardziej dogodnym momencie. Niestety historia pokazuje, że akcje dobrych spółek bardzo często szybko odrabiają straty tym samym wychodząc na nowe szczyty. Krótka gra może przynieść straty w momencie, gdy akcje zaczynają rosnąć- jednak  jest to ryzykowane zwłaszcza dla początkujących spekulantów.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *