Grupa Ailleron poprawia płynność i zwiększa zyski

Grupa Ailleron zanotowała znakomite wyniki w I półroczu 2020 roku. Przychody ze sprzedaży wyniosły 67 mln zł (+8,2 proc. rdr), zysk operacyjny wzrósł o 67 proc. do 4,45 mln zł, a zysk netto o 103 proc. do 2,88 mln zł. Znacznie poprawiła się również sytuacja płynnościowa Grupy, stan środków pieniężnych zwiększył się o ponad 300 proc. (rdr) do ok. 18,6 mln zł. Udział sprzedaży eksportowej, charakteryzującej się ponadprzeciętną rentownością, wzrósł do 50 proc.

– W segmencie FinTech i Enterprise Services sytuacja nam sprzyja. Oczywiście w momencie pojawienia się epidemii COVID część klientów czasowo wstrzymała się z decyzjami co do dalszego rozwoju lub ograniczała poziom współpracy, szczególnie w obszarze Application Services.  Od połowy maja widzimy jednak wzmożone zainteresowanie naszymi usługami, oferujemy bowiem rozwiązania dobrze wpisujące się w digitalizację procesów, które przyspieszyła pandemia.

Wielu z kontrahentów, którzy wcześniej rozważali zwiększenie inwestycji w tym obszarze, w momencie, gdy COVID uniemożliwił im dotarcie do klientów poprzez sieć oddziałów stacjonarnych, postanowiło mocniej na rozwój kanałów on-line. W efekcie obserwujemy wzrost zainteresowania naszymi usługami. Tak dobre wyniki to efekt przede wszystkim błyskawicznego przestawienia naszego zespołu na tryb pracy zdalnej. Bardzo szybko i efektywnie zaadoptowaliśmy się do nowych warunków pracy, istotnie zmniejszyliśmy koszty sprzedaży, prowadząc projekty za pomocą zdalnych metod komunikacji. Poprawiliśmy monitoring należności, co przyniosło znaczny przyrost środków pieniężnych i poprawę naszej sytuacji płynnościowej – powiedział Tomasz Król, członek zarządu Ailleron.

Największy, bo 67-proc. udział w sprzedaży miał pion Enterprise Services, osiągający najwyższą rentowność w Grupie. Odpowiada on za kompleksowe usługi budowy, rozwoju i utrzymania systemów informatycznych dla branży finansowej i medycznej, a także produkty oraz usługi dla sektora telekomunikacyjnego takie jak: usługa Ringback Tone, Poczta Głosowa 3Gen, Steering of Roaming oraz usługi utrzymania i rozwoju systemów telekomunikacyjnych operatorów komórkowych.

Pion FinTech skupiający m.in. produkty i usługi dla sektora finansowego oraz systemy wspomagające sprzedaż skomplikowanych produktów finansowych i leasingowych odpowiadał za 31 proc. sprzedaży w I półroczu 2020, a pion HotelTech, czyli produkty dla sektora hospitality za 2 proc. Sprzedaży.

Druga część roku zapowiada się pozytywnie, szczególnie IV kwartał, który w naszej branży jest najlepszy a u nas historycznie waży ok. 40 proc. Branża IT jest i będzie w najbliższym czasie beneficjentem obecnej sytuacji. Chcemy rosnąć szybciej niż rynek, dlatego sukcesywnie powiększamy nasz zespół. Wielu naszych klientów już nie zastanawia się czy realizować projekty związane z kanałami elektronicznymi, ale jak je wdrożyć najbardziej efektywnie i zabezpieczyć na wypadek tego co może się wydarzyć w przyszłości – powiedział Tomasz Król.

Grupa Ailleron

Spółka informatyczna notowana na rynku publicznym od 2011, w tym od roku 2015 na rynku głównym GPW. Specjalizuje się w dostarczaniu nowoczesnych produktów technologicznych dla największych podmiotów z branży finansowej, telekomunikacyjnej i hotelarskiej. Oferuje najwyższej jakości outsourcing usług informatycznych świadczony zarówno w kraju, jak i za granicą. Zatrudnia blisko 700 specjalistów, docierając na co dzień do ponad 300 milionów klientów w 24 krajach. Biura spółki znajdują się nie tylko w Europie, ale też w Stanach Zjednoczonych, Singapurze i Australii. W Polsce jest obecna w 4 miastach, a główna siedziba mieści się w Krakowie.

Rozwiązania Ailleron zostały wielokrotnie docenione na arenie międzynarodowej zdobywając wyróżnienia m.in. na FinovateFall w Nowym Jorku, EFMA Digital and Mobile Excellence czy European Business Awards. W kraju zaś jest laureatem takich nagród jak Hit Roku dla Instytucji Finansowych, Gazele Biznesu czy Diamenty Forbesa.

Show More

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *