Idea Bank podją decyzje o przymusowej restrukturyzacij banku. Niestety dla wielu osób wiąże się to z dużymi stratami. Idea Bank najprawdopodobniej zostanie wykupiony przez Pekao 3 stycznia 2021 roku. Nigdy wcześniej temat restrukturyzacji nie dotyczył tak dużych banków były to najczęściej małe przedsiębiorstwa czyli tak zwane banki spółdzielcze, ale nic dziwnego że BFG podjęła takie działania, ponieważ bank był w fatalnej sytuacji kapitałowej.
Problemy finansowe banku dziwnym trafem nie są związane z działaniami naszej partii i obecnej sytuacji jaką mamy w polsce, ale rozpoczęły się one w 2018 roku, a dokładnie w kwietniu, kiedy to miała miejsce afera GetBack wtedy bank miał spory udział w pechowych obligacjach.
W tym samym roku bank został wpisany na listę ostrzeżeń przez KNF. Wtedy Idea Bank poniósł straty wynoszące kilka milionów złotych. W 2019 roku KNF zatrudnił dla Idea Banku kuratora, który nadzorował sytuację finansową banku.
Plan Zdzisława
Restrukturyzacja banku jest nieunikniona, ponieważ jest ona regulowana prawnie przez unię. Twórca tego mechanizmu miał dwa główne cele: przeprowadzić kontrolowane bankructwo oraz przelać akcjonariuszom pieniądze, które pozostały na koncie szefa banku. Szef mógł być ścigany za posiadanie długów, a klienci banku mogli czuć się oszukani. Jednak plan nie tylko zamykał działalność danego banku, ale także przynosił korzyści przedsiębiorcy, ponieważ zostawał on z zerem a nie z minusem na koncie oraz pozwami sądowymi.
Istnieje coś takiego jak podział posiadanych przez bank pieniędzy na część zdrową i ta, która musi zostać zlikwidowana. Czyli długi oraz część pieniędzy, która zostanie przeniesiona w formie depozytu do nowego banku, który przejmuje bankrutujący Idea Bank. Plan nazywany planem Zdzisława pochodzi od imienia byłego prezesa Bankowego Funduszu Gospodrczego.
Idea Bank znika z giełdy
Szefostwo giełdy gdy dowiedziało się o problemach finansowych Idea Banku postanowiło nie wpływając w sposób niekorzystny posiadając na giełdzie bankrutującą działalność zakończyć współpracę z Idea Bankiem. Oznacza to że żaden inwestor nie ma prawa handlować papierami tego banku. W momencie gdy bank musiał się poddać procesowi restrukturyzacji miał do spłacenia dwie serie obligacji o wartości 56 mln zł. Natomiast w całym 2020 roku bank spłacił 15 obligacji o wartości 300 mln zł.
Na plus jest to że żaden klient korzystający z usług tego banku do dzisiaj nie będzie stratny, ponieważ bank PKO poinformował że wszystkie konta będą dalej aktywne, salda na kontach nie ulegną zmian i będą oni obsługiwani na takich zasadach na jakich są do tej pory.
Ostatnio w związku z obecną sytuacją związaną z Covid19 coraz więcej banków bankrutuje. Ma to też związek z finansami, ponieważ wiele firm nie może pozwolić sobie na pewne działania przez co zarobki pracowników są niższe, część osób ma zawieszoną spłatę kredytu lub ktoś wycofuje się z wzięcia jego, a jak wiadomo to właśnie z ich spłaty najwięcej pieniędzy zarabia bank.