Jak i gdzie kupić akcje rosyjskich spółek?

Jeśli chodzi o inwestowanie, Rosja jest niestabilnym i interesującym krajem. Chociaż Rosja jest jednym z największych na świecie producentów zasobów naturalnych, jest także regionalną i globalną potęgą. W wyniku tej dwoistości inwestowanie w rosyjskie akcje może być opłacalne, ale także ryzykowne. Najlepiej zacząć od New Russia Fund, który inwestuje w rosyjskie spółki przyjazne inwestorom amerykańskim. Dla tych, którzy chcą inwestować w więcej rosyjskich firm, najlepszym sposobem jest zakup akcji Gazpromu, wiodącego rosyjskiego producenta gazu.

Jak i gdzie kupić akcje rosyjskich spółek w Polsce?

Jednym ze sposobów inwestowania w rosyjskie akcje jest zakup udziałów w Funduszu Nowa Rosja. Ten fundusz inwestycyjny powstał w 1995 roku w celu inwestowania w rosyjskie spółki przyjazne inwestorom amerykańskim. Ma aktualną wartość 590 milionów dolarów i obecnie posiada inwestycje w 44 różnych firmach. Należą do nich niektóre z wiodących rosyjskich firm, w tym Gazprom i Łukoil.

Czytaj więcej: Jak kupić i sprzedać akcje Gazprom?

Fundusz jest prowadzony przez komitet inwestorów amerykańskich i rosyjskich, którzy sprawdzają każdą spółkę przed zainwestowaniem w nią. Komitet ten dba o to, aby spółki, w które inwestuje fundusz, były przyjazne dla USA i nie były zamieszane w łamanie praw człowieka. Kupując udziały w tym funduszu, skorzystasz z jego procesu weryfikacji i uzyskasz pewność, że Twoja firma jest przyjazna.

 

Gdzie najszybciej kupić akcje rosyjskich spółek w 2023roku ?

  • Broker XTB – jeden z najprzyjaźniejszych brokerów na rynku. Konto można założyć zdalnie. Wystarczy udostępnić zdjęcia dowodu osobistego w celu weryfikacji. W razie wszelkich pytań do dyspozycji pozostaje polskojęzyczny support. Korzystanie z rachunku jest bezpłatne. Prowizja za kupno i sprzedaż akcji wynosi 0 zł (jeżeli miesięczne obroty wynoszą mniej niż 100 tys euro). Wartość kupowanych papierów wartościowych musi przekraczać 500 zł. Istnieje możliwość zasilania konta BLIK-iem.
  • Broker Plus 500 – broker o ugruntowanej pozycji na całym świecie. Również pozwala na dopełnienie wszystkich formalności przez Internet. Korzystanie z konta oraz dostęp do notowań w czasie rzeczywistym są darmowe. Zamiast akcji w ofercie do dyspozycji są wyłącznie kontrakty CFD, które umożliwiają grę zarówno na wzrost, jak i na spadki. Ze względu na swoją specyfikę i lewarowanie polecane inwestorom krótkoterminowym.
  • Etoro – umożliwia założenie bezprowizyjnego rachunku akcyjnego. Podobnie jak w XTB prowizja za kupno/sprzedaż papierów wartościowych wynosi 0 zł. Pierwsza minimalna wpłata to 200 USD, każda kolejna musi wynosić co najmniej 50 USD.

 

Innym sposobem inwestowania w rosyjskie akcje jest zakup udziałów w Gazpromie, wiodącej rosyjskiej spółce naftowo-gazowej. W 2007 roku agencja S&P obniżyła rating zadłużenia Gazpromu z BBB+ do BB-. Jednak później podnieśli go ponownie do BBB-, gdy zobaczyli, że rząd podjął zdecydowane działania w celu usunięcia przyczyn obniżenia. Gazprom jest obecnie jedną z najcenniejszych spółek rosyjskich ze względu na ogromne rezerwy ropy i gazu. Firma posiada zasoby wystarczające do zaspokojenia 97 procent europejskiego zapotrzebowania na gaz ziemny i 98 procent jej zapotrzebowania na produkty ropopochodne. To czyni ją jednym z wiodących dostawców energii na świecie, co czyni ją atrakcyjną dla inwestorów.

Sprawdź również: Jak kupić i sprzedać akcje Amazon?

Inwestowanie w rosyjskie akcje może być trudne, ponieważ można to zrobić na wiele różnych sposobów. Wiele osób decyduje się na to za pośrednictwem giełd na całym świecie, w tym w Moskwie i Londynie. Inni decydują się na to za pośrednictwem prywatnych funduszy inwestycyjnych, takich jak Gazprom Capital Partners czy Troika Dialog Group. Istnieje również kilka różnych sposobów bezpośredniego inwestowania w rosyjskie firmy, w tym spółki joint venture i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (LLC). Wielu amerykańskich inwestorów decyduje się na zakup akcji Gazpromu kanałami prywatnymi, ponieważ firma nie oferuje publicznej oferty akcji, jak robią to inne rosyjskie firmy.

Jak kupić i sprzedać akcje rosyjskie?

Chociaż inwestowanie w rosyjskie akcje może być opłacalne, może być również ryzykowne, jeśli nie Nie wiem, co robisz. Inwestowanie w rosyjskie akcje może być ryzykowne ze względu na polityczne i gospodarcze zagrożenia dla kraju. Istnieje kilka powodów, dla których inwestowanie w rosyjskie akcje może być ryzykowne – w tym niestabilność polityczna, sankcje w handlu z Rosją i spadające ceny ropy. Jednak inwestowanie w te akcje może być opłacalne, jeśli wiesz, co robisz i masz dużo kapitału do stracenia.

Jednym z powodów, dla których inwestowanie w rosyjskie akcje może być ryzykowne, jest to, że wielu zagranicznych inwestorów nie ma wystarczającej pieniędzy na te inwestycje. Wiele krajów nałożyło sankcje na Rosję jako karę za swoje działania podczas kryzysu ukraińskiego, czyli aneksję Krymu bez zgody Ukrainy. Sankcje te bardzo utrudniły zagranicznym inwestorom, którzy chcą dostać kawałek tego lukratywnego tortu udziałów w rynku, zdobycie akcji. Innym powodem, dla którego inwestowanie w rosyjskie akcje może być ryzykowne, jest to, że niektóre sankcje USA i UE wpływają na zdolność inwestorów z USA i UE do handlu tymi akcjami na giełdach, takich jak NYSE czy NASDAQ. Z tego powodu wielu inwestorów preferuje kanały prywatne, gdy chcą uzyskać dostęp do tych wysokiej jakości inwestycji.

Warto wiedzieć: Jak kupić i sprzedać akcje PKN Orlen SA?

Mimo że jest to bardziej ryzykowna inwestycja niż inne, inwestowanie w rosyjskie akcje może być opłacalne, jeśli wiesz, co robisz i masz wystarczająco dużo pieniędzy do stracenia. Dla każdego, kto rozważa inwestowanie w Rosji, ważne jest, aby najpierw zapoznać się z różnymi spółkami i zrozumieć związane z tym ryzyko. Wszystkie inwestycje niosą ze sobą ryzyko; jednak wiedza o tym, ile ryzyka jesteś skłonny podjąć, pomoże określić sukces tej inwestycji.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *