Jak kupić i sprzedać akcje PKN Orlen SA?

Spółka PKN Orlen SA to jedna z największych spółek na polskiej giełdzie i największa w Polsce spółka przemysłu paliwowego i energetycznego. W 2019 roku spółka osiągnęła zysk w wysokości ok. 4,3 miliarda złotych. Aktywa Orlenu wynoszą ok. 70 miliardów złotych.

Czym jest spółka PKN Orlen SA?

Spółka systematycznie powiększa swoją pozycję na rynkach europejskich. Posiada stacje benzynowe m.in. w Niemczech czy Czechach czy rafinerię na Litwie. W Kanadzie Orlen poszukuje i wydobywa gaz ziemny oraz ropę naftową. Spółka jest również właścicielem Anwil, która wytwarza nawozy azotowe. Orlen rozpoczął procedurę związaną z przejęciem m.in. PGNiG i Lotos. Produkty grupy kapitałowej są dostępne w prawie 100 krajach.

Gdzie kupić akcje PKN Orlen SA?

Akcje PKN Orlen można kupić w większości domów maklerskich i brokerów. Możliwość zakupu udziałów w Orlenie ma broker XTB. Jest to polski broker, który ma licencję Komisji Nadzoru Finansowego. Jeśli chcemy się przekonać w jaki sposób można zakupić akcję Orlenu, możemy założyć za darmo konto demonstracyjne.

Na platformie Plus500 możemy zakupić jedynie kontrakty CFD na akcje Orlenu, czyli będą one śledziły cenę udziałów. Ponadto możemy skorzystać z dźwigni finansowej 1 do 2, czyli np. wzrost ceny akcji o 1% oznacza (bez prowizji czy spreadów) zysk 2%. Należy mieć świadomość, że działa to też w drugą stronę. Niestety na eToro również nie można kupić udziałów w PKN Orlen SA, ale można znaleźć kontrakty CFD na Orlen.

Gdzie najszybciej kupić akcje CD Projekt SA?

  • Broker XTB – jeden z najprzyjaźniejszych brokerów na rynku. Konto można założyć zdalnie. Wystarczy udostępnić zdjęcia dowodu osobistego w celu weryfikacji. W razie wszelkich pytań do dyspozycji pozostaje polskojęzyczny support. Korzystanie z rachunku jest bezpłatne. Prowizja za kupno i sprzedaż akcji wynosi 0 zł (jeżeli miesięczne obroty wynoszą mniej niż 100 tys euro). Wartość kupowanych papierów wartościowych musi przekraczać 500 zł. Istnieje możliwość zasilania konta BLIK-iem.
  • Broker Plus 500 – broker o ugruntowanej pozycji na całym świecie. Również pozwala na dopełnienie wszystkich formalności przez Internet. Korzystanie z konta oraz dostęp do notowań w czasie rzeczywistym są darmowe. Zamiast akcji w ofercie do dyspozycji są wyłącznie kontrakty CFD, które umożliwiają grę zarówno na wzrost, jak i na spadki. Ze względu na swoją specyfikę i lewarowanie polecane inwestorom krótkoterminowym.
  • Etoro – umożliwia założenie bezprowizyjnego rachunku akcyjnego. Podobnie jak w XTB prowizja za kupno/sprzedaż papierów wartościowych wynosi 0 zł. Pierwsza minimalna wpłata to 200 USD, każda kolejna musi wynosić co najmniej 50 USD.

Jak kupić i sprzedać akcje PKN Orlen SA?

Jeśli uznaliśmy, że przed spółką Orlen są wyłącznie perspektywy wzrostu to powinniśmy kupić akcje np. na XTB. Będziemy mogli nie tylko czerpać zysk kapitałowy (po sprzedaży), ale również uczestniczyć w życiu spółki (na żądanie można brać udział w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy i uczestniczyć w głosowaniach). Mimo, że zapewne nie będziemy mieli znaczącego wpływu na decyzje, to będziemy mieli lepsze informacje o nastrojach innych alokujących.

Natomiast jeśli uważamy, że nie musimy być rzeczywistym współwłaścicielem Orlenu i wystarczy nam zysk kapitałowy, to powinnyśmy zakupić kontrakty CFD na Orlen. Jeżeli prognozujemy, że spółka na pewno wzrośnie, to powinniśmy skorzystać z tzw. dźwigni, która spotęguje nasze zyski. Zawsze należy mieć jednak świadomość, że działa to też w stronę niekorzystną dla nas. Ponadto jeśli utrzymujemy pozycję przez noc (czyli po zamknięciu rynków), to będziemy zmuszeni zapłacić dodatkową prowizję (tzw. nocne finansowanie).

Gdy ostatnia sytuacja wizerunkowa Orlenu sprawia, że uważamy, iż Orlen będzie tracił na wartości to powinniśmy zająć tzw. krótką pozycję przy kontraktach CFD na PKN Orlen SA. Oznacza to, że powinniśmy zaznaczyć okno z hasłem „sprzedaj”. Tutaj również możemy korzystać z dźwigni finansowej i wciąż może być ona dla nas korzystna lub nie. Co ważne, prowizja za nocne finansowanie przy sprzedaży jest niższe.

Przy rynkach instrumentów pochodnych zawsze ryzyko jest wyższe. Wskazuje się, że nawet 90% alokujących może tracić cały kapitał początkowy. Jednocześnie wszyscy maklerzy i brokerzy muszą stosować tzw. ochronę przed ujemnym saldem. Oznacza to, że niemożliwe jest posiadanie długu u jakiegokolwiek brokera.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *