Jak należy inwestować na giełdzie? [ 7 zasad ]

Inwestowanie na giełdzie nie jest łatwą sztuką. Zanim się postawi pierwsze kroki jako inwestor, przede wszystkim warto poznać siebie oraz także dostosować inwestycyjną strategię do swojego typu osobowości. Nasz poniższy poradnik prezentuje zagadnienia podstawowe, którym powinniśmy poświęcić czasu, jeśli zaczynamy dopiero swoją przygodę z inwestowaniem.

Czy jesteś typem inwestora giełdowego?

Aby być inwestorem musimy mieć pewne cechy charakteru, które pozwolą nam na zachowanie zimnej krwi w kryzysowych sytuacjach.

Pokora

Rynki mogą być bezlitosne. Nie ma transakcji pewnych ani też pewnego zysku. Trzeba być zawsze przygotowanym na to, że dane prognozy się nie sprawdzą. Rozsądny inwestor zawsze musi mieć plan B.

Dyscyplina

Cecha ta pozwala trzymać się założeń fundamentalnych, którymi się kieruje podczas inwestycji. Dzięki dyscyplinie odciąć się możemy od emocji oraz kierować się swoim zdrowym rozsądkiem.

Zdolność do podejmowania ryzyka

Gdy inwestujemy własne pieniądze, to musimy być świadomi ryzyka ich utraty. Jeśli możliwość utraty środków nie będzie nam dawała spać, to nie warto sobie strzępić nerwów na zarządzanie indywidualne swoimi pieniędzmi.

Analityczne umiejętności

Inwestowanie aktywne środków wiąże się z bardzo dużą liczbą informacji, które będą napływać do nas każdego dnia. Zawsze na bieżąco powinniśmy się orientować w aktualnych trendach oraz analizować i przetwarzać dane. Nie każdy lubi taki styl życia oraz nie każdy jest także w stanie się odnaleźć w otoczeniu informacyjnego szumu.

Wybór strategii

Kluczowym momentem dla inwestorów nie są okresy sesji giełdowej, a strategie, które wcześnie przygotowali. Aby zwiększyć trafność decyzji podejmowanych, należy swoje emocje wyciszyć oraz skupić się na merytoryce. Wybór strategii zależeć powinien od założonych celów, od tego, jak duże ryzyko możemy podjąć oraz od upodobania indywidualnego.

Analiza techniczna

Jednym z dogmatów podstawowych analizy technicznej jest wiara w istnieje trendu, a więc kierunku, w którym zmierza rynek. Zadaniem technicznego analityka jest zidentyfikowanie rodzaju trendu, w którym się rynek znajduje aktualnie, określenie, jak długo trend dany będzie trwał oraz wczesna identyfikacja sygnałów jego odwrócenia.

Fundamentalna analiza

Zwolennicy fundamentalnej analizy inwestują na podstawie całkiem innych danych – dla nich najważniejsza jest kondycja oraz realna wartość inwestycji. Celem podstawowym analityka jest znalezienie inwestycji, której rynkowa cena jest niższa od wartości oszacowanej.

Wybierz cele oraz dąż do ich spełnienia

Gdy się zdecydowaliśmy, że zamierzamy swoje pieniądze inwestować indywidualnie, to postawmy sobie pytanie, ile chcemy zarobić oraz w jakim czasie, przy czym cele owe powinny być jak najbardziej realne do osiągnięcia. Poprzeczka, którą przed sobą postawimy, ma za zadanie nas motywować. Nie powinno być przy tym żadnych wątpliwości – celem obecności naszej na rynku jest tylko i wyłącznie zysk, nieważne, w jaki konkretny sposób go osiągniemy. Oczekiwaną stopę zwrotu z danej inwestycji ustalamy indywidualnie, musimy jednak pamiętać, że większa stopa zwrotu się łączy z dużo większym ryzykiem.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *