Każdemu z nas, wychodząc z domu zdarzyło się zapomnieć portfela. Wtedy dopiero zaczynamy doceniać możliwości naszych smartfonów. Początkowo z konieczności, później jednak może okazać się, że płatności dokonywane za pomocą właśnie telefonu mogą okazać się niezwykle wygodne. Ponadto taka forma płatności zajmuje nam niewiele czasu i o wiele mniej skomplikowana, niż by się mogło wydawać.
Ostatnimi czasy płatności przy pomocy telefonów zyskują coraz większą popularność. Co ciekawe, nie tylko wśród ludzi młodych. Z samego BLIKA w 2008 roku skorzystano aż 90 milionów razy. a jak wiadomo, nasze telefony mają znacznie szerszy wachlarz możliwości.
Popularność BLIKA
Jeżeli chodzi o mobilne płatności, szczególnym uznaniem cieszy się BLIK. Ze względu na swoje wszechstronne możliwości zastosowania. Przede wszystkim dzięki BLIKOWI można płacić w sklepie, nie tylko tradycyjnym, ale także online. Ponadto umożliwia podstawową obsługę bankomatów oraz transakcje międzybankowe. Korzystanie z BLIKA oferuje większość znanych banków, takich jak chociażby PKO Bank Polski, Bank Millenium, BNP Paribas, ING Bank Śląski czy Raiffeisen Bank Polska i oczywiście wiele innych.
BLIK obsługiwany jest przez wszystkie smartfony z oprogramowaniem Windows, Adroid czy IOS. Ważne, aby mieć dostęp do sieci internetowej. Do dokonywania operacji BLIK konieczny jest specjalny sześciocyfrowy kod. Kod jest bardzo łatwo wygenerować, ponieważ robi się to wchodząc do aplikacji banku i naciskając BLIK. Kod generuje się po zalogowaniu do banku. Sześciocyfrowy kod wpisuje się następnie do terminala, w bankomacie czy robiąc zakupy przez internet. Dokonywaną transakcję potwierdza się PIN-em, a cała operacja zajmuje dosłownie chwilkę. Co ważne, w każdym banku proces ten jest analogiczny, różnice dotyczą jedynie wyglądu poszczególnych aplikacji.
Technologia HCE
Prezentowane rozwiązanie umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowo. Tzw. Host Card Emulation opera się o metodę MasterCard Cloud-Based Payments. Chodzi o wygenerowanie karty w wersji cyfrowej. Całość sprowadza się do tego, aby przyłożyć smartfon do terminala i potwierdzić dokonywaną transakcję. Wygląda to dokładnie tak, jak tradycyjne płatności kartą, z tymże wszystkie karty możemy mieć na jednym urządzeniu. Tutaj także jedynie transakcje powyżej 50 zł wymagają weryfikacji PIN-em. Jedyna uwaga – PIN może być różny, niż ten na karcie. Jedyne, czego potrzebujemy, to dostęp do Internetu.
Portfel Google
Stworzona prze Google aplikacja Google Pay opiera się o podobną technologię płatności zbliżeniowych. Rozbieżność polega na wymogu posiadania fizycznie karty płatniczej. Wystarczy, że nasz bank korzysta z technologii HCE. Ponadto z przedmiotowej aplikacji mogą korzystać użytkownicy kart takich instytucji, jak Kompakt Finanse, Sodexo, Revolut, Nest Bank czy Plus Bank oraz Bank Pocztowy.
Aplikacja Google Pay jest bezpłatna. Kolejny krok to wprowadzenie kart: debetowych i kredytowych. Wystarczy zdjęcie, a odpowiedni formularz wypełni się sam za wyjątkiem kilku danych, które będziemy musieli wprowadzić samodzielnie.W tym przypadku również transakcje opiewające na kwotę niższą niż 50 zł nie wymagają potwierdzenia kodem PIN. Pamiętać należy również, że aby móc korzystać z aplikacji Android Pay, nasz telefon musi mieć odpowiednie zabezpieczenie w postaci kodu, odcisku palca, wzoru i innych.
Warto?
Wydaje się, że z czasem płatności za pomocą smartfonów na dobre zadomowią się w naszej codzienności. Współcześnie zdecydowana większość punktów sprzedaży oferuje możliwość dokonywania transakcji bezgotówkowych. Wszystkie dokumenty dostępne są w wersji cyfrowej, do ich obsługi wystarczy nam telefon z odpowiednim oprogramowaniem i kilka aplikacji. Płatności przy pomocy telefonu pomagają nam zachować większą kontrolę nad domowym budżetem, ponieważ wszystko znajduje się na jednym urządzeniu. Kto wie, może już za kilka lat w efekcie ekspresowego postępu na rynku nowinek technologicznych, płatności bezgotówkowe w ogóle odejdą w zapomnienie.